Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Skúter III otvoril brány, Cena Cypriána putuje do Prahy

AKTUALITY - Trnava | 8.4.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek

Reprezentatívnu prehliadku nastupujúcej generácie umelcov na českej a slovenskej výtvarnej scéne priniesol do Trnavy tretí ročník bienále mladého umenia SKÚTER III, ktorého vernisáž sa uskutočnila vo štvrtok v Galérii Jána Koniarka - Kopplovej vile.

VIDEO: Skúter III otvoril brány, Cena Cypriána putuje do Prahy

Víťazom bienále sa stal mladý český výtvarník Marek Thér. Foto: autor

Cukrovar Trnava
reklama

 

Podujatie má ambíciu mapovať to dobré, skvelé a svieže, čo mladí svojím pohľadom na svet dokážu verejnosti ponúknuť. „Aby sme bienále odlíšili, pridali sme mu pracovný podtitul Starý dobrý Globalkán,“ uviedol kurátor výstavy Vladimír Beskid. „Je to vlastne prešmyčka slov globalizácie a balkanizácie a akási ideová strecha, keďže tých tendencií je v súčasnom umení strašne veľa. Globalizáciu predstavuje uniformita, konzum, komercia a ilúzia o krajších zajtrajškoch, na druhej strane balkanizácia znamená roztrieštenie, rozbíjanie, chaos, hybridnosť či bastardizáciu. Ich prelínaním vzniká napokon veľká masmediálna aj masová kultúra, ktorá vstupuje do našich obydlí. Preto mnohé témy, ktoré sú v Galérii vystavené, sa venujú sídlisku, bývaniu, architektúre, a vlastne identity národnej, lokálnej či individuálnej.“
 

Donkichotský údel

Zmyslom akcie je nielen priniesť aktuálny výtvarný jazyk, ale aj istým spôsobom stimulovať výtvarnú scénu v oboch krajinách, keďže je málopočetná a určitým spôsobom taká lokálna. V rámci bienále usporiadatelia udelili vlastnú Cenu Cypriána, pomenovanú podľa Cypriána Majerníka, významného maliara rodáka z neďalekých Veľkých Kostolian, spojenú s finančným ohodnotením 1 500 eur. Odovzdávať ju mala predsedníčka Vlády SR Iveta Radičová, pre pracovnú vyťaženosť sa však napokon ospravedlnila.
„Niekedy mi politika pripomína skôr boj s veternými mlynmi, než reálny zápas o lepší, krajší a morálnejší svet. Ten boj mi pri tejto príležitosti pripomína slávny a krásny obraz Cypriána Majerníka, na ktorom je namaľovaný Don Quijote de la Mancha spolu so svojím verným sluhom Sancho Panzom, ako idú odhodlane bojovať za pravdu a spravodlivosť. A čerta im záleží na tom, že okolie sa nad nimi usmieva a pokladá ich boj za zbytočný a márny. Chcela by som týmto poďakovať všetkým tým, ktorí zorganizovali túto akciu a odkázať podporu pre bývalého riaditeľa Vladimíra Beskida a mladým umelcom. A možno aj keď ten ich boj práve pripomína boj s veternými mlynmi s nie istým výsledkom, aby v ňom vytrvali, aby nám prinášali krásno, estetično a morálno do života,“ prečítal posolstvo premiérky Ivety Radičovej pred vyhlásením víťaza ceny, ktorú mala odovzdávať, poslanec a člen výboru pre médiá a kultúru NR SR Jozef Viskupič.
 

Potulky mestom
reklama

 

Na výstave možno uzrieť aj trojrozmerné diela. Foto: autor

 

Cena putuje do Prahy

Bienále mladého umenia je venované umelcom do 35 rokov, tento raz ich pozvanie prijalo 19. Z nich medzinárodná porota v zložení Milan Houser, dekan Fakulty umení VÚT v Brne – predseda a členovia Bohumil Chmelík, poslanec TTSK, Renáta Niczová, riaditeľka Nitrianskej galérie, Miroslava Sýkorová kurátorka Považskej galérie v Žiline a Ilona Németh, vedúca ateliéru na VŠMU Bratislava ako víťaza určila českého umelca Marka Théra. Vínimočne udelila tiež dve čestné uznania, a to Alici Nikitinovej a Martinovi Špircovi.
„Je to pre mňa veľkým prekvapením, že som dostal cenu práve v Trnave, keďže mám svoje zázemie v Prahe. Je to po 25 rokoch prvá cena, pretože som predtým niečo také získal ako malé dieťa. Táto cena síce nie je v Čechách známa, no pre mňa má veľký význam,“ uviedol po odovzdávaní pre Trnavský hlas Marek Thér.
Podľa predsedu poroty na výstave nie je žiadna výrazne slabá vec. „To sa ukázalo už pri našom prvom spoločnom bodovaní, keď sme si povedali, že každý vyberie sedem autorov. V tom okamihu sme tam mali spísaných takmer všetkých zastúpených autorov. Okrem tých, ktorí sú už etablovaní na medzinárodnej scéne i tých začínajúcich. Táto ich vzájomná konfrontácia im do budúcna pomôže lepšie sa na výtvarnej scéne etablovať. A to je zmyslom takýchto súťaží,“ poznamenal Milan Houser.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama