Trnavské rybníky
reklama

Skvelá vizitka pre športové gymnázium: Na olympiádu do Číny pošlú Púchleho a Peškovú

ŠPORT - Plávanie | 21.7.2014, 07.00, Ján Král

Trnava bude mať zastúpenie na Olympijských hrách mládeže v čínskom Nankingu. Na vrcholné podujatie vycestuje v druhej polovici augusta plavec Tomáš Púchly a atlétka Michaela Pešková.

Skvelá vizitka pre športové gymnázium: Na olympiádu do Číny pošlú Púchleho a Peškovú

Tomáš Púchly počas tréningu na kúpalisku Castiglione v Trnave. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama


Obaja splnili limity a kvalifikovali sa na "malú olympiádu" pre juniorovo od 15 do 18 rokov. Spolužiaci zo Športového gymnázia Jozefa Herdu v Trnave sa chcú v Ázii ukázať v dobrom výkonnostnom svetle.

 

 

Tromfol aj o dva roky starších

Tomáš Púchly sa pripravuje na podujatie v bazéne na trnavskej Družbe pod vedením trénera Rastislava Hlavatého. Bazén, spánok, posilňovňa, spánok, bazén...

ŠUPA technika
reklama

 

Tak momentálne vyzerá denný režim šesťnásťročného trnavského talentu, pre ktorého bude účasť na hrách doposiaľ najväčším úspechom. Doposiaľ si sily meral iba s Európanmi, teraz ho čaká celosvetová konkurencia.

 

Každý záber rukami musí byť precízny. Foto: Ján Král


Aby sa kvalifikoval, musel splniť áčkový limit vypísaný, ktorý pre všetky krajiny vypísala svetová plavecká federácia.

 

Napokon sa dostal do svetovej top 140 a to ako jediný chlapec zo Slovenska, pričom predbehol aj o dva roky starších juniorov.

 

Okrem neho si miestenku na podujatie vybojovali ešte dve dievčatá - Barbora Mišendová (Banská Bystrica) a Karolína Hajková (Bratislava).


"Ide o Tomášov doposiaľ najväčší úspech. Musel zaplávať slovenský juniorský rekord. Má šestnásť rokov a súťažil v konkurencii s o dva roky staršími chlapcami. Niečo podobné ho čaká aj na hrách. I preto nemáme veľké oči, chceme hlavne, aby nazbieral cenné skúsenosti, doposiaľ sa konfrontoval iba s Európanmi," vraví tréner Rastislav Hlavatý.

 

Tréner Rastislav Hlavatý rozdáva plavcom pokyny. Foto: Ján Král


Plávať bude disciplíny 100 metrov motýlik a 50 metrov voľný spôsob. Trúfa si najmä v druhej, kde je momentálne vo svojej vekovej kategórii piaty v Európe.

 

"Veľmi by ma potešilo, keby sa mi podarilo kvalifikovať sa do semifinále. Je to veľký cieľ, ale dúfam, že to vyjde. Na podujatie sa teším a tvrdo sa pripravujem," povedal Tomáš Púchly.

 

Kraul v podaní Tomáša Púchleho. Foto: Ján Král

 

 

Plavkami už myslí na brazílsku olympiádu
Okrem tréningov na Družbe bude chodiť trénovať aj do Šale, nakoľko bazén na Materiálovo-technologickej fakulte v Trnave je cez leto mimo prevádzky.

 

Koncom mesiaca absolvuje reprezentačné sústredenie v Rijeke a nasledovať bude presun do Číny, kde sa po prvýkrát súťažne predstaví 18. augusta.
Berie si so sebou aj svoje plavky s brazílskym motívom.

 

"Nie, nemajú nič spoločné s nedávnym futbalovým šampionátom v tejto krajine. Je to odkaz na Rio de Janeiro 2016. Urobím všetko, aby som sa dostal na túto letnú olympiádu," pousmial sa 16-ročný mladík, ktorý už zlomil aj dlhoročné rekordy legendárneho Marcela Géryho.

 

Brazílske plavky, trnavský mladík má pred sebou veľkú motiváciu v podobe seniorskej olympiády. Foto: Ján Král


"Tomáš spravil za posledné dva roky obrovský výkonnostný skok. S pribúdajúcimi rokmi jeho zlepšovanie nebude také výrazné ako doteraz. Najlepší osobný výkon už má svoju kvalitu, nie je možné posúvať ho na každých pretekoch. Tešíme sa však, že neustále napreduje. Do budúcnosti očakávame od neho, že na preketoch bude dosahovať výrazné umiestnenie. Veríme, že by to mohlo prísť v priebehu dvoch rokov. Ide ešte o ešte dlhý čas, zatiaľ to má ale rozbehnuté výnimočne," dodal Rastislav Hlavatý.


Ako ďalej uviedol, klub si váži podporu subjektov, ktoré pomáhajú plávaniu v meste ako sú Športové gymnázium Jozefa Herdu, Materiálovo-technologická fakulta a mesto Trnava.

 

"Naša vďaka patrí aj partnerom, ktorí podporili Tomášovu účasť v Číne, patria medzi nich aj spoločnosti Adecco a ŽOS Trnava," dodal Milan Púchly, otec mladého plavca.

 

Ako keď ide z vody Terminátor... Foto: Ján Král

 

 

 

Čordášov vypiplal bežecký extratalent
Michaela Pešková bude v Číne bojovať v behu na 400 metrov cez prekážky. Limit splnila na európskych kvalifikačných pretekoch v azerbajdžanskom Baku s časom 59,44.

 

"Kvalifikovala sa vtedy aj na majstrovstvá sveta do USA v Oregone, kam ale napokon necestovala," uviedol šéf atlétov trnavskej Slávie Vladimír Gubrický, ktorý je v týchto dňoch na podujatí v Amerike.

 

Michaela Pešková v Baku. Foto: http://asktt.sk


"Michaela je obrovský talent nielen trnavskej ale vôbec celej slovenskej atletiky. Veríme, že v nastúpenom trende bude pokračovať a najväčšie úspechy ju ešte len čakajú. Behá náročnú disciplínu, o to viac si zaslúži ocenenie," poznamenal Gubrický, ktorý zároveň vyzdvihol kvalitnú prácu Peškovej trénera Eduarda Čordáša.


Mimochodom, Pešková má športové gény v rodine, je vnučkou bývalej úspešnej slovenskej futbalistky Oľgy Kobetičovej, dnes zamestnanej na pozícii hospodárky v Spartaku Trnava.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama