Trnavské rybníky
reklama

BLOG: Mrazí ma z pospolitej predstavy spravodlivosti

BLOG - Marián Galbavý | 6.12.2013, 08.00, prispievatelia

Ostatné dni boli akosi naplnenejšie správami, ktoré súviseli s trestami a súdnymi rozhodnutiami. A najmä vášňami, ktoré vzbudzujú. Ak by sudcami bol pospolitý ľud, ako tomu i v dávnej minulosti bolo, asi by súdili závisť, zlosť a zášť.

BLOG: Mrazí ma z pospolitej predstavy spravodlivosti

Ilustračné foto: shutterstock.com

 

Veď ako si inak vysvetliť všeobecné hromženie na to, koľko „tá suka rezešovská“ vysolila na úplatkoch, keď dostala tak málo a ešte k tomu v domácom väzení!!!

 

V skutočnosti právnik asi jej trest označí za primeraný, možno až prísny. Na Slovensku je množstvo káuz, keď boli tresty miernejšie.

 

Šesť rokov napríklad dostal šofér autobusu, ktorý zavinil smrť šiestich ľudí pri nehode na Devět křížu.

 

Navyše domáce väzenie, v ktorom sa Rezešová nachádzala, je zrejme len dočasné zaistenie, aby sa nevyhla trestu útekom na Slovensko.

 

Nie je dôvod, ukladať väzbu, ak existuje humánnejšie opatrenie, ktoré zaistí sledovaný cieľ.

 

Na druhej strane je tu kauza Koleno a petície za zmiernenie jeho trestu. Tu je to už ťažšie.

 

Aj právnik asi bude mať dilemu nad výškou trestu. Akosi sa však opomínajú okolnosti jeho skutku a najmä trvalé následky, ktoré bude mať jeho čin pre chránenú osobu – policajtku.

 

Za oboma prípadmi najmä stojí v pozadí moc médií. Najmä tie bulvárne si voľkajú v povzbudzovaní tých najprimitívnejších vášní.

 

Médiá dnes rozhodujú o tom, na koho sa uskutoční mediálny pohon, a kto bude omilostený.

 

A verejnosť ich nezriedka nasleduje. Smutné je však, že médiá za ich zneužívanie svojej moci nik neberie na zodpovednosť. Maximálne sa všetko skryje za frázou: „My ľuďom ponúkame len to, čo sami chcú!“

 

Pritom by postačilo menej vášní a viac sedliackeho rozumu.

 

Keď som sa mojej známej - spravodlivo rozčúlenej nad oboma kauzami - spýtal, či by bola radšej, ak by sa jej do susedstva prisťahoval človek, ktorý ako vinník nehody usmrtil viac ľudí, alebo niekto, kto opitý napádal viacerých ľudí a privolanej hliadke pri bitke spôsobil trvalé následky, hádajte, ako odpovedala!
 

MARIÁN GALBAVÝ

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Autor článku je advokát. Venuje sa predovšetkým situáciám, ktoré sa vyskytujú v živote bežného človeka - spotrebiteľské právo, rodinné, pracovné, dedičské právo, príprava zmlúv a právnych dokumentov.


Taktiež sa zaoberá trestným právom. Zároveň je správcom konkurznej podstaty a spoločníkom v jednej z najväčších konkurzných spoločností.


Predsedá občianskemu združeniu Bíli Andeli a Asociácii fanúšikov Slovenska. Založil združenie na ochranu spotrebiteľov Helpathand a vykonáva funkciu jeho predsedu.


V združení Futbalové nádeje Miroslava Karhana vykonáva funkciu kontrolóra.


Kontakt: 0949 765432, marian.galbavy@mgpartners.sk, www.mgpartners.sk

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama