Keketi potvrdil, že Jurčo do Spartaka nepríde, na odchode aj Poznar
ŠPORT - Futbal - Spartak | 17.12.2013, 10.13, Ján Král
V júli sa v Spartaku udiali výrazné zmeny na hráčskych, trénerských i funkcionárskych postoch. Do klubu prišli nové tváre, na viacerých frontoch sa zmenilo riadenie klubu.

Dušan Keketi už raz ako generálny manažér Spartaka pôsobil, do funkcie sa vrátil v lete tohto roku. Foto: Ján Král
reklama
Ako sa podarilo naštartovať proces klubovej revitalizácie a kam sa Spartak za polovicu roka pohol? O tom, ale aj o plánoch do budúcna rozprával v našej debate generálny manažér Spartaka Trnava Dušan Keketi starší.
Vykročil Spartak za šesť mesiacov dopredu?
- Som presvedčený, že áno. Keď to porovnám s mojím letným príchodom do klubu, ten posun je veľmi výrazný. Zostávali tri týždne do ligy, museli sme stihnúť sfinalizovať káder a hlavne pripraviť štadión do podoby, aby bol akceptovateľný pre ligové požiadavky.
Na futbalovom stánku sa urobilo kvantum práce počas mnohých hodín. V športovej oblasti tiež môžem vysloviť spokojnosť. Ciele, ktoré sme si dali pred súťažou sa priebežne plnia. Nevidím dôvod na rozvíjanie kritiky po tejto stránke.
Vraví sa: Nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky. Napriek tomu ste sa v lete vrátili na funkcionársku pozíciu do Spartaka. Nebáli ste sa tohto kroku?
- Človek, samozrejme, zvažuje, či urobí dobre alebo nie. V klube som ale odchytal trinásť sezón, v meste žijem 45 rokov. Myšlienky sú potom iné, ako keby sem prišiel cudzí človek. Spartak je pre mňa srdcovkou, tým pádom idú negatíva do úzadia. Na prácu som sa tešil.
Spolu s vami nastúpil do klubu aj váš syn Dušan. Zmenilo sa niečo na vašom vzťahu, ktorý bol predtým na úrovni otec - syn a teraz je manažér - manažér?
- Syn nefiguruje ako oficiálny funkcionár v klube, pracovné povinnosti mu to nedovoľujú. Na veciach okolo ekonomiky a rozpočtu však pracoval už pred mojím nástupom do funkcie. Z toho vyplývala pre mňa výhoda, že som vedel, do akých ekonomických podmienok v klube vstupujem.
Na vzťahu otec - syn sa nič nezmenilo. Vymieňame si názory na mnohé veci ohľadom fungovania klubu a financií. Všetko je ale v poriadku a na prospech veci.
Ako funguje súčasná správna rada klubu?
- Členovia správnej rady nepracujú oficiálne v klube, ale majú čo povedať do finančných tokov aj športovej stránky. Sú to odborne fundovaní ľudia, ktorí sa vyznajú vo svojom fachu. Operatívne sa riešia nastolené témy a výstupy sú vždy kolektívnym rozhodnutím.
Aj o tom je výrazný rozdiel od minulosti. V úvode sezóny sme sa stretávali častejšie, bolo treba riešiť množstvo vecí. Zatiaľ funguje spolupráca veľmi dobre, periodicita zasadnutí pred jarnou časťou bude zase stúpať.
Ste spokojný so skladbou sekretariátu, ktorý taktiež prešiel zmenami?
- Momentálna skladba je v poriadku. Štruktúra je daná, ľudia pracujú poctivo a zodpovedne, bez ohľadu na čas, často aj na úkor súkromia. Vedel by som si predstaviť v tíme ešte jedného človeka a to v prípade, ak budeme pravidelným účastníkom európskych súťaží.
Mal by na starosti pravidelnú komunikáciu s orgánmi UEFA a FIFA, v podstate by išlo o medzinárodného manažéra. Verím, že raz k tomu príde a takého spolupracovníka budeme potrebovať.
Miroslav Karhan počas sezóny prešiel z postu hráča na pozíciu športového riaditeľa. Ako sa ujal funkcionárskej pozície?
- Som veľmi rád, že Miro začal pracovať vo vedení klubu. Otvorene poviem, mal som trochu obavy, ako sa adaptuje na novú pozíciu. Veľmi milo ma však prekvapila jeho angažovanosť a prístup.
Profesionalizmus, aký ho sprevádzal na ihrisku, predvádza aj vo funkcionárskej práci. Som veľmi rád, že je v našom tíme. Spolu rozoberáme takmer všetko, a čo ma veľmi teší, na mnoho vecí máme rovnaký názor.
Ako sa vyprofilovala jeho funkcia?
- Koordinuje tréningové metódy od mládežníkov až po áčko. Veľmi často spolu navštevujeme tréningové jednotky áčka. Miro podrobne sleduje aj mládežnícku prípravu. Komunikuje aj s mládežníckou sekciou, aby mali pohľad z vonku. Mirove skúsenosti sú obrovské, dokáže odovzdať veľa poznatkov.
Samozrejme, analyzujeme aj zápasy A-tímu. Okrem toho pozoruje vytypovaných hráčov. Veľa cestuje, teraz bol sledovať hráčov na viacerých zápasoch aj v zahraničí. Z pohľadu funkcionárskeho má dobrý vplyv aj na hráčov juniorky či áčka.
S jeho prácou som veľmi spokojný a viem si predstaviť, že raz bude pracovať na vyššej pozícii ako momentálne. Verím, že sa s touto myšlienkou stotožnia aj majitelia klubu a hlavne on sám, nakoľko, podľa jeho terajších vyjadrení si svoju budúcnosť predstavuje skôr na poli trénerskom u mládeže.
Spartak má silný historický kredit a fanúšikovia Trnavy sú maximalisti. Prečo boli pred sezónou stanovené utlmenejšie športové ciele, ktoré až tak nekorešpondujú s menom klubu?
- Má to niekoľko dôvodov. Vzhľadom k tomu, že prebieha prestavba štadióna, má klub aj iné finančné možnosti, ako to bolo v minulosti. Po kompletnej obmene kádra A-mužstva sme si boli vedomí, že nebude jednoduché mužstvo zosúladiť tak, aby od začiatku útočilo na vrchné priečky.
Reálne sme zhodnotili kvalitu kádra a na základe toho sme si bez ružových okuliarov stanovili ciele. Myslím si, že sme to zhodnotili dobre, čo dokazuje aj súčasné postavenie tímu v tabuľke. Skladba a dozretie konkurencieschopného tímu chce čas.
Angažovanie Juraja Jarábka ako trénera má dlhodobejší charakter. S termínom výstavby štadióna sa kryjú aj športové ciele. O dva roky by už mužstvo malo mať svoju tvár a kvalitu. Tak to bolo celé nastavené, zatiaľ postupnými krokmi tieto ciele napĺňame.
Aká bola sezóna podľa vás po športovej stránke?
- Po športovej stránke to bola polsezóna paradoxov. V prvej polovici jesene sme prehrávali vonku a vyhrávali doma, na súperových ihriskách niekedy aj s ťažkými prehrami. Doplácali sme na príliš ofenzívny futbal a hrubé individuálne chyby.
V druhej časti sa to otočilo a začalo sa nám dariť viac vonku ako doma. To je paradox, ktorý hovorí o tom, že mužstvo sa tvorilo za chodu, vyvíjalo sa a menili sa aj predstavy trénera.
Treba však povedať aj to, že ani v jednom zápase a aj v tých , ktoré nedopadli výsledkovo dobre, sme neboli nikdy herne alebo kondične slabším tímom.
Doplácali sme však často na nízku produktivitu alebo, ako som už spomenul, na hrubé individuálne chyby. Progres je však aj v tomto smere badateľný.
Z trénerových slov vyplýva, že si predstavuje počas zimy viaceré zmeny v kádri.
- V tejto chvíli už vieme, že niektorí hráči nesplnili požiadavky, ktoré sme na nich mali a rozlúčime sa s nimi. Určite nepríde k veľkej obmene kádra, to je vylúčené.
Skôr by som povedal, že za súčasnej situácie, keď stojíme v strede tabuľky, na tretieho strácame tri body a na opačnej strane máme osemnásť bodov pred dnom tabuľky, to vnímam ako ideálny čas na stabilizáciu kádra.
Určite je treba, aby dostali šancu aj naši odchovanci z juniorky a ukázali, či majú na ligu a aký jej ich ďalší potenciál. Jar bude na to ideálna. Možno sa podobná príležitosť už nebude opakovať.
Ako sa na tieto myšlienky pozerá tréner?
- Myslím si, že v tomto sme zajedno. Každý tréner by určite mal najradšej v kádri štyridsať hráčov a vyberal si podľa toho, kto má, akú formu. To ale určite nie je naša cesta. Zmeny a nové tváre nebudú vo veľkom počte.
Možno prídu dvaja - traja novici na posty, ktoré potrebujeme zdvojiť alebo na nich zvýšiť konkurenciu. Vychádzať však budeme aj z ekonomických možností. Opakujem, na jar mužstvo môže hrať uvoľnene, treba dávať stále viac príležitostí mladým chlapcom.
Kto z tímu odíde?
- Maruško skončil k 30. novembru. So Štepanovským sme ukončili k 31.12. hosťovanie, riešime ukončenie zmluvy u Adámika. Poznar sa vracia do Zlína, jeho klub si ho po zmene trénera žiada naspäť. Zvolenskému sa končí k 31. decembru zmluva a nechce ju predĺžiť, hoci sme mu ponúkli lepšie podmienky.
Pravdepodobne teda tiež príde k odchodu. Mrzí nás, že v poslednom majstráku juniorky sa zranil Bališ a vyzerá to na pauzu minimálne polroka. Podobne zostane v odvetnej časti mimo hry pre zranenie aj Deket.
Prípadné nové tváre by sa mali zapojiť do prípravy v priebehu januára. Zároveň by sme chceli doplniť a stabilizovať aj káder mužstva juniorov, ktorí úspešne účinkujú v druhej lige.
Kam to môže Spartak dotiahnuť na jar?
- Po dvoch zápasoch s Nitrou a Dunajskou Stredou, nás čaká séria štyroch náročných duelov s tímami z čela tabuľky. Až po týchto prvých šiestich - ôsmich kolách budeme vedieť, kde stojíme a ako môžeme očakávať, že sezóna skončí. Od toho sa bude odvíjať aj ďalší ročník.
Verím, že do leta 2015, keď už by mal byť hotový aj štadión, sa dostaneme s mužstvom tak ďaleko, že bude schopné reálne hrať o európske poháre, prípadne aj o titul.
Ako to vyzerá s príchodmi do klubu? Nedávno médiami preblesklo v súvislosti s Trnavou meno útočníka Jurča, ktorý strieľa góly za Banskú Bystricu.
- V tomto momente je už isté, že Jurčo nás neposilní. My sme mu predostreli konkrétne podmienky, on sa však rozhodol ostať v B. Bystrici.
A čo ďalší adepti?
- Máme rozpracovaných hráčov aj do obrany a stredu poľa. Vedeli by sme si predstaviť posilu na post tvorcu hry, kreatívneho stredopoliara, ktorý by dával myšlienku hre, s kvalitnou rozohrávkou, ktorý by usmerňoval hru a tvoril celý herný systém.
Ideálne by však bolo, keby sa nám takýto „playmaker“ vyprofiloval z tých hráčov, ktorých už máme k dispozícii. Viacerí na to potenciál majú.
Ako som spomínal, momentálne nemáme síce káder tak kvalitný ako Slovan, Trenčín či Ružomberok, má však svoju silu a čím dlhšie bude družstvo hrať v kompaktnej zostave, bez trestov a zranení, bude napredovať.
Uvidíme, ako bude mančaft vyzerať v príprave. Aj na to budeme reagovať. Vieme, že trnavský fanúšik po troch nevyhraných zápasoch v rade ihneď špekuluje o personálnych zmenách, výrazná obmena ale momentálne nemá miesto.
Opakujem, že chceme, aby sa mužstvo a základná zostava postupne stabilizovali, šancu dokázať svoju kvalitu dostávali mladí hráči, najradšej odchovanci a aby postupne mužstvo získalo svoju tvár, perspektívu a konkurencieschopnosť na dlhšie obdobie.