V trnavských uliciach hľadajú bezdomovcov. Steetwork je o teplom čaji, káve a komunikácii
AKTUALITY - Trnava | 11.4.2011, 00.00, Darina Kvetanová
TRNAVA – Ľuďom bez domova pomáhajú v uliciach mesta dobrovoľníci. Snažia sa zmapovať, kto a odkiaľ sú a aká je ich situácia. Nalievajú im čaj a kávu, poskytujú informácie o službách, ktoré im dopomôžu k dôstojnejšiemu životu.

V charite pripravia kávu a čaj a vydajú sa do ulíc hľadať ľudí bez domova. Foto: Petra Adamková
reklama
Takzvaní streetworkeri, terénni pracovníci, sú dobrovoľníkmi Centra pomoci človeku, ktoré patrí pod Trnavskú arcidiecéznu charitu. Do ulíc vychádzajú v pondelok, stredu a piatok podvečer. Dnes majú za sebou osem takýchto výjazdov. „Bezdomovci reagujú na streetworkerov veľmi dobre, s negatívnymi reakciami sa zatiaľ nestretli,“ hovorí sociálna kurátorka Centra pomoci človeku Zuzana Ryšková.
„Poskytujú im aj základné ošetrenie. Na všetko, s čím sa môžu v uliciach pri tejto práci stretnúť, sú vyškolení,“ pokračuje Ryšková. Vyvracia však, že cieľom tejto služby je poskytovať bezdomovcom servis. „Chceme ich dostať k nám na charitu, zistiť, prečo nevyužívajú jej možnosti ako teplé jedlo, oblečenie či sociálne a právne poradenstvo.“
Streetworkeri chcú mať prehľad o tom, koľko bezdomovcov v Trnave je a v akej sú situácii. Foto: Petra Adamková
Riaditeľ trnavskej charity Boris Hrdý hovorí, že streetworkeri chcú pomôcť tým ľuďom, ktorí majú ešte šancu vrátiť sa do spoločenského života. „Čím dlhšie je človek na ulici, tým je jeho návrat ťažší. Vieme, že mnohým už takto nepomôžeme, chceme im však poskytnúť aspoň dôstojnejšie dožitie.“ Streetworkerov je v Trnave zatiaľ osem. Boris Hrdý však verí, že keď sa aktivita dostane viac do povedomia, prihlásia sa noví. „Privítali by sme najmä študentov. Zamestnaní ľudia sa dobrovoľníctvu môžu venovať až po práci vo večerných hodinách, aktivitu by časom chceli robiť aj počas dňa,“ hovorí riaditeľ. Prostredníctvom kostolov vyzvala charita ľudí, aby nepodporovali bezdomovcov finančnými darmi, ktoré od ľudí žobrú najmä po omšiach. „Trnava má medzi bezdomovcami renomé ako mesto s vhodnými podmienkami pre žobranie. Peniaze však končia vo väčšine prípadov na zlom mieste. Ak chcú ľudia bezdomovcom skutočne pomôcť,
môžu prispieť organizáciám, ktoré zabezpečia ich zmysluplné využitie,“ dodáva Boris Hrdý.