Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Šance rómskych detí na vzdelanie sa vďaka centru Koburgovo zvyšujú

AKTUALITY - Trnava | 27.5.2014, 13.20, prispievatelia

Deti žijúce v Ubytovni Domov na Zelenečskej ulici v Trnave nemali v minulosti veľa možností, kde by mohli zmysluplne stráviť svoj voľný čas. Jediným miestom pre hry bol priestor v ubytovni na chodbe alebo v blízkom okolí, kde sa často bezcieľne potulovali. Aj vďaka dobrovoľníkom a sociálnym pracovníkom z Centra Koburgovo, n.o., ktoré v trnavskej ubytovni funguje rok, je dnes všetko trochu inak.

Šance rómskych detí na vzdelanie sa vďaka centru Koburgovo zvyšujú

3 x foto: Centrum Koburgovo

reklama

 

Centrum Koburgovo sa snaží poskytovať priestor pre zmysluplné trávenie voľného času detí, ktoré často nemajú inú možnosť.

 

Pred začatím krúžku čaká denne pred dverami množstvo detí, aby sa pod dohľadom dobrovoľníkov mohli hrať, rozvíjať svoju kreativitu a učiť sa rozličné zaujímavé veci.

 

„Pre väčšinu z nich je to jediná možnosť trávenia voľného času, v rámci ktorej sa aj niečo naučia a môžu byť v kontakte s rovesníkmi. Iné krúžky si ich rodičia nemôžu dovoliť platiť,“ vysvetľuje riaditeľ centra Juraj Štofej, ktorý sa rómskej problematike venuje v Trnave už desať rokov.

reklama

 

Rodičia si aktivity Koburgova pochvaľujú: „Vidíme, ako naše deti rýchlo napredujú. Spievajú, recitujú, kreslia, učia sa písať. Majú radosť z toho, čo všetko sa tu dozvedia a potom si to doma spolu opakujeme,“ hovorí 27-ročná Iveta, ktorá pravidelne navštevuje so svojou dcérou krúžok pre predškolákov. Prihlásila ju tam preto, že materskú školu si dovoliť zaplatiť nemôže.

 

 

Záujmové krúžky na Ubytovni Domov v Trnave prebiehajú každý deň, určené sú pre všetky vekové kategórie. Spolu ich navštevuje takmer 70 detí, ktorých šanca úspešne sa začleniť do vzdelávacieho procesu sa tak zvyšuje.

 

„Vďaka záujmovým krúžkom, ktoré sme pre deti vytvorili, sme zistili, že rodičia si uvedomujú význam školského vzdelávania a boli by radi, ak by aj ich deti navštevovali materské, základné a stredné školy. Pomáhame im preto s prechodom do týchto zariadení a rovnako, ak sa objavia problémy s prospechom či treba riešiť prestup do inej školy, snažíme sa túto situáciu spolu s rodičmi a vedením škôl riešiť,“ opisuje ďalej J. Štofej.

 

V centre sa okrem práce s deťmi venuje pozornosť aj rodičom. Sociálni poradcovia sa snažia byť nápomocní dospelým klientom pri hľadaní riešenia ich nepriaznivej sociálnej situácie.

 

Riešia problémy rodín žijúcich nielen na Ubytovni Domov, ale aj na Coburgovej ulici alebo rodín, ktoré sa odtiaľ museli odsťahovať.

 

„Pomáhame im hľadať si bývanie, prácu či rôzne brigády. Spolupracujeme aj s právničkou, s ktorou riešime prípady exekúcie alebo pripravujeme klientov na súdne pojednávanie. Často riešime prípady, ktoré sú veľmi citlivé a pre klientov bolestivé. Napríklad, ak sa ich deti ocitnú v detskom domove, snažíme sa rodičom sprostredkovať kontakt s nimi. Vždy je dôležité mať ľudský a empatický prístup,“ popisuje J. Štofej ďalšiu náplň činnosti centra, ktorého dvere sú pre klientov rovnako otvorené päť dní v týždni.

 

 

„Klienti nám dôverujú a ak majú problém, obrátia sa na nás pri jeho riešení. Nesnažíme sa ich poúčať a vďaka tomu cítime, že nás prijali. Zo začiatku síce u nás hľadali hlavne materiálnu pomoc, ale dnes vedia, že im dokážeme pomôcť aj v iných záležitostiach,“ konštatuje.

 

Hoci problematika marginalizovaných obyvateľov je zložitá a obšírna, riešenia na ňu však existujú. Tie v Centre Koburgovo hľadajú aj spolu s ďalšími organizáciami, napríklad so združením STORM či s Centrom Mak.

 

Juraj Štofej

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2021 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda leto
reklama