Trnavské rybníky
reklama

Deti v krajskej knižnici ponocovali s rozprávkou

AKTUALITY - Trnava | 7.4.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek

TRNAVA – Vyrastal s nimi takmer každý. Najskôr deťom rozprávky predčítavali rodičia, neskôr po knihe siahli sami. Určite sa medzi nimi našla aj tá od známeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

Deti v krajskej knižnici ponocovali s rozprávkou

Ešte spoločné foto na rozlúčku a rozprávkar Andersen sa pobral za ďalšími deťmi. Foto: Elena Repíková

reklama

 

V piatok autorove knihy v trnavskej knižnici oprášili znova. Niežeby niekde ležali zabudnuté. Noc s Andersenom však má svoje osobité čaro. V záhrade sídla krajskej knižnice na Rázusovej ulici už podvečer čakalo na deti slávnostné sadenie rozprávkového stromčeka. V poradí už druhého, to aby päťročnému andersenovníku nebolo smutno. Taktiež aj preto, že rok 2011 je Medzinárodným rokom lesov. O ich význame a starostiach i radostiach lesníkov deťom neskôr porozprával Michal Slávik zo smolenického závodu Štátnych lesov SR. Za pomoci knihovníčok potom s deťmi čítali rozprávky a vypĺňali pracovný list s lesníckymi úlohami.
Kým dorazil samotný Andersen, do jeho postavy sa prevtelil trnavský herec Gregor Hološka, deťom o knihách porozprávala spisovateľka Eva Kopúnková a o knižných ilustráciách Gabriel Kopúnek a Oksana Lukomská, ktorá sa s nimi prehrala až do bieleho dňa.
 

 

V záhrade krajskej knižnice vysadili hostia a deti ďalší rozprávkový strom. Foto: autor

Munipolis
reklama

 

A kde sa túlal Andersen? Ponavštevoval pobočky knižnice v meste. S tretiakmi pobudol na ZŠ na Atómovej ulici. Ako každý rok, aj tento rok učiteľky Elena Repíková a Jarmila Kolláriková spolu s vedúcou pobočky knižnice Luciou Karabovou pripravili pre žiakov rôzne aktivity. „Čítali sme knihy, ilustrovali Andersenove rozprávky a so samotným Andersenom sa rozprávali o jeho živote a rozprávkach,“ uviedla Elena Repíková. „Nechýbala ani internetová diskusia žiakov s ostatnými účastníkmi Noci s Andersenom či polnočné hľadanie pokladu v priestoroch školy. K spánku sa deti uložili okolo druhej po polnoci medzi knihami v knižnici,“ opísala priebeh akcie.
Hoci nevyspaté, ale spokojné, si deti vyzdvihli rodičia až ráno. Že nezomreli od hladu, treba poďakovať manželom Zuzane a Róbertovi Cepkovcom. „Už sa všetci tešíme na budúci rok, aj keď deti by si to najradšej zopakovali už tento piatok,“ dodala Elena Repíková.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama