V Jaslovských Bohuniciach sa hovorilo o novej elektrárni
AKTUALITY - Región | 28.11.2013, 17.00, prispievatelia
JESS má pripravených 115 hektárov pozemkov pre nový jadrový zdroj, o výstavbe však nehovorí.
Ilustračné foto: Vladimír Kampf
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) má pripravených 115 hektárov pozemkov v katastri Jaslovských Bohuníc a Radošoviec pre novú jadrovú elektráreň.
Vlastníctvo pozemkov je podstatné pre rokovania s prípadnými investormi do nového jadrového zdroja. Na stretnutí s obyvateľmi Jaslovských Bohuníc to povedal generálny riaditeľ JESS Štefan Šabík.
Aby investori rozmýšľali o projekte za 4 až 6 miliárd eur potrebujú okrem dokumentov, podľa ktorých je možné investíciu zrealizovať, aj pozemky.
"Nehovoríme o výstavbe, my ešte len posudzujeme, či sa tu môže stavať,“ vysvetlil v diskusii Šabík.
Odmietol tak tvrdenie jedného z obyvateľov, že spoločnosť rozhodla o novom jadrovom zdroji bez účasti verejnosti ešte pred skončením zákonom stanovených procesov.
Predčasné je v tejto fáze hovoriť podľa neho aj o konkrétnych termínoch. To bude možné až po zabezpečení financovania v objeme 4 – 6 miliárd eur.
Nový jadrový zdroj však nebude uvedený do prevádzky skôr ako v roku 2025. V súčasnosti sa začalo posudzovanie vplyvov na životné prostredie, to má trvať 2,5 roka.
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Štát má vo firme JESS cez Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť (JAVYS) 51-percentný podiel a skupina ČEZ drží zvyšných 49 percent akcií.
Spoločnosť ČEZ chce z JESS odísť, záujem nahradiť ju má ruská spoločnosť Rosatom.
Podľa Denisy Volekovej, riaditeľky spoločnosti Rosatom Overseas, dcérskej spoločnosti Rosatom, by na výstavbe novej jadrovej elektrárne pracovalo až 6 200 ľudí, počas jej samotnej prevádzky zhruba 500 pracovníkov.
Podľa Rosatomu by domáci dodávatelia na výstavbe zarobili od 1,2 miliardy až do 3 miliárd eur, štátna kasa by si ročne prilepšila o 470 miliónov eur.
Stretnutie predstaviteľov spoločností pôsobiacich v jadrovej energetike s obyvateľmi Jaslovských Bohuníc pripravila obec v spolupráci s Úradom jadrového dozoru.
Podľa starostky Boženy Krajčovičovej ľuďom chýbali aktuálne informácie z jadrovej energetiky.
Do kultúrneho domu ich prišlo asi šesťdesiat, okrem novej jadrovej elektrárne sa zaujímali aj o predĺženie životnosti elektrárne V-2, jej bezpečnosť a o dovážanie jadrových odpadov do lokality zo zahraničia.
SITA