Trnavské rybníky
reklama

BLOG: Ten starý oplzlík to so svojím aparátom skutočne vie!

RELAX - Reportáže | 24.8.2013, 13.12, prispievatelia

Dnes fotografuje hádam každý. Všetci máme doma nejaký ten fotoaparát a fotíme prakticky všetko. Zvlášť toto letné obdobie je bohaté na prezentáciu fotiek z dovoleniek z Chorvátska, kolega a za ním Eiffelovka, švagriná a za ňou Štrbské Pleso...

BLOG: Ten starý oplzlík to so svojím aparátom skutočne vie!

Výstava potrvá v Malej synagóge potrvá do 29. septembra.

reklama


Každý má doma určite fotky na tému deti pri torte – jedna sviečka, dve sviečky... Neviem, či má Jan Saudek fotku s tortou alebo či sa fotil na Štrbskom Plese, ale v Malej synagóge v Trnave má momentálne vyše sto záberov, ktoré treba vidieť.


Moja mama Saudka familiárne nazýva „Ten starý oplzlík“. Pán galerista Šlachta si to zjavne nemyslí, pretože človeka vie s noblesou a vážnosťou uviesť do synagógy medzi majstrove diela.


Po prezretí prvých snímkov začne na vás pôsobiť melanchólia Saudkovho ateliéru, ktorú narúša magické okno. Pred ním a za ním sa dejú veci a vy máte pocit, že nazeráte ľuďom do izby a oni vás nevidia a žijú si ďalej svojim vlastným životom.

reklama


Na pár záberoch ako keby majster vyzdvihoval, doslova dával na piedestál kontrast medzi mužským a ženským telom – nie sú v rozpore, sú v symbióze.
 

Umocňuje vás svojim videním, že vzťah matka – dieťa je ten najdôležitejší na svete. Väčšinou, keď vidíte na ulici staršiu obéznu ženu zahalenú v kabáte, ani si nechcete pripustiť predstavu jej nahoty.


Ako keby to bola začarovaná komnata. Ale majster má aj od tejto komnaty kľúč. Nič ľudské mu nie je cudzie.


Dáva vám vidieť svet jeho očami, tak sa pozerajte, nebuďte zhnusení a prudérni. Moja mama by bola asi prekvapená, že oplzlík sa venuje aj návrhom šperkov.


Kolekcia je vystavená taktiež v synagóge a láka rovnako ako fotografie. Priestory umocňujú neopísateľný zážitok z výstavy, z ktorej sa vám nechce ani odísť. Ešte chvíľu na ulici sa človek cíti, že práve navštívil Prahu.


JANA STRUKOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama