Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Odchádzajúci Dušan Radolský: Nehľadám konflikty, zlo nie je riešenie

ŠPORT - Futbal - Spartak | 25.3.2011, 00.00, Ján Král

Trnavskú futbalovú obec v sobotu šokovala správa o odvolaní trénera Dušana Radolského. Od utorka poverilo vedenie klubu koučovaním tímu doterajšieho trénera rezervy Petra Zelenského. Radolského odvolanie prišlo len pár hodín po prehre v Senici. Nečakal to ani samotný kormidelník Spartaka.

VIDEO: Odchádzajúci Dušan Radolský: Nehľadám konflikty, zlo nie je riešenie

Dušan Radolský predčasne skončil v trnavskom Spartaku. Odchádzať však môže so zdvihnutou hlavou. FOTO: Lucia Undesserová

Púpavy pri aleji
reklama

 

Ako vyzerala vaša sobota, keď ste sa dozvedeli o odvolaní?
- Očakával som, že po prehre príde odozva z vedenia. To je logické. Rátal som, že by mohlo prísť k pohovorom vedenie – hráči – realizačný tím. Ani ja som nechválil chlapcov po zápase. Keď mi ale oznámili, že musím skončiť, zažil som veľké sklamanie.
Čo sa dialo v kabíne?
- Zostalo ticho. Reč, ktorú som si na rýchlo pripravoval, som nezvládol. Otočil som sa a odišiel som. Počul som, že ma sprevádza potlesk. Dostal som veľa esemesiek a telefonátov. Mnohé ma až dojímali.
Odvolanie trénera počas rozbehnutej sezóny nám pripadá ako nesystémový krok. Ako sa na to pozeráte vy?
- Nehovorme teraz o Spartaku. Ak si funkcionári vyberú trénera, očakávali by ste, že vás preverovali a poznajú vaše schopnosti. Hlavne u trénera, ktorý je na scéne dlhé roky. Za niekoľko mesiacov však jeho schopnosti znegujú a musí odísť. Uvedomujem si, že sa ťažko odvoláva armáda hráčov a menia funkcionári. Cesta výmeny trénera je najjednoduchšia. Mali by sme sa však učiť, že takto to nemá byť. Pretože potom sa stráca systémovosť, o akej hovoríte vo vašej otázke. Chýba trpezlivosť. Ak zasadíme dnes strom, nemôžeme čakať, že zajtra budeme sedieť v jeho tieni.
Za vášho pôsobenia ste v Spartaku urobili kus dobrej roboty. Čo považujete za svoje najväčšie úspechy?
- Mužstvo sa budovalo za pochodu, prišlo k veľkej obmene, ešte počas sezóny prišiel Kaščák, ktorý sa stal kľúčovým hráčom mužstva. Výstavba prebiehala celú jeseň, mužstvo z 27 zápasov pod mojím vedením prehralo iba päť. Postúpili sme do semifinále pohára, máme najlepšiu obranu v lige. Mužstvo sa vždy buduje z obrany, robí tak každý veľký mančaft. Samozrejme, počítal som aj s tým, že príde kríza.
Urobili ste počas pôsobenia v Trnave niečo, čo by ste spätne spravili inak?
- Vždy sa dá niečo urobiť lepšie. Človek nie je každý deň rovnako disponovaný, môže sa stať, že sme sa občas aj pomýlili, netrafili sa do zostavy alebo spôsobu hry proti súperovi. V globále ale platí, že zajace a bažanty sa počítajú až po poľovačke. Analýza by mala prísť na rad až po skončení ročníka.
Vaši oponenti vám vyčítajú príliš defenzívny herný prejav. Čo na to odpoviete?
- Mali sme najlepšiu obranu v lige a tretí najlepší útok. Trnava stále vedie tabuľku návštevnosti. Úvod jari sme hrali takmer bez útočníkov. Prišiel, dovolím si tvrdiť neskúsený Tomaček, ktorý mal možno deviaty štart v lige. Stratili sme hroty ako Kone, Bernáth, s ktorými odišla útočná sila. Jar nebola ideálna, dostali sme deväť gólov za päť zápasov. Toľko sme inkasovali za celú jeseň. Niečo sa stalo. Pravdepodobne ak mi toto vyčítajú, nadnesene poviem, že som urobil chybu v tom, že som nechcel brániť a začal som útočiť a prejavilo sa to na výsledkoch.
Veľa sa diskutuje o kvalite kádra. Má podľa vás súčasný Spartak na to, aby hral o najvyššie priečky?
- Myslím si, že momentálne nemá. Môžeme hrať o Európu s bojovnosťou a vhodne zvolenou taktikou. Na druhej strane povedzme, že sme jediným tímom zo špice, ktoré prebudovávalo mužstvo. Keď niečo tvoríte, ťažko sa niečo dá. Doplnenie mužstva nebolo porovnateľné s našimi konkurentmi. Senica zostala v rovnakom zložení, ale získali kvalitného pravého obrancu Gorosita. Prakticky celý rok hrajú v rovnakej zostave, bez väčších zranení. Slovan sa doplnil o hráčov ako Šebo, Žofčák, Milinkovič, Hrdlička. Žilina síce predala Ježa, Pečalku a Oravca, kvalitne sa však doplnila o Picha a Štrbu. My sme mnohých chlapcov učili hrať ligu. Mnohí z nich si neuvedomovali, že hrať za Spartak je niečo iné ako nastupovať za Dubnicu, Trenčín a podobne. Keď som viedol ostatné slovenské mužstvá, pred zápasom s Trnavou som nemal problém motivovať hráčov. Dokonca aj Slovan sa vyhecoval bez trénerskej pomoci.
Ako to bolo s kádrom? Vyberali ste vy? Dali ste počas prestávky tipy na konkrétnych hráčov, ktorých ste chceli do mužstva získať?
- Dal. Musím však povedať, že rokovania o príchodoch sú veľmi zložité. Čerstvým príkladom sú Maslo a Ďubek, kde majitelia Ružomberka zapýtali peniaze výrazne nad slovenské pomery. Vybral som teda len z tých, ktorých priviedli do Spartaka rôzni manažéri. Ak prišla ponuka na hráčov ako Kaščák, ani na minútu som nezaváhal. Podobne ani v prípade Grossa. Hneď po zápase na sústredení v Rakúsku som povedal, že ho chcem. Ekonomická stránka v Trnave nebola taká silná, aby sme si dovolili kúpiť hráčov typu Šeba.
Aký široký bol zoznam hráčov, ktorých ste vytypovali?
V lete sa objavili mená ako Csaba Horváth, žilinský Guldan, v zime sme hovorili o Maslovi, Ďubekovi, Rilkem znova o Guldanovi, ktorý pochádza zo Senca a nemal by problém s dochádzkou. Mená boli viaceré, je však rozdiel dať to na papier, a kúpiť ich.
Ovplyvní nejako vaše vzťahy s Petrom Zelenským to, že sa stal vašim nástupcom?
- Nehľadám konflikty, pokiaľ by neprišiel Zelenský, bude tam niekto iný. Nemali sme nadštandardné vzťahy, stretli sme sa, pozdravili, a ruky si podávať nemusím.
Platí podobné tvrdenie aj o funkcionároch Spartaka?
- Áno. Zlo je málokedy dobré riešenie.
Čo bude ďalej s Dušanom Radolským?
- Nechcem predbiehať udalosti. Určite toto odvolanie nevyvolalo vo mne stav, že by som sekol s trénovaním. Skôr ma takéto veci ženú do roboty. Pokiaľ dostanem dôveru, zvážim ponuku. Skúsil by som ešte trénovať. Dostal som už dve ponuky. Odmietol som ich však, ešte nie som vnútorne úplne vyrovnaný s odchodom z Trnavy.
Fanúšikovia vám vyjadrili veľkú podporu. Máte pre nich odkaz?
- Celú sezónu som ich chválil, pokiaľ povzbudzovanie bolo na slušnej úrovni. Mimo akcií som sa s ich vedením nestretal. Stalo sa tak až po mojom odvolaní, keď mi v mene občianskeho združenia poďakovali. Na druhej strane, myslím si, že treba, aby sa správali podobne ako v Ružomberku, kde sa nič nestalo. Incidenty stoja klub peniaze, to viem pocítiť. Na jednej strane je tu obrovská snaha klub podporiť, na druhej strane neuvážené konanie klub poškodzuje. Oslavy, ako boli na jeseň, v Senici by som neodsudzoval, ale to, čo sa stalo počas Tipsport ligy so Zlínom, nám nijako nepomohlo. Veľmi milo ma ale viackrát prekvapili. Napríklad počas pohára v Spišskej Novej Vsi alebo v Nemšovej.
Trénovať Spartak bol pre vás ako rodeného Trnavčana snom. Napriek tomu, čo sa stalo, zostane pre vás Spartak na Slovensku číslo jeden?
- Trnavu milujem, neodídem z nej, chcem tu zostať. Mesto mám veľmi rád, narodil som sa tu a štadión bol pre mňa vždy chrámom, neobišiel som ho nikdy. Tým sa nechcem nikomu zapáčiť, ale jednoducho to tak cítim. Na štadión vždy prichádzam s veľkou pokorou a ku klubu mám veľmi blízky vzťah.

 

Časť 1/4

 

Časť 2/4

ŠUPA technika
reklama

 

Časť 3/4

 

Časť 4/4

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama