Trnavské rybníky
reklama

Ivan Novotný: Rozšírenie Vianočných trhov záleží od dohody s mestom

RELAX - Rozhovory | 23.12.2013, 18.40, Ján Král

Tvrdí, že veci, ktoré sú jednoduché, ho nebavia. Aj preto sa pustil do organizácie Vianočných trhov. V Trnave dlhoročne podniká a prostredníctvom svojej agentúry vytvára aktivity podporujúce život v meste. Vraví, že peniaze, ktoré tu zarobil, chce v meste aj investovať.

Ivan Novotný: Rozšírenie Vianočných trhov záleží od dohody s mestom

Ivan Novotný so synom Simonom na Vianočných trhoch v Trnave. Foto: Ján Král

reklama


So známym trnavským podnikateľom Ivanom Novotným sme hovorili nielen na vianočné témy.

 

Ako ste začali s podnikaním?
- Po ukončení civilnej služby, som sa rozhodoval, či sa niekde zamestnám. Dal som sa na podnikanie. Robil som počítačové siete, telefónne ústredne. Teda to, čo som vyštudoval. Prišli prví zákazníci, zarobili sme prvé peniaze.

 

Postupom času, sme sa venovali viac počítačovým sieťam, vtedy to bolo moderné. Neskôr sme sa sústredili iba na internet. Mám však vlastnosť, že ma nebaví práca, keď idú veci ľahko . S internetom boli v počiatkoch problémy. Riešili sme komplikované veci a držalo ma to dlho.

reklama

 

Po dosiahnutí cieľa, keď všetko fungovalo ako hodinky, som ale začal hľadať niečo nové, iné. Firmu sme predali a premýšľal som čo ďalej.

 

 

Čo Vás posunulo ďalej?
- V tom čase som sa cítil ako klasický dôchodca, keď človek prestane robiť, tak ho začne všetko bolieť. Potreboval som ešte niečo robiť. Vtedajšie vianočné trhy boli na inej úrovni, ako som si predstavoval ja. Stáli sme s priateľmi na námestí a premýšľali, ako veci vylepšiť.

 

Napokon, každý rozmýšľa, ako by čo mohlo byť lepšie, dnes sú všetci odborníkmi na všetko... Chcel som ale svoju predstavu naplniť. Prišiel som na mesto, povedal, že chceme robiť vianočné trhy. Slovo dalo slovo, zastupiteľstvo nám dalo zelenú a pustili sme sa do práce.

 

 

Vravíte, že vás veci bavia, len keď sú komplikované. V prvom ročníku Vianočných trhov si niektorí ľudia pošomrali na veľké stany na námestí, zdali sa im nevhodné. Postupne ste ale trhy vyladili tak, že terajší stav si Trnavčania pochvaľujú. Neprestane vás organizácia trhov baviť, keď už všetko funguje ako má?
- Prvý ročník nazývam jarmočný. Na jarmoku ľudia očakávajú, že bude svietiť slnko a keď prší, tak sa chcú schovať. Na vianočných trhoch však očakávajú, že bude sychravo, zima, možno zasneží a podľa toho sa oblečú. Preto sme upustili od všetkých pôvodných prestrešení.

 

Používame malé pagody, pod ktorými ľudia stoja, pijú, jedia a nie sú chránení proti vetru či zime. Každopádne, vždy je čo vylepšovať a s kým bojovať.

 

Na trhoch máme 85 predajcov, je tu 20 majiteľov nehnuteľností a obchodov okolo námestia, s ktorými denne riešime veci, pretože nie každému vianočné trhy vyhovujú.

 

Obchodníci vidia problém v tom, že ľudia neprídu na nákup alebo za posedením s priateľmi k nim, ale zostávajú na trhoch. Každý z predajcov na trhoch by zase chcel väčší stánok, možnosť predávať pred stánkom, exkluzivitu svojho tovaru.

 

Stále je čo vylepšovať, ale áno, dokonca aj moja mama sa bojí, že to začne byť stereotypné a prestane ma to baviť.

 

 

Budete trhy vylepšovať ďalej?
- Máme dohodu s mestom o spolupráci. Ak radnica povie, že chcú aby sme trhy ešte zlepšovali, máme predstavu ako na to. Môžeme napríklad pripraviť v centre klzisko, posunúť sa na pešiu zónu, prípadne zapojiť atraktívnym spôsobom do trhov mestskú vežu. Trhy robíme pre mesto a jeho obyvateľov a oni by mali tiež určovať cestu, kadiaľ sa bude podujatie uberať.

 


Ste spokojný so spoluprácou s mestom?
- Myslím si, že spolupráca je na dobrej úrovni, prípadné problémy si vždy povieme, prípadne sa im snažíme predchádzať.

 

 

Čo máte osobne na trhoch najradšej?
- Na jednej strane som tu v práci, na druhej strane tu stretnem veľa ľudí, ktorých poznám a ktorí poznajú mňa. Baví ma, keď vidím, ako sa niektorí tvária, že sú moji kamaráti a pritom viem, čo si o mne myslia. Ale aby som to zhrnul, je to najmä o stretnutiach s ľuďmi. Snažím sa zistiť, čo sa im nepáči, čo by oni vylepšili.

 

 

Trhy robíte vy a Patrik Pokorný, je do toho kolobehu zainteresovaný ešte niekto?
- Mám na starosti technickú časť a Patrik sa stará o dramaturgiu programov a vystúpení. Aj na mestskom úrade to v minulosti robili dvaja – traja ľudia. Naša práca sa však začína polroka pred trhmi.

 

Preto napríklad prihlášky pre predajcov musíme uzavrieť relatívne skoro. Samozrejme, máme dohody s mestskými a súkromnými firmami, ktoré nám robia servis a pomáhajú, fyzicky sa z našej strany podieľa na všetkom asi osem ľudí.

 

 

Vaša agentúra Mediaflash sa v minulosti podieľala na viacerých podujatiach na námestí. Či už išlo o plážový futbal, bungee jumping a iné. Plánujete niečo aj na jarné či letné mesiace?
- Snažíme sa s Patrikom oživiť Trnavu a námestie, aby sem prichádzali ľudia. Dôležitá je opäť spolupráca s mestom. Radnica musí chcieť, aby sme niečo také robili. Tento rok bol v tomto smere slabší, pretože prebieha rekonštrukcia pešej zóny.

 

V budúcom roku by sme radi zopakovali plážový futbal a spomínaný bungee jumping. Počas predĺženého víkendu cez prázdniny pripravíme niečo podobné ako bolo dobýjanie hradieb, ibaže na námestí. Samotné Dobýjanie hradieb ako také, je podľa mňa vyčerpaná téma, skôr mám na mysli niečo typické pre august, september.

 

 

Angažujete sa aj v organizácii Trnava tourism. Ste spokojný s tým, ako sa rozvíja cestovný ruch v meste?
- Som jeden zo siedmich zakladajúcich členov z podnikateľského sektoru. Aj keď nevlastním žiadny hotel ani reštauráciu, snažím sa pomáhať Trnave, aby ju turisti navštevovali, aby sa o našom meste vedelo aj v zahraničí. Aj našimi akciami chceme prilákať turistov do Trnavy. Robím to čisto ako patriot. Už som to raz spomenul v nejakom rozhovore - peniaze som v Trnave zarobil, chcem ich tu aj investovať. Nemám potrebu ich nosiť do iných miest. Akcie na námestí sú čistá strata, zohnať sponzorov na tieto akcie je veľmi ťažké.

 

 

Neuvažujete nad vstupom do komunálnej politiky?
- Politika je panské huncútstvo. Pri ľuďoch zo samosprávy som dosť blízko, ale uberať sa týmto smerom neuvažujem. Politikom sa človek musí narodiť. Mal by som obrovský problém sa v politike hýbať. Hlavne by ma to nenapĺňalo. Podnikanie ma baví viac.

 

Samozrejme, podnikanie a politika sa navzájom nevylúčujú, ale predstava, že ma niekto verejne pretriasa, či som si nedohodil z pozície moci nejaký kšeft, ma neláka.

 

 

Váš syn hrá hokej, často vás vídať v hľadisku. Je to pre vás šport číslo jeden?
- V mladosti som športoval, rovnako vediem k pohybu aj svoje deti. So synom chodia na hokej aj jeho spolužiaci, baví ho to. Samozrejme, všetci rodičia, ktorých deti hrajú hokej, sa snažia tomu trnavskému klubu pomôcť. Rovnako aj ja. Rozhodne si tento šport zaslúži, aby ho viac podporovalo aj mesto, aby bol v Trnave číslom dva hneď po futbale.

 

 

Čo by ste zaželali Trnavčanom k Vianociam?
- V dnešnej ťažkej dobe je najdôležitejšie zdravie. Keď je človek zdravý, príde aj šťastie. Želám ľuďom, aby si našli pod stromčekom to, čo si prial a aby do Nového roka vykročili správnou nohou.

 

Chcem povedať ešte jednu vec: Tak ako sa budeme správať k Trnave, tak sa v konečnom dôsledku bude Trnava správať k nám. Každý občan tohto mesta, môže pomôcť k tomu, aby sa Trnava formovala správnym smerom.

 


Kto je Ivan Novotný?
Narodil sa 26. marca 1974 v Trnave. S manželkou Monikou majú syna Simona a dcérku Olíviu. S bratom Michalom založili firmu PEEM Slovakia, ktorú neskôr predal spoločnosti SWAN. Stojí za vytvorením golfového odpaliska na okraji Trnavy. Momentálne podniká v oblasti predaja bazénov, vírivých vaní a sáun, cez agentúru Mediaflash organizuje spoločenské, kultúrne a športové akcie v meste.

 

 

Ján Král, jam

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama