Trnavské rybníky
reklama

Budúcnosť slovenského jazyka má Beňo Škreko na jazyku i v pere

RELAX - Reportáže | 16.6.2013, 10.26, prispievatelia

Divadlo Jána Palárika uviedlo v sobotu 15. júna celoslovenskú premiéru hry Jazyková ríša, ktorú napísal náš kolega novinár Benjamín Škreko.

Budúcnosť slovenského jazyka má Beňo Škreko na jazyku i v pere

Kráľa jazykovej ríše si zahral Vladimír Jedľovský. Foto: DJP Trnava

Nový Hlohovec
reklama

 

Beňo, ako mu všetci hovoríme, opäť preukázal, že je majstrom slova, ktorý ho dokáže v jeho podobe vykrútiť ako paragraf.


A svoj význam dostáva v tomto kontexte jeho zalamovanie rukami nad tým, keď sme mu chceli v novinách krátiť text. „Čo slovo – to perla,“ zdesene vykrikoval chrániac si svoju verziu článku.

 

reklama


Po úspešnej divadelnej hre Parva Roma sa Beňo opäť raz jazykovo vybujačil. Predtým v trnavčine, teraz v spisovnom jazyku, ktorý tak často potláčame nárečím i nezáujmom ponoriť sa do jej podstaty.

 


A o tom je aj hudobná komédia pre deti a mládež Jazyková ríša. Je určená hlavne starším deťom, čoho sa môžu chytiť učiteľky slovenčiny na druhom stupni základných škôl a vyplniť tak priestor „ničnerobenia“ po uzavretí známok na konci školského roka.

 


Okrem zábavy si divadelná hra dáva za úlohu aj nahliadnutie do budúcnosti. Ríše v historicko-spoločenskom význame mali vždy svoj zrod a zánik.

 


A práve na tomto princípe autor parafrázuje slovenský jazyk ako klasickú ríšu, kde okrem bežných denných starostí, kladie aj otázku jej budúcnosti.

 


V školách sa učí hlavne história slovenského jazyka, no nekladie sa otázka jeho budúcna. Ten, kto si túto otázku niekedy položil, má možnosť práve v inscenácii hry Benjamína Škreka Jazyková ríša svoju odpoveď konfrontovať. Kto nie, ten si ju položí. 
 

 

suj

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama