Trnavské rybníky
reklama

Americký futbal: Nie surovosť, ale vysoko taktický šport

ŠPORT - Ostatné športy | 19.4.2011, 00.00, Ján Král

Americký futbal sa na Slovensku postupne udomácňuje. Korene čoraz silnejšie zapúšťa aj v slovenskom Ríme. O česť mesta sa na tomto poli stará tím Trnava Bulldogs. Radosť z toho má aj jeden z čelných predstaviteľov tímu Radovan Urban.

Americký futbal: Nie surovosť, ale vysoko taktický šport

Trnava Bulldogs. Horný rad zľava: Ivan Horváth, Jakub Fančovič, Matúš Michalík, Juraj Baranovič, René Šimora, Markus Šimek, Juraj Levický, Peter Rihay, Jaroslav Sládek, Simeon Kredátus, Miroslav Zavarský, Martin Katuninec, Jozef Nádašský. Dolný rad zľava: Richard Hudec, Marek Sabo, Dalibor Císar, Juraj Šenkýrik, Radovan Urban, Miroslav Miklošovič, Lukáš Vittek. Foto: Sabo

reklama

 

Ako hodnotíte vývoj amerického futbalu na Slovensku za posledné obdobie?
- V lete sa uskutočnil prvý reprezentačný zápas. V Prahe to bol historicky prvý duel. Ide o výrazný medzník amerického futbalu na Slovensku. Pozitívne hodnotím, že sa podarilo zjednotiť zväz amerického futbalu a asociáciu do jednej organizácie. Dovtedy fungovali dve, pôvodnú vytvorili Bratislava Monarchs a Nitra Knights. Od roku 2006 začali vznikať nové kluby, ktoré Bratislava nechcela sprvoti akceptovať. Nebrali nás vážne. Ako nováčikovia sme si založili zväz, aby sme vedeli hýbať so športom na oficiálnej úrovni. Fungovali sme takto rok, potom sa nám podarilo otvoriť aj debatu s Monarchs a dosiahli sme zlúčenie.
Koľko je v asociácii klubov a aké má v nej postavenie trnavský klub?
- Momentálne je v asociácii sedem klubov. Trnava vznikla ako štvrtý klub na Slovensku. Máme teda pomerne silné slovo. Každý klub má v asociácii jedného zástupcu, ktorý môže rokovať na zasadaniach.
Ste spokojný s uplynulou sezónou?
- Hrala sa sedmičková i jedenástková liga. Sedmičková liga je okresaná pre tímy s nedostatočným počtom hráčov. Jedenástka je náročnejšia časovo aj fyzicky. Sedmička z našej strany bola odohraná podľa očakávania. Skončili sme na treťom mieste, čo bolo akceptovateľné. Problém tímu tkvel v tom, že viacerí hráči si to so športom časom rozmyslia. Prílev nováčikov je pomerne veľký, ale treba im vysvetľovať strašne veľa vecí naraz. Nie sú zohratí so skúsenejšími. Z tohto pohľadu dopadla sedmičková liga celkom dobre.
 

Hráči rozdajú ale i prijmú. Foto: Peter Kollár

Šupa / Kubota
reklama

 

Čo považujete za najväčší posun v poslednom období?
- Získali sme do tímu nových hráčov, na ktorých vidno, že sa roky venovali iným športom. Majú dobrý pohyb, vedia sa orientovať, netreba ich toľko učiť pravidlám a pohybom. Opäť sa do tímu dostali skúsenejší hráči, ktorí sa rýchlo učia.
Z akých športov?
- Jozef Klokner sa roky venoval hokeju. Pre americký futbal je to hotový hráč. Tento šport mu je ako šitý na mieru, sám nás kontaktoval, nikto ho neťahal. Hrá v útoku, je jedným z najrýchlejšie učiacich sa hráčov. Podobne, aj na Martinovi Katunincovi hneď po jeho príchode bolo vidno, že sa venoval dlhodobo futbalu. Často do tímu prichádzajú aj chalani z bojových športov, či bežného futbalu.
Na čom potrebuje mužstvo popracovať?
- Nevýhodou je, že nám vypadli skúsení hráči. Michal Pintér stál aj pri zrode klubu v roku 2007. Hrával v útoku, no musel skončiť pre zdravotné problémy. Je to strata pre tím, bol to skvelý útočník. Noví chlapci majú potenciál ísť hore, ale potrebujú získať prax. Sedmičkovú ligu zvládneme, problém bude jedenástková, na ktorú nemáme dostatok hráčov. Pomôcť by nám hosťovaním mohli hráči Žiliny, kde klub ešte len vznikol, alebo prípadne Trenčania. Najväčším problém nášho tímu je absencia veľkých, robustných hráčov, takzvaných linemanov. Tí sú kľúčoví pri rozohrávkach. V Trnave máme väčšinou atletických hráčov.
Je americký futbal drahý šport?
- Pri hokeji investujete do výstroja oveľa viac. Na futbal sa dá prilba zohnať za sto eur, chrániče ramien za 50 eur a nohavice s výplňami za ďalších 50 eur. Stačia už len kopačky a viac nepotrebujete. Zatiaľ sa nám nepodarilo zohnať sponzora a hráči si preto musia platiť členské. Ale myslím si, že ani to by nemal byť problém, keď nechceme aby mladí ľudia iba vysedávali za činžiakmi.
Prijímate do klubu nových členov?
- Nábor neustále prebieha. Možnosť prihlásiť sa majú záujemcovia na každom nedeľnom tréningu, radi sa budeme nováčikom venovať. Berieme chlapcov od 14 rokov, vrchná veková hranica nie je obmedzená. Radi by sme získali hlavne silové typy, veľkých a ťažkých hráčov.

 Taktika je veľmi dôležitá. Foto: Peter Kollár


Kedy bulldogov uvidia fanúšikovia v Trnave?
- Jar odohráme na ihriskách súperov. Nedali sme podnet na organizovanie domáceho turnaja, pretože sme mali problém so zabezpečením sanitky a lekárov. Po skúsenostiach z predošlých rokov, keď sanitka vychádzala pomerne draho, sme zvolili inú alternatívu. V Nitre vedia vybaviť sanitku lacnejšie ako u nás. To je zaujímavé... Na jeden zápas nás stála tristo eur, čo je dosť veľa. Súťažne sa teda predstavíme v Trnave až na jeseň. V lete sa pokúsime zorganizovať priateľské zápasy. Ale napríklad už v sobotu 16. apríla máme v Modranke kemp zameraný na zlepšenie výkonnosti. Príde k nám poľský tím Ruda Slaska Warriors. V minulosti sme už s nimi mali spoločný kemp. Ide o druholigový tím, kontaktovali nás s tým, že si chcú otestovať ich družstvo proti našej defenzíve. Uvítali sme túto možnosť.
Aké má postavenie americký futbal vo svete?
- V Amerike je to šport číslo jeden. Na majstrovstvá sveta síce neposielajú elitných hráčov, napriek tomu vyhrávajú aj s druhou líniou zápasy proti ostatným tímom sveta. Laikovi sa môže zdať, že americký futbal nie je v Európe veľmi rozvinutý. Má však dobrú úroveň. K špičke patrí Nemecko a Rakúsko. Najlepšie kluby sú viedenský Raiffeisen Vikings, alebo Berlín Adler.
Niektorých ľudí možno odrádza predstava, že ide o tvrdý šport, pri ktorom hrozia zranenia...
- Keď som bol dieťa, mal som problém s otrasom mozgu. Myslel som si, že to nebude šport pre mňa. Keď som však zistil, že človek je chránený výstrojom komplexne, išiel som do toho. Oveľa horšie ako pri americkom futbale sa môžete zraniť pri hokeji či hádzanej. Pri americkom futbale môže prísť k zraneniu prstov pri chytaní lopty, ale zatiaľ som sa nestretol so žiadnym vážnym zranením na Slovensku. Je to všetko o technike a skúsenostiach. Navyše, na americký futbal treba každý typ hráča. Nie je to len šport pre svalovcov, ktorý vyzerajú obrazne povedané ako vypustený z basy. Treba i atletické a rýchlostné typy, nízkych, vysokých. Podstatná je kondícia, treba fyzickú zdatnosť.
V Trnave sa solídne rozbieha aj ragbyový klub. Je to pre vás konkurencia?
- Zatiaľ som nepostrehol, že by niekto z hráčov odišiel od amerického futbalu k ragby alebo naopak. Vedú sa diskusie, čo je tvrdší šport. Či americký futbal alebo ragby. Na tejto úrovni sa doťahujeme, o presune hráčov sa však nedá hovoriť.
Čím vás vlastne upútal práve americký futbal?
- Ide o široko komplexný šport. Jednotlivec na ihrisku nič nezmôže, tím musí byť súdržný v útoku i defenzíve. Hra je vysoko taktická, nepripravené mužstvo na ihrisku nič nespraví. Keď som ešte nehral tento šport, vnímal som to ako väčšina laikov. Videl som, že po rozohrávke hneď nasledujú tvrdé súboje. Ide však o takticky veľmi prepracovaný šport, najmä, čo sa týka ofenzívy.
Aké budú ambície klubu v aktuálnom ročníku?
- Netrúfam si povedať, že sa pobijeme o prvenstvo. Nie je to reálne, hoci by nás to tešilo. Budem však rád, ak obsadíme tretiu priečku. Bratislava Monarchs je favorit, aj keď som počul, že postavia na slovenskú ligu skôr náhradníkov a hlavný káder sa sústredí na českú ligu, do ktorej sú zapojení. Čakajú však posily, má prísť kanadský quaterback. O druhú priečku sa pobije Zvolen a Nitra. Aj kluby ako Smolenice a Topoľčany však napredujú, netreba ich podceňovať. Žilina ešte len začína, bude to mať najťažšie.
Trojica trnavských hráčov Katuninec, Michalík a Zavarský nastúpi v novej sezóne za Bratislava Monarchs v českej lige. Čo im to dá?
- Získajú výrazné skúsenosti. Naučia sa futbalovo rozmýšľať, kvalitné zápasy im dajú oveľa viac ako sto tréningov.
Ako je to s finančnou podporou od samosprávy a štátu?
- Nášmu klubu sa obvykle podarí zohnať dotáciu od mesta. Ide o pomoc, no nezahojí nás to na celú sezónu. V asociácii organizuje gro vecí okolo sponzoringu reprezentačný tréner Ľudovít Gálka. Máme viacero partnerov, s ktorými spolupracujeme. Dotácie od štátu sme ale zatiaľ nezískali. Slovenská asociácia sa snaží zaregistrovať do európskej, možno potom by sme vedeli zohnať finančnú podporu aj od štátu. Dovtedy musíme zháňať peniaze len od sponzorov
 

 

Kto je Radovan Urban
Narodil sa 21. mája 1987 v Trnave. Slobodný, žije v Bohdanovciach nad Trnavou, študent MtF STU v Trnave. Štyri roky sa venoval karate v trnavskom Slovšporte. Rok hral futbal za Sláviu. Americkému futbalu sa venuje od roku 2006. Kariéru začal v juniorskom tíme Monarchs Bratislava. Zakladal trnavský klub, momentálne pôsobí vo funkcii hlavného manažéra klubu a jedného zo štyroch kapitánov, teda akéhosi hrajúceho trénera. Na ihrisku mu patrí post quarterbacka, v prípade potreby zaskakuje aj v obrane na pozícii safety.

 

Radovan Urban zakladal klub v Trnave. Foto: Ján Král

 

Prehra a remíza
Sedmičková liga sa rozbehla cez víkend prvým kolom. Na programe bolo päť zápasov, po ktorých sa na čelo tabuľky dostal Zvolen.
Zvolen Patriots - Smolenice Eagles 19:0
Topoľčany Kings - Trnava Bulldogs 8:6
Zvolen Patriots - Žilina Warriors 34:6
Smolenice Eagles - Topoľčany Kings 15:22
Zvolen Patiots - Trnava Bulldogs 15:15

 

Smolenice idú vlastnou cestou
V klasickom futbale je najväčšia rivalita medzi trnavským Spartakom a bratislavským Slovanom. Platí niečo podobné aj v americkom futbale? „Takto sa to ale vôbec nerozdeľuje. Voči Monarchs má každý rešpekt, lebo existujú veľmi dlho. Smolenice sa stále snažíme prehovoriť, aby s nami kooperovali na jedenástkovej lige, stretávame sa, ale zatiaľ s nepochopením. Chcú ísť vlastnou cestou. Je to paradox, že v obci, kde je len niekoľko tisíc obyvateľov funguje klub amerického futbalu. Naším najväčším rivalom však je Zvolen Patriots. Majú dosť hráčov z Česka, ktorí s nimi kooperujú. Nepáči sa mi, že na slovenskú ligu zvolávajú hráčov zo zahraničia. Snáď sa nám to podarí túto sezónu ošetriť pravidlami, aby to bolo zakázané. Je nezmyselné, aby mal zvolenský klub polovicu hráčov z Ostravy.“
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda TANEX
reklama