V Ratkovciach odhalia pamätnú tabuľu na hrobe roľníka Mikuša
AKTUALITY - Región | 16.6.2014, 17.31, prispievatelia
Pripomínať má jeho statočnosť pri ochrane Andreja Hlinku.
Na náhrobnom kameni roľníka Štefana Mikuša na cintoríne v Ratkovciach v okrese Hlohovec odhalia v sobotu 21. júna pamätnú tabuľu, ktorá má pripomínať jeho statočnosť pri osobnej obrane Andreja Hlinku.
Sedliak Mikuš bránil Hlinku počas útoku sociálnych demokratov v roku 1921 v Trnave. Utrpel pri tom zranenia, na následky ktorých do týždňa zomrel.
K atentátu na Hlinku, dlhoročného predsedu Slovenskej ľudovej strany, došlo počas valného zhromaždenia Kresťanského združenia roľníkov, na ktoré prišlo asi sedemtisíc ľudí. Zhromaždenie napadli a rozohnali prívrženci sociálnej demokracie.
,,Snemovanie sa konalo na dvore bývalej meštianskej školy (Adalbertinum) v najväčšom pokoji, keď počas vystúpenia senátora Klimku vtrhli k tribúne sociálni demokrati, ktorí sa neohlásene infiltrovali do spoločnosti Kresťanského združenia roľníkov a začali siahovými polenami a kameňmi útočiť na rečnícku tribúnu. Ich cieľom bolo rozbiť zhromaždenie a zabiť Andreja Hlinku,“ priblížil udalosť Jozef Mikuš, jeden z potomkov.
Rozzúrený útočník podľa jeho informácií zasiahol Štefana Mikuša siahovým polenom do hlavy tak nešťastne, že ten o niekoľko dní na následky zranení zomrel.
Ťažko ranení boli aj ďalší dvaja roľníci, hostí z tribúny sa podarilo dostať do bezpečia.
Mikuša a tragickú udalosť pripomínal v minulosti v Trnave pomník na Univerzitnom námestí, po Mikušovi bola pomenovaná aj jedna z ulíc. V roku 1945 pamätník zhodili a ulicu premenovali.
SITA