O ďalšom postupe pri zosuve pôdy pri Piešťanoch rozhodne geológ v utorok
AKTUALITY - Piešťany | 10.1.2014, 10.28, prispievatelia
Hlavná cesta zostane prejazdná len v jednom pruhu do rozhodnutia geológa.

Foto: KR HaZZ v Trnave
Svah v obci Banka pri Piešťanoch, ktorý sa v utorok zosunul na príjazdovú cestu k chatovej oblasti Červená veža, stále odvodňujú.
Ako informoval starosta Banky Jaroslav Janeček, práce na odvodňovaní svahu budú trvať minimálne do utorka budúceho týždňa. Vtedy má prísť geológ, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.
„Svah drenážujeme, odvodňujeme. Urobíme tam trvalejšiu zábranu, aby sa tam nezhromažďovali zvedavci. To je všetko, čo môžeme teraz urobiť,“ povedal starosta.
Cesta k chatovej oblasti leží nad hlavnou cestou, ktorá smeruje do Hlohovca či Topoľčian.
Tá bola najskôr úplne uzatvorená, neskôr sprejazdnili jeden pruh pre oba smery.
Ako informovala trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová, jeden jazdný pruh bude funkčný minimálne ešte budúci týždeň.
„V priebehu budúceho týždňa posúdi stav geológ, ktorý rozhodne, či je možné odpratať zeminu z príjazdovej cesty a sprejazdniť oba jazdné pruhy,“ povedala.
Zosuv pôdy hasičom nahlásili v utorok krátko po 13:00. Mal tri fázy a zastavil sa až vo večerných hodinách po tom, čo sa uvoľnil veľký kus svahu na pozemku pri rodinnom dome.
Na miesto udalosti bol prizvaný geológ zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave.
Dĺžka zosuvu predstavuje k dnešnému dňu 47 metrov a zaberá plochu 851,1 metrov štvorcových. Jeho hlavnou príčinou je podľa odborníkov hromadenie podzemnej vody.
SITA