Trnavské rybníky
reklama

V Austrálii visel na mrakodrapoch, teraz sa popasuje s výzvou menom Spartak

ŠPORT - Futbal - Spartak | 31.3.2011, 00.00, Ján Král

Novým mužom v trnavskom Spartaku je Branislav Kriška. Bývalý kouč FC a SFM Senec sa stal asistentom nového trénera Petra Zelenského. K mužstvu prichádza s veľkým elánom.

V Austrálii visel na mrakodrapoch, teraz sa popasuje s výzvou menom Spartak

Branislav Kriška prichádza do Trnavy plný pracovného elánu. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Ako vyzerajú vaše prvé dni v Trnave?
- Sú veľmi rýchle, všetko ide za pochodu, ale taký je trénerský život. Raz si tu, raz tam. Hlavným trénerom mužstva je Peter Zelenský, vedie mužstvo v trende, aby chlapci hrali útočný, agresívny futbal do tela s ochotou behať a vytvárať tlak na súpera. Čiže, vnútiť im náš štýl hry.
Na čo sa zameriavate v individuálnych tréningoch?
- V tíme bolo veľa zranení. Na stáži v Nemecku som získal nové poznatky, ktoré sa snažím aplikovať aktuálne najmä na Ľuboša Hanzela. Ide o rozsah svalového reťazca.
Môžete byť konkrétnejší?
- V Bad Krozingene je klinika, ktorú vedie doktor Packi. Za dvadsať rokov svojho pôsobenia otočil celý silový tréning v našom vnímaní hore nohami. Doteraz sa brala iba sila svalu. Ten sa každodenným zaťažovaním či kopaním do lopty alebo behmi síce zväčšoval, no zároveň sa aj skracovala jeho dĺžka. On v podstate objavil spôsob, aby dĺžka zostala zachovaná a rozvoj sily bol stále vyšší. Doteraz sa to riešilo kompenzačnými cvičeniami, strečingom a podobne, ktoré, žiaľ, boli neúspešné. V praxi to fungovalo skôr opačne. Výskumy smerujú k poznaniu, že práve strečing je ten úkon, ktorý svalu ublíži. Pointa strečingu tkvie v tom, že treba narábať so svalom, ktorý je úplne uvoľnený a naťahovať ho.
Aplikujete to na hráčoch?
- Áno, Ľuboš Hanzel mal problémy, Wellington mal horší rozsah. Za desať dní je tam nárast pohybu o niekoľko centimetrov. Wellington mal problémy so zadným stehenným svalom, teraz už dá pätu k zadku omnoho viac ako predtým.
Absolvovali ste aj pobyt v Taliansku. O čo išlo tam?
- Zúčastnil som sa na azda najväčšom mládežníckom turnaji na svete. Súperili na ňom všetky družstvá najvyššej dorasteneckej súťaže Talianska. Okrem nich aj pozvané tímy z celého sveta. V minulosti tu Československo reprezentovala Dukla Praha, ktorá si vybudovala veľké meno. Teraz tam bol napríklad Spartak Moskva či najlepšie tímy z Uruguaja a Paraguaja. Mal som možnosť stráviť tam skoro dva týždne. Videl som osem zápasov, prezident Livorna nás pozval na zápas druhej talianskej ligy Livorno – Ascoli 1:1. Videli sme aj tréningové procesy, čo mi veľa dalo.
V minulosti ste strávili niekoľko rokov v Anglicku a Austrálii. Dostali ste sa aj k trénerstvu?
- Zo Slovenska som odišiel v roku 1997, aby som sa naučil jazyk, spoznal svet. Takmer päť rokov som strávil v zahraničí. V Anglicku som sa k futbalu nedostal, tam by ma k tomu ani nepustili. V tých časoch musel mať človek pätnásť reprezentačných štartov, aby dostal zelenú kartu. Platí tam zákon, že pokiaľ chce mužstvo hrať aspoň šiestu ligu, musí mať štadión. V Anglicku som sa len naučil jazyk, v Austrálii som pôsobil v poloamatérskej tretej lige. Robil som výškové práce, umýval okná na mrakodrapoch a popoludní chodil na tréningy ako hrajúci asistent trénera.
Spartak má pred sebou dva náročné zápasy - ligu v Zlatých Moravciach a následne v utorok pohár na Slovane. Čaká vás ostrá previerka...
- Minulý týždeň v pondelok mi zavolal generálny manažér Jozef Valovič a oslovil ma, či mám záujem pracovať pod Petrom Zelenským. Neváhal som. Dohodli sme sa, že nebudem len taký tréner, ktorý roznáša po ihrisku kužely. Zatiaľ to vyzerá dobre, dohoda znela, že jednou z mojich úloh bude mapovanie súperov. Trénerovi som už dal dostupné informácie, denne sa o súperoch bavíme. Dôležité je, aby celé okolie Trnavy pochopilo, že zmena, ktorá nastala, má viesť k tomu, aby hráči podávali zo seba maximum toho, čo sa dá a za čo sú platení. Tréner ich pripravuje takticky, musia to dostať von a nechať tam srdce. Začína sa anglický týždeň, po Zlatých Moravciach ideme na derby so Slovanom. Zápas, ktorý bude na Slovensku vždy číslom jeden. A potom máme doma Prešov. Pôjde o osem dôležitých dní, verím, že dobre dopadnú.
Debatujú už hráči v kabíne aj o derby so Slovanom?
- Peter Zelenský ide od zápasu k zápasu, tento zápas sa bude riešiť až po Zlatých Moravciach. V podvedomí to však už je, každý, kto pôsobil v Trnave, vie, o čo v derby ide. Špeciálna príprava je ale zatiaľ iba na ViOn.
So Zlatými Moravcami sa Spartaku nie veľmi darilo. Budete spokojný trebárs len s bodom zo súperovho ihriska?
- Každý ide s cieľom vyhrať, čo bude, uvidíme. Trnava má jasnú ambíciu, skončiť na priečkach zabezpečujúcich pohárovú Európu. Na to sa všetko zameria. Zatiaľ sme na dvoch bojových poliach – lige i v pohári.
 

 

Najlepší fans, obrovský tlak
Branislav Kriška pred príchodom do Trnavy okúsil ligu v Senci. Uvedomuje si, že výzva menom Trnava nie je malé sústo. Trúfa si však popasovať sa s ňou. „Trnava vždy bolo futbalové mesto, Spartak má najlepších fanúšikov. To všetko je pravda. Málokto však povie, že tu je trojnásobne až štvornásobne vyšší tlak na všetkých ľudí pohybujúcich sa okolo futbalu. Od funkcionárov až po novinárov. Futbal je jednoduchá hra, osloví široké spektrum ľudí a každý má pocit, že mu rozumie. V Senci bolo možno sto fanúšikov, ktorí hodnotili. Tu sú ich tisíce. Idete po ulici, ľudia si vás všímajú, posudzujú vás. Situácia typická pre celé Slovensko. Tréner momentálne na ružiach nemá ustlané. Je nás veľa a pracovných pozícií málo,“ uviedol.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama