Trnavské rybníky
reklama

Prvé autorské CD pravnuka Mikuláša Schneidra-Trnavského

RELAX - Tí sú naši | 5.4.2011, 00.00, prispievatelia

Virbel a sólo bicích, svieži nástup klávesov, klasickej gitary a kontrabasu. Zavrite oči a nechajte sa prekvapiť svojou dosiaľ neobjavenou predstavivosťou, ktorú vo vás prebúdza akustická gitara Trnavčana Michala Bugalu.

Prvé autorské CD pravnuka Mikuláša Schneidra-Trnavského

Michal začal šnúru svojich trinástich koncertov 1st Touch Tour 2011 v trnavskom Amfiku v deň svojich 29. narodenín. FOTO: album Michala Bugalu

reklama

 

Spolu s nástrojmi džezového tria The Promise, ktoré vedie fantastický newyorský klavirista Danny Grissetom, a s nemenej známymi džezmenmi – kontrabasistom Vincentom Archerom a bubeníkom Kendrickom Scottom, je to naozaj uchu lahodiaci súzvuk. V Michalových skladbách sa ozve i saxofón Seamusa Blakea. Džezové hviezdne trio The Promise si vybral Michal na nahrávanie svojho prvého autorského CD s názovom 1st Touch. Dal ho dokopy koncom minulého roka v mekke džezu – v New Yorku.
Michal krstil nedávno svoje nové CD First Touch v Nu Spirit klube v Bratislave. Krstným rodičmi sa stali kapelníci skupín, v ktorých Michal pôsobí. A sú to samé zvučné mená: Anita Soul, Martin Valihora, Oskar Rósza, Marcel Palonder, Juraj Griglák, Robo Opatovský a Michalov brat Štefan Bugala.

 

Muzikant z Trnavy je odhodlaný ísť do akéhokoľvek projektu, ktorý považuje za dobrý. FOTO: album Michala Bugalu

reklama

 


Každodenná samozrejmosť
Ako sa dostal úspešný muzikant k hudbe? „Fakt, že môj pradedo bol hudobný skladateľ, národný umelec, určite zohral úlohu v mojom rozhodnutí vybrať si kariéru hudobníka. Možno sme s bratom Štefanom zdedili po pradedovi hudobné gény. A nielen to. U nás v rodine je hudba každodennou samozrejmosťou, a tak ani rodičia nenamietali. Naopak, som im vďačný za celoživotnú podporu v tom, čo robím. Prvý ozajstný priamy kontakt s hudbou má na svedomí brat Štefan, ktorý mi približne v trinástich rokoch akoby otvoril dvere do tohto pestrého hudobného sveta, pomáhal mi orientovať sa v ňom a radil mi v mojich začiatkoch.“
U Bugalovcov boli vždy v dome hudobné nástroje – minimálne klavír, husle a gitara. Prvé vystúpenia Michal so Štefanom venovali rodičom a tí boli aj ich prvým publikom. Keď začal šesťročný Michal chodiť do hudobnej školy a pýtali sa ho, na aký nástroj chce hrať, bez rozmýšľania si vybral gitaru. Prežil s ňou všetky fázy detstva, hoci niekedy ju aj hodil do kúta.
Michal so Štefanom vytvorili pred rokmi džezovú skupinu Fusse Jazz. Spolu vystupovali na koncertoch a získavali si fanúšikov, medzi ktorých už roky patria aj členovia trnavskej skupiny Old Boys Jazz Band. Keď Štefan vyštudoval bicie nástroje na JAMU v Brne, opäť inšpiroval Michala, ktorý začal študovať gitaru na Džezovom inštitúte univerzity v rakúskom Grazi u profesora Guida Jeszenszkého. „Prvé skladby a skladbičky som začal tvoriť už ako malý chlapec, no tá ozajstná tvorba, či už piesňová alebo inštrumentálna, vzplanula niekde na prahu záverečnej fázy tínedžerstva a ranej dospelosti. Hudbu, ktorú tvorím v súčasnosti, som začal písať počas štúdia v Grazi, kde som mal tri roky povinnú hru na klavír. Odvtedy som sa nejako plynulejšie tomuto nástroju nevenoval, i keď viem, že by som sa mal k nemu opäť vrátiť. Pomáha mi to pri komponovaní.“
V skupine Michal Bugala Group sa Michal prezentuje už aj ako skladateľ. Svoje CD nahral v New Yorku. „Povedal som si, že to skúsim. Ak by to nešlo, nahral by som ho na Slovensku. Mal som šťastie. Spojil som sa s mojimi spolužiakmi zo štúdií v Grazi Jurem Puklom a Vladimirom Konstandinovicom a vyšlo to. Skontaktovali ma s hviezdnym džezovým triom The Promise a saxofonistom Seamusom Blakeom. Noty som im poslal mailom, a potom sme dohodli skúšky a nahrávania.“

 

V New Yorku s partiou spolupracovníkov. FOTO: album Michala Bugalu


New York, New York
Než začali nahrávať, mal v New Yorku pár dní voľno, a tak si pozrel džezové koncerty v známych kluboch. „Pred nahrávaním CD som s hudobníkmi absolvoval jednu tri a polhodinovú skúšku a ostrá nahrávka celého CD trvala šesť hodín.“
Vybrať ten najkrajší hudobný zážitok je pre Michala problém. „Budem vždy rád spomínať na spoluprácu s významnými umelcami, ktorí patria k špičke vo svetovom meradle, alebo na zážitky a pocity z návštev newyorských klubov a spoznávania sa s tamojšími vychádzajúcimi džezovými hviezdami. Takisto aj doma, keď hrám v rôznych projektoch, prežívam v istých momentoch nádhernú muzikálnu ineraktivitu, a to je za všetky drobné! Najväčšia satisfakcia pre hudobníka je feedback od publika, keď vidí, že jeho práca má zmysel, a vtedy má človek tie najkrajšie pocity.“
S muzikantmi zažil veľa zábavy, srandy a radosti z hudby. Medzi tie úsmevnejšie patria rôzne situácie z ciest, keď im napríklad s kolegom došiel na diaľnici v zahraničí benzín tesne po tom, ako minuli pumpu, či na ceste z Košíc do Tatier, keď zistil, že si v Rimavskej Sobote zabudol gitaru.
Michal plánuje nahrať aj druhé sólové CD, získavať nové kontakty za hranicami nášho malého Slovenska a hlavne rozdávať hudbou ľuďom radosť a sám ju tak spätne získavať... A chce sa naučiť robiť bonbóny.

 

Má za sebou kopu úspechov, ďalšie na neho čakajú. FOTO: album mb

 

Hudobné curriculum vitae Michala Bugalu
Michal Bugala sa narodil v roku 1982. Patrí medzi najvýznamnejších slovenských gitaristov súčasnosti. Vyštudoval gitaru na Džezovom Inštitúte Universität fur Musik und darstellende Kunst v Grazi u profesora Guida Jeszenszkého. V rámci štúdia absolvoval workshopy s americkými džezmenmi.
Je členom hudobných skupín FuseJazz, Juraj Griglák Company a Bass Inferno, Oskar Rózsa Partnership Unlimited, Martin Valihora Group, FunkPunk Project, Dodo Šošoka Slovak Jazz Quartet, Marcel Palonder & Tango Ultimo, Štefan Bartuš & JazzBrothers, tiež participuje na projekte Andreja Šebana ChillPill LiveBand.
V súčasnosti formuje jazzové zoskupenie s názvom BugoBros/6. Sense Trio spolu s bratom Štefanom a Eugenom Vizvárym, ktoré tento rok vydá svoj debut. Hral a spolupracoval so všetkými významnými domácimi umelcami, ako aj s medzinárodnou špičkou. Príležitostne spoluúčinkuje aj so Slovenským komorným orchestrom v Žiline a Trnavským komorným orchestrom.
Nahral viacero CD s rôznymi interpretmi jazzu a populárnej hudby, ako aj hudbu do niekoľkých slovenských filmov. Absolvoval početné vystúpenia na medzinárodných festivaloch. Koncertoval vo viacerých európskych štátoch a v USA. Pôsobil ako lektor na workshopoch Jazzové kurzy v Piešťanoch a Letnej jazzovej dielni v Bratislave.
Koncom roka 2008 založil vlastnú formáciu pod názvom Michal Bugala Group, v ktorej sa doposiaľ vystriedali viacerí renomovaní domáci aj zahraniční muzikanti: Juraj Griglák, Dušan Novakov, Milan Nikolić, Tomáš Gajlík, Radovan Tariška, Štefan Bartuš, Klaudius Kováč a Peter Solárik.
 

 

MARIÁN MRVA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama