Trnavské rybníky
reklama

FOTOBLOG: Akcie ako Trnavský piknik majú pre život v meste zmysel

BLOG - Trnavskými očami | 1.10.2013, 07.00, Ján Král

V nedeľu sme zavítali na Trnavský piknik. A bolo tam fajn. Veľmi fajn.

FOTOBLOG: Akcie ako Trnavský piknik majú pre život v meste zmysel

Návštevníci Trnavského pikniku sa mohli občerstviť aj chutnými dobrotami z dielne Partizanov, v ponuke boli i poctivo vyrábané limonády. 9x foto: Ján Král

Nový Hlohovec
reklama


Trnave sa často vyčíta, že tu, s výnimkou atmosféry na futbale, takpovediac skapal pes. V poslednom čase, ale cítim určitý posun dopredu.

 

Zatiaľ sú to malé kroky, a ak by sme išli po merite veci, tak sa dá radnici obúchať o hlavu stále veľmi veľa nedostatkov. Rezervy sú skutočne veľké. Veľmi veľké.


Každý z nás by vedel upozorniť na niečo, čo nefunguje alebo mu prekáža.

reklama


Ale keďže sa snažím na svet pozerať optimisticky, teší ma, že za tento rok sa s mestom spájalo viacero akcií, pri ktorých som si povedal: Áno, takto by mal fungovať proobčiansky život!


Akcie ako Trnavský piknik, predtým Cyklojazda pre všetkých či futbalový Prengo Cup, Trnavský rínek, atď. Vopred sa ospravedlňujem všetkým, ktorých som nevymenoval.

 

Aj ten jarmok sa mi zdá civilizovanejší ako predošlé roky. Možno k tomu prispieva kus histórie pod hradbami v podaní kompánie žoldnierov. Akoby tá oslava konzumu dostala vďaka historickému exkurzu dušu.


Trnava nemusí mať ambíciu byť megacentrom regiónu. Mala by však mať snahu o to, aby dostala prívlastok "Mesto, kde sa dobre žije."


Rozvoj občianskeho života, voľnočasových aktivít, vytváranie priestoru pre aktívnych a kreatívnych ľudí, podpora dobrovoľníctva a združení, ktoré sa snažia o pozitívne veci, investície do športových aktivít, snaha o udržanie zelene a vytváranie nových oddychových plôch.


To považujem pre Trnavu za správnu a zdravú cestu ako zlepšiť kvalitu života.


Opakujem, slovenský Rím má ešte priveľa múch a imidž mu kazia viaceré pozostatky myslenia z minulosti.


Akcie ako Trnavský piknik, na ktorých si človek v príjemnom a zelenom prostredí vyvetrá hlavu, si však zaslúžia uznanie a spomínanú podporu.

 

Pritom nešlo o nič pompézne. Stačil dobrý nápad a ochota správnych ľudí realizovať ho. Platí, že v jednoduchosti je krása.

JÁN KRÁL


 

Ako to vyzeralo na trnavskom pikniku?

V Ružovom parku sa na Trnavskom pikniku stretli rodiny i priatelia.

 

Na návštevníkoch bola vidieť pohoda.

 

Slečny z Frou-Frou Zuzana (na fotografii) a Tatiana vyhlásili súťaž o najlepší koláč obsahujúci sezónne ovocie.

 

Víťazkou koláčovej súťaže sa stala s hruškovým cheesecakeom Zuzana Neštická, ktorá získala od organizátorov aj vecné ceny. "To je jediný koláč, ktorý viem upiecť," smiala sa. Správnosť rozhodnutia poroty ocenil nejeden mlsný jazýček.

 

Na pikniku sa hral aj stolný futbal.

 

Ochutnávalo sa kvalitné vínko, ktoré ponúkajú cez leto aj na Smolenickom zámku.

 

A veľmi dobre padla aj horúca čokoláda.

 

Pobyt v parku spríjemnilo vystúpenie Zuzany Mikulcovej a Sanylandu. Okrem toho bol pripravený kultúrny program nielen pre dospelých ale i deti, sit down comedy, k dispozícii boli stolové a športové hry.

 

 

 

Organizátori: Už sa tešíme na jarný piknik

Piknik finacovalo mesto Trnava, organizovala ho Správa kultúrných a športových zariadení mesta Trnava. Pohľad na akciu priniesol za organizačný tím Peter Cagala:

 

"Piknikovať sa chodí predovšetkým v kruhu najbližších priateľov a počas teplých mesiacov. My sme tieto základné pravidlá porušili a zorganizovali sme spolu s Matúšom Hlinčíkom z N.O. Bronco piknik počas nie práve najteplejšej jesennej nedele a pre široký okruh ľudí.


Po dlhšom výbere lokality sme sa nakoniec rozhodli pre Ružový park a hoci samotný názov parku je pre mnohých lákavejší ako park samotný, rozhodnutie sme neoľutovali.


Naopak, zhodli sme sa, že park ukrýva veľký potenciál pre podobné podujatia. Tento fakt je aj naďalej zmyslom celej akcie: objavovať skryté miesta na oddych a relax v našom meste, v ktorom je zelene ako šafránu.


Otáznikov, aký ohlas vzbudí prvý Trnavský piknik bolo veľa, no všetky sa rozplynuli. Od 13.00 začali prichádzať rodiny s deťmi, mladí ľudia, ale aj skôr narodení a začali piknikovať na tráve s takou samozrejmosťou, ako by to robili každú nedeľu.


Medzi mrakmi vykuklo sem tam slnko a odrazu bolo všetko na svojom mieste. Farebné deky, pletené košíky a v nich pripravené občerstvenie.


Možnosť požičať si deku, kúpiť si obed, zúčastniť sa turnaju v stolnom futbale, zahrať si spoločenské hry, podporiť projekt Orbis, chodiť po lane, kúpiť si knihu, pozrieť si fotky starej kalvárie, vychutnať si kultúrny program: animačný program pre deti, bábkové divadlo, koncerty, či sit down comedy to všetko bolo pridanou hodnotou.


Najdôležitejšie na tom celom však bolo to, že Trnavčania strávili spolu jedno popoludnie v dovtedy nenápadnom parčíku s pocitom, ktorý má človek keď je s najbližšími priateľmi.


Nakoniec všetkým sa ušlo aj z koláčov, ktoré súťažili o cenu: najlepší koláč zo sezónneho ovocia na Trnavskom pikniku. Cenu si odniesla Zuzka N. a jej hruškový cheesecake. Už teraz sa tešíme na prvé teplé jarné lúče a druhý Trnavský piknik."

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama