Trnavské rybníky
reklama

BLOG: Kto je v Kamenáči víťazom a kto porazeným?

BLOG - Marián Galbavý | 5.9.2013, 07.11, prispievatelia

Nedávno ma navštívil spravodlivo rozčúlený Miňo. Povedal, že neodíde, kým niekoho nezažalujeme, pretože takto to už ďalej ísť nemôže! Ale koho vlastne?

BLOG: Kto je v Kamenáči víťazom a kto porazeným?

Ilustračné foto: gak

reklama

 

Miňo mal sen. Chcel si postaviť domček v príjemnom prostredí. Preto si vyhliadol lokalitu jak lusk. Priamo Za traťou. Pokoj, parčík ako stvorený na rekreačné behanie, blízky Kamenáč. No, raj na zemi.

 

A v ponuke aj bol pozemoček za, bratku, nie pár šestákov, ale ak sa zadlží na celý život a ešte kúsok, tak sa to dá. A tak sa aj stalo a vytúžený bungalovček štyri plus jedna stál.

 

Netrvalo dlho a pribudla ďalšia ulica a ďalšia... a ďalšia. A na každej domčeky na pozemkoch ako „kapesník“. Predstava pokojnej lokality v blízkosti prírody sa strácala a čoraz viac sa riešili zápchy pri Merkúri. No, ale prežiť sa to dalo.

reklama

 

Povestnou poslednou kvapkou však bolo schválenie územného plánu, ktorý počíta s ďalšou výstavbou v tejto lokalite.

 

Kto vlastne za to môže, že z vytúženej oázy pokoja sa stane len ďalšia rezidenčná štvrť s anonymnými domčekmi jeden na druhom, ktoré sú už prilepené pomaly na každej druhej obci v blízkosti väčšieho mesta?

 

Na prvý pohľad nikto.

 

S podobným javom, ktorý sa zvykne nazývať gentrifikácia, sa potýka množstvo miest na západe.

 

Začína to tým, že niekde v meste vznikne niečo unikátne. Niečo jedinečné. Napríklad štvrť umelcov, ktorí si ju vybrali vďaka nízkym nájmom a cenám nehnuteľností. Tá sa stane populárnou a začne priťahovať bohatšiu strednú triedu. Viac a viac.

 

Dopyt rastie a to sa následne premietne do rastu cien nehnuteľností a nájmov. Postupne vysoké ceny vytlačia to, prečo sem všetci prišli a vznikne ďalšia sterilná rezidenčná štvrť, akých je už v meste niekoľko.

 

Múdri radní v týchto mestách už začínajú chápať, že nemôžu tejto „urbanizácii“ ponechávať voľný priebeh. Pretože mestá prichádzajú o niečo unikátne a jedinečné. Čo sa nezriedka už nedá nahradiť.

 

Tak sa stalo i v Miňovom prípade. To, čo bolo unikátne a krásne -
príjemné prostredie v blízkosti Kamenáča, pritiahlo prirodzene čoraz väčší
záujem.

 

Môže sa zdať, že všetko je v poriadku. Developeri developujú,
banky bankujú a domčeky rastú. Nie sú však v skutočnosti v tejto hre
všetci porazení?

 

Majitelia domov, ktorí túžili po tichom a príjemnom prostredí, developeri, ktorí (možno) nedopredajú zvyšné domy a koniec koncov všetci, ktorí si zvykli využívať túto zónu na rekreáciu a oddych.

 

Možno s tým však niečo robiť? Že sa zlikviduje posledná zelená zóna v Trnave?

 

Veď na papieri je všetko richtig. Žiaden zákon zrejme porušený nebol.

 

Miňo má asi smolu. Ale musíme ju mať my všetci?

 

MARIÁN GALBAVÝ

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Autor článku je advokát. Venuje sa predovšetkým situáciám, ktoré sa vyskytujú v živote bežného človeka - spotrebiteľské právo, rodinné, pracovné, dedičské právo, príprava zmlúv a právnych dokumentov.


Taktiež sa zaoberá trestným právom. Zároveň je správcom konkurznej podstaty a spoločníkom v jednej z najväčších konkurzných spoločností.


Predsedá občianskemu združeniu Bíli Andeli a Asociácii fanúšikov Slovenska. Založil združenie na ochranu spotrebiteľov Helpathand a vykonáva funkciu jeho predsedu.


V združení Futbalové nádeje Miroslava Karhana vykonáva funkciu kontrolóra.


Kontakt: 0949 765432, marian.galbavy@mgpartners.sk, www.mgpartners.sk

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama