Trnavské rybníky
reklama

Pán brat Braňo Jobus bol poslednýkrát v robote: Chcem cestovať po zemeguli

RELAX - Rozhovory | 29.12.2013, 07.44, prispievatelia

Branislav Jobus je nekonvenčný umelec, spevák a zabávač. Svetu má stále, čo povedať.

Pán brat Braňo Jobus bol poslednýkrát v robote: Chcem cestovať po zemeguli

Braňo Jobus je nekonvenčný umelec. Foto: Alexandra Galambová

reklama

 

Počas Vianočných trhov v Trnave vystúpila aj jeho skupina Karpatské chrbáty, ktorá divákov pobavila nielen, spevom, recesiou, ale aj extravagantnými kostýmami.

 

 

Už dlhé roky pôsobíte v skupine Karpatské chrbáty, okrem toho v duu Vrbovskí víťazi, rozbehli ste projekt Abusus...Čo chystáte ďalej?
- Každý rok pripravujem voľačo nové. Tento rok to bol Abusus, minulý rok Karpatské chrbáty a na budúci to budú Vrbovskí víťazi, spravíme aj nové CD-čko a film. Každý rok to striedame.

 

 

Tri rôzne hudobné projekty, do toho píšete knihy pre deti a ešte máte aj civilné zamestnanie v atómovej elektrárni... Ako to všetko stíhate?

reklama

- Pekná otázka (smiech). Naháňam sa ako taký blázon, ale iba do zajtra (do 21.12.2013 – pozn. red.). To idem poslednýkrát v živote do roboty. Potom budem radšej chudobnejší a hladnejší, ale budem mať viac času na moje projekty.

 

Ale stíhal som to, hlavne preto, že som pred deviatimi rokmi začal abstinovať. Prešiel som školou života – keď sa človek od alkoholu oslobodí, stíha čokoľvek. Teraz si môžem odšoférovať pokojne aj na tri koncerty. Všetko čo robím, ma baví, či už hudba alebo knihy.

 

 

O čom bude nová publikácia?
- Volá sa Hudobné dobrodružstvá a bude o červotočovi Chrumovi, ktorý sa zavrtáva do hudobných nástrojov a  zažije rôzne príhody z hudobného života – dostane sa na festival, do hudobného orchestra.. V podstate deckám a aj dospelým predstavím hudobné nástroje a priblížime náš hudobný svet. Veľmi sa na to teším.

 

Vaša kniha o muflónovi Ancijášovi poslúžila ako námet na divadelnú hru pre deti, ktorú už niekoľko rokov hrajú v martinskom divadle. Videli ste ju? Plánujete aj ďalšie knihy pretransformovať do divadelných hier?
- Áno, hra je neustále vypredaná (smiech). Vždy, keď mám nejakú besedu s deťmi blízko Martina, tak sa tam snažím zastaviť na predstavení. No a ďalšie hry - to nie je v mojich rukách, závisí to na režisérovi daného divadla. Veľmi si vážim, že martinskí profesionáli nabrali odvahu a išli do takého rizika, bláznovstva a skúsili niečo nové.

 

 

Ako ste objavili svoj talent na písanie kníh?
- S Karpatskými chrbátmi hráme už 31 rokov. Na Slovensku, aj keď to vždy vyzeralo, že je to sranda, to nikdy sranda nebola. Internet funguje, povedzme, posledných desať rokov, a dovtedy bola spätná väzba nulová.

 

Hoci hudbu robíme poctivo a dlhé roky, nemali sme v živote šťastie, čo sa týka zadosťučinenia. No nikdy sme to nevzdali a doteraz hráme v pôvodnej zostave.

 

Cez tie detské knižky sa mi to ako keby vrátilo. Neberiem to tak, že sa mi vypredávajú knižky v trojtisícových nákladoch každé dva roky, je to skôr celoživotná práca a poslanie - či už Karpatské Chrbáty, Abusus , Vrbovskí víťazi či knihy.

 

S Karpatskými Chrbátmi vystúpil aj na vianočných trhoch. Foto: Alexandra Galambová

 

S bratom Andrejom máte hudobno-pracovnú skupinu Vrbovskí víťazi, kde hráte na rôznych ručne vyrobených nástrojoch. Ako ste prišli na nápad hrať na rýle, metle či vysávači?
- To napadlo Pánovi Bratovi. On s nami, Karpatskými chrbátmi, kedysi hrával na bicích, potom išiel na vojnu, oženil sa... A dlhé roky nič, čo sa týka hudby, nerobil. Zjavne mu to chýbalo, lebo keď som si kúpil fujaru, on začal robiť tieto „laboratórne experimenty“ a nakoniec sme založili skupinu (smiech).

 

 

Spolu organizujete aj festival Vrbovské vetry. Na čo sa môžu návštevníci tešiť tento rok?
- Sme prvý festival na Slovensku, ktorý už má hotový program na rok 2014 a zároveň prvý, čo nemá sponzora a žijeme (smiech). Diváci sa môžu tešiť na Katarziu či českú skupinu FruFru.

 

Slobodná Európa bude krstiť nové CD-čko, rovnako aj Vrbovskí víťazi... Ďalej tam bude napr. Oskar Rozsa s projektom Hrana a mnoho ďalších. Verím tomu, že do života uvedieme aj moju novú knihu, takže ja sa na festival veľmi teším už teraz.

 

 

Je obdobie Vianoc, ako ich trávite?
- Úplne normálne, mne stačí, že som zdravý, nič iné nepotrebujem... Len voľno a to si splním, keďže opúšťam robotu. Hoci ju mám veľmi rád, povedal som si, že to vyskúšam. Budem chodiť na prechádzky do lesa, na výlety po celej zemeguli a keď nebudú peniaze, tak na výlety okolo Vrbového (smiech).

 

 

 

Kto je Branislav Jobus?
Braňo Jobus je slovenský spevák, spisovateľ a zakladateľ festivalu Vrbovské vetry. Spolu s kapelou Karpatské chrbáty sa pohybuje na hudobnej scéne už 31 rokov. Okrem toho má s bratom Andrejom skupinu Vrbovskí víťazi, rozbehol aj hudobný projekt Abusus. Jobus je známy svojím vtipom a recesiou, pravidelne vystupuje ako moderátor na festivale Pohoda. Je vrbovský lokálpatriot.

 

LUCIA OSVALDOVÁ

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov
reklama
Cisárky Sereď
reklama