Americkí futbalisti Smolenice Eagles sa stali majstrami Slovenska

ŠPORT - Americký futbal | 15.7.2013, 07.56, prispievatelia

V sobotu sa odohral v Smoleniciach finálový turnaj Slovenskej ligy amerického futbalu 7on7. Pod Smolenickým zámkom sa stretli prvé štyri tímy po základnej časti.

V prvom zápase nastúpil suverén základnej časti a obhajca trofeje Bratislava Monarchs proti štvrtému tímu základnej časti Smolenice Eagles.

Smolenice sa pustili do súpera bez rešpektu a dvomi rýchlymi touchdownomi  Ivana Klementoviča vyhrávali 14:0 už v polovici prvého polčasu.

Potom prebrali hlavnú úlohu v zápase obrany oboch tímov a skóre sa nemenilo veľmi dlho. Až takmer v polovici druhého polčasu skórovala Bratislava a razom bola dráma ako vyšitá.

Oba tímy bojovali o každý yard ihriska avšak Smoleniciam sa už podarilo výsledok ubrániť.

V druhom semifinále medzi druhým tímom základnej časti Zvolenom Patriots a Nitrou Knights to bolo najmä zo začiatku veľmi jednoznačné.

Nitra pod taktovkou quaterbacka Borisa Bútoru valcovala súpera a ten iba sporadicky dokázal bodovo odpovedať.

Zvolenu však akoby sily neubúdali priam naopak, pretože v polovici druhého polčasu sa začali diať veci.

Do útoku zavelil Martin Badinka a Tomáš Novák a Zvolen veľmi šikovne skóroval dvakrát po sebe. Znížil tak na 20:30.

Tento nástup Zvolena prišiel ale už neskoro keďže do konca zápasu ostávalo veľmi málo času.

Nitra mala ešte komfortný náskok a jej obrana okolo Juraja Sopkuliaka si už víťazstvo ustrážila.

O 3. miesto sa tak stretli paradoxne prvý s druhým. Zvolen rozbehnutý zo zápasu s Nitrou dokázal trápiť Bratislavu celý prvý polčas.

Bodovo jej kontroval a stále doťahoval skóre. Zvolenu najviac vychádzala súhra quaterbacka M. Marka a J. Praženicu na pozícii tight end a na opačnej strane quaterbacka M. Gálku a beka Š.Slováka.

Bolo sa na čo pozerať. V druhom polčase akoby začali dochádzať sily Zvolenu a Bratislava pridala ešte dva touchdowny. A keďže obrana už hrala stopercentne, Zvolen nakoniec po veľmi sympatickom výkone Bratislave podľahol.

FINÁLE malo teda papierovo nečakané zloženie. Treba však priznať že pod slabšie výkony v základnej časti oboch tímov sa podpísali najmä súbežne hrané dve súťaže.

Nitra v spolupráci s Topoľčanmi Kings nastupovali okrem slovenskej ligy aj v medzinárodnej CEI (Kings skončili na 2.mieste) a Smolenice v spolupráci s Trnavou Bulldogs v českej lige (Bulldogs skončili na 3.mieste). Ale späť k Finále Slovenskej ligy.

Smolenice išli ako prvé do útoku a po veľmi dobrej práci ofenzívnej lajny Smoleníc Ivan Klementovič prebehol stredom takmer cez pol ihriska do end zony 7:0.

Zápas na chvíľu ovládol boj dvoch kvalitných obrán, kde na strane domácich najviac vynikal DE Tomáš Szarka a na strane Nitry LB Juraj Sopkuliak.

Nitra potom opäť zavelila do útoku a 2 touchdownomi otočila vývoj zápasu vo svoj prospech 7:14. Onedlho nastala zaujímavá situácia keď domáci QB Mikuláš Holásek odovzdal loptu RB I.

Klementovičovi tomu ju obrana Nitry vyrazila a lopta padla do end zóny Nitry kde sa najlepšie zorientoval smolenický TE Juraj Šukola a bolo 13:14.

V druhom polčase prebrali obrany zápas do svojich rúk ale jedinú chybu sa podarilo spraviť tej nitrianskej a tak Smolenice boli sedem minút pred koncom vo vedení 19:14.

Nitra išla na loptu a aj keď tandem Bútora – Pargáč robil, čo sa dalo, skončili desať sekúnd pred koncom tri yardy pred smolenickou end zónou a oslavy domácich mohli vypuknúť.

Na finálový zápas sa zišla v hľadisku veľmi slušná divácka kulisa asi 300 divákov, ktorí mohutne burcovali domáci tím počas celého zápasu.

Scenár finálového turnaja hodný natočenia filmu sa skončil a Smolenice Eagles sa stali novým majstrom slovenskej ligy amerického futbalu 7on7.