Trnavské rybníky
reklama

Hrušky na pešej zóne budú, hruškovica nie

BLOG - Zelená Trnava | 16.11.2013, 09.00, prispievatelia

Ku koloritu centra Trnavy budú celé desaťročia patriť nové stromy, ktoré postupne pribúdajú na obnovovanú pešiu zónu. Aj keď ľudia diskutujú zatiaľ len o dlažbe, pozornosť si zaslúžia aj jasene mannové a okrasné hrušky, ktoré nahrádzajú staré brestovce.

Hrušky na pešej zóne budú, hruškovica nie

Jasene mannové budú súčasťou pešej zóny celé desaťročia. Foto: Pavol Machovič

 

Jaseňov mannových má byť podľa sadovníckeho projektu na pešej zóne 49, spoločnosť Deltaspol už niekoľko aj vysadila.

 

Sú to stromy s hustou, uzatvorenou a nie veľkou korunou. Majú dorásť do výšky 5 - 6 metrov, šírka koruny by nemala presiahnuť tri metre.

 

Jasene mannové sú nenáročné, dobre zvládajú aj extrémne podmienky. Dobre znášajú aj dlažbu v blízkosti kmeňa a z nej vyplývajúce sálavé teplo.

 

Projekt obnovy povrchov Hlavnej ulice hovoril o zamrežovaní otvorov okolo stromov, pri niektorých sa objavilo akési plechové prekrytie.

 

Zuzany Ďurišovej z Deltaspolu som sa preto spýtal, či počas horúčav nemôžu takéto plechy nad koreňmi stromom uškodiť. Podľa nej by to mali bez ujmy prežiť vďaka závlahovému systému, ktorý je privedený ku koreňom stromov.

 

Priznala však, že aj ju vzhľad stromovej mreže zaskočil. Viceprimátora Bystríka Stanka som sa pýtal, či je s takými mrežami spokojný. Povedal, že sa mu nepáčia, ale projektant na nich trvá.

 

Viac o zeleni v Trnave nájdete na internetovej stránke:


Okrem jaseňov bude ešte pri Slovenskej sporiteľni vysadených osem kusov okrasnej hrušky, čo je celoročne atraktívna drevina s lesklými tmavozelenými listami, ktoré sa na jeseň sfarbujú do oranžovej až hnedej farby.

 

V apríli býva obsypaná bielymi kvetmi. Takáto hruška máva aj malé plody, odborníci mi však potvrdili, že rozhodne to nie sú hrušky na jedenie. Takže ich ošklbávanie neprispôsobivými spoluobčanmi nehrozí, hruškovica z nich taktiež nebude.


Výsadbu ďalších piatich stromov na pešiu zónu ohlásil v lete viceprimátor Stanko. Tie neboli zahrnuté v projekte, mali by byť umiestnené v ostrovčekoch v prostriedku a podľa predbežných informácií by mali ísť o stromy ginko biloba s korunami rastúcimi do šírky.


Na rozdiel od doterajších brestovcov už nové stromy nebudú každoročne absolvovať totálny rez koruny.

 

PAVOL MACHOVIČ

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama