Trnavské rybníky
reklama

Vyčítal si, že zavinil smrť snúbenice! Trocha egoizmu pre každého

RELAX - Tipy na výlet | 26.3.2011, 00.00, prispievatelia

Ak sa chce Trnavčan pozrieť do Nízkych Tatier, stačí naozaj málo. Treba len postaviť vysokánsku vyhliadku v blízkosti Malého Ríma, počkať si na pekné počasie a za dobrej viditeľnosti vyjsť na jej vrchol. Lenže čo ak vyhliadku stavať vôbec netreba?

Vyčítal si, že zavinil smrť snúbenice! Trocha egoizmu pre každého

Na vrchole Palúcha. Foto: Barbora Prekopová

Nový Hlohovec
reklama

 

Vari najbližšie miesto od Trnavy, odkiaľ vidno Nízke Tatry, sa volá Palúch. Leží len niekoľko desiatok metrov od vrcholu Považského Inovca. Ten zasa leží necelých tristo výškových metrov od Chaty pod Inovcom. A do tretice, Chata pod Inovcom leží len osemdesiatpäť kilometrov od Trnavy. Na chatu sa dá prísť bez problémov autom. Z obce Trenčianske Jastrabie je to po asfaltke deväť kilometrov. Lepšia voľba je však nechať auto v jednej z okolitých dedín. Okrem asfaltovej cesty sem vedie päť turistických trás z Trenčianskeho Jastrabia, Selca a Mníchovej Lehoty.


Aj chlieb s masťou
„Najviac turistov k nám prichádza z Trenčianskeho Jastrabia po žltej značke, veľa ľudí chodí aj po asfaltke,“ hovorí jeden z chatárov Vladimír Bilčík. „Červená trasa z chaty do Mníchovej Lehoty je dobrá pre cyklistov,“ dodáva. Výstup na Inovec nie je náročný. Zdatnejší turisti potrebujú na jeho 1042-metrový vrchol dve hodiny, tí pomalší prídu k vrcholovému krížu do štyroch hodín. Ak turistom ostanú sily, nesmú si nechať ujsť vyhliadku Palúch. Tá je necelých desať minút od vrcholu. Za dobrej viditeľnosti z nej možno obdivovať nielen okolité dediny, ale i hrebeň Nízkych Tatier. Palúch je čarovným miestom. Tu sa dá život naozaj vychutnať. A vychutnať sa dá i kratšia alebo dlhšia zastávka na chate.


4 svety, 4 návraty
Turistickú chatu v týchto miestach postavili už v roku 1921. O desať rokov neskôr ju prestavali. Cez vojnu ju Nemci vypálili. V päťdesiatych rokoch turisti z okolia opäť vybudovali chatu pod Inovcom ako svoju nocľaháreň. Potom ju získala trenčianska strojárska fabrika, ktorá ju opravila. Odvtedy slúži návštevníkom v rovnakom stave, len s pár malými úpravami. Začiatkom roka 2009 sa dostala do rúk miestneho cestovateľa, autora kníh 4 svety, 4 návraty a Afrika Ivana Bulíka. Pod jeho vedením prešla chata kompletnou rekonštrukciou. Vymenili staré elektrické vedenie, strechu, aj drevený obklad chaty. Od septembra slúži turistom teda zrekonštruovaná útulňa, tri chaty Alpinky, detské ihrisko aj indoorová bowlingová dráha. Nový chatár priniesol na Inovec i nové nápady. Návštevníci sa zapájajú do súťaže o najlepšie opečený špekáčik Miss špekačka či o najväčší dubák nájdený na Inovci. Pravidelné výbehy na Inovec, stretnutia turistov a večery pri živej hudbe sa stali samozrejmosťou.

reklama

 

Jaskyňa s hrobom pustovníka Františeka Rozvadského. Foto: Barbora Prekopová


Nešťastná láska
Azda jednou z najväčších inoveckých atrakcií je jaskyňa, v ktorej je pochovaný miestny pustovník zeman František Rozvadský. Podľa informácií z kroník v mladosti nechtiac zavinil, že jeho snúbenicu Evu Sokolovskú upálili na Trenčianskom hrade ako bosorku. Z veľkého žiaľu sa stal pustovníkom. Povráva sa, že vždy na Veľký piatok niesol drevený kríž z Inovca do Trenčína. Pustovník sa dožil skoro osemdesiat rokov.
Krátko po jeho smrti sa skaly nad jaskyňou zrútili a vchod do jaskyne uzavreli. V blízkosti jaskyne je pamätná tabuľa pripomínajúca túto udalosť.
 

Ruch i samota
Výstup na Inovec v dobrom počasí určite neobanujete. Počas víkendov stretnete na chodníkoch veľa turistov, rekreantov, samotárov, skupinky kamarátov a celé rodiny s deťmi. Ak sa naň vyberiete počas sviatkov, tak si buďte istí, že na vás chatár niečo pripraví.
Tí, ktorí si užívajú prírodu radšej sami alebo sa chcú odreagovať od rýchleho životného tempa, by mali zvoliť jeden deň v strede týždňa. Vtedy sa môže stať, že počas celého výšľapu nestretnú ani nohy a vôňu a zvuk lesa si budú môcť vychutnávať sami pre seba. Znie to trochu egoisticky. Ale prečo nie. V dnešnom uponáhľanom svete si trochu takéhoto egoizmu zaslúži azda každý z nás.

 

BARBORA PREKOPOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama