Trnavské rybníky
reklama

Výstava Trnavský objektív ponúka chaos, čaro aj chudobu

AKTUALITY - Trnava | 23.3.2011, 14.43, Darina Kvetanová

TRNAVA – K slovám pláž a more pasuje predstava piesku, slnka a šťastných ľudí na dekách. Skúsme to inak. V panoráme komíny elektrárne a medzi dekami psy, odpadky, chaos. Ak to dáme do čiernobielej farby, vznikne originálna fotografia. Zaujímavé? Aj takýto pohľad ponúka výstava Trnavský objektív.

Výstava Trnavský objektív ponúka chaos, čaro aj chudobu

Hlohovčanka Zuzka Horváthová a jeden z jej ocenených súborov fotografií, Fragmenty v piesku. Foto: Blažej Vittek

Cukrovar Trnava
reklama

Spomínaný moment zachytil neprofesionálny fotograf František Uhrovič počas dovolenky na Kréte. Vtedy netušil, že ju raz vystavia v Západoslovenskom múzeu. „Cvakol som ju od zlosti a chcel som ňou v cestovke vyreklamovať peniaze za zájazd. Keď som ju dal do čierno-bieleho šatu, dostala zaujímavý kontrast,“ povedal autor fotografie nazvanej chaosindustry.


Čaro v saponáte
Trnavský objektív ponúka spolu 650 fotografií od 77 neprofesionálnych autorov. Ich pohľady na Trnavu, prírodu, zvieratá a ľudí sú skutočne jedinečné. Často totiž nájdu zaujímavosť vo veciach, ktoré sa iným zdajú banálne. Milan Marônek napríklad fotil makropohľad na saponátové machule. Vďaka svetlu, ktoré na ne dopadá a gravitácii, ktorá vyvoláva prúdenie v nich, vznikli bizarné tvary a štruktúry. Sériu pestrofarebných fotografií Interferencie odfotil pritom bez sebamenšej pomoci grafického editora.


Nebezpečné Maroko
Hlavnú cenu v kategórii dospelých získala od poroty za viaceré súbory fotografií Zuzana Horváthová z Hlohovca. Reportážnym okom zachytila život v chudobou skúšanom, no nádherne farebnom Maroku. „Motala som sa na miestach, kam sotva zablúdi noha turistu. Táto krajina je skutočne divoká, miestami som sa obávala fotiť. Mala som pocit, že mi niekto z domácich nakladie,“ povedala fotografka, ktorá každý rok získava na Trnavskom objektíve ocenenie. Nemá pritom jeden vytypovaný žáner alebo techniku fotenia. „Všetko, čo sa mi zdá zaujímavé, chcem preniesť na papier a ukázať to ľuďom. Čakám teda na moment, keď ma niečo osloví,“ dodala Zuzana.

Májový kvet
reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama