Trnavské rybníky
reklama

Ako deti naučiť angličtinu? Ideálne hravou metódou

RELAX - Angličtina na minútku | 8.9.2014, 09.01, prispievatelia

Čím skôr sa človek začne učiť cudzí jazyk, tým väčšiu šancu má, že ho bude výborne ovládať. Existujú mnohé metódy výučby, jazyková škola Your Choice, ktorá sídli v Trnave, prichádza s projektom Wattsenglish. Hravá metóda štúdia je určená už pre deti v predškolskom veku. Viac o nej povedala v rozhovore riaditeľka jazykovej školy Silvia Holéczyová.

Ako deti naučiť angličtinu? Ideálne hravou metódou


Ako sa vlastne metóda Wattsenglish dostala na Slovensko?
- Wattsenglish je nová metóda, ktorú na Slovensko a do Českej republiky priniesol Brit Steve Watts. Jeho inovatívny spôsob výučby najmenších detí sa u nás veľmi rýchlo ujal, pretože je „šitý na mieru“ pre potreby našich detí. Steve už dlhé roky žije v susednej Českej republike, preto potreby a spôsoby zmýšľania tunajších detí pozná.

 

Čo si možno pod pojmom Wattsenglish predstaviť?
- Keďže sa Steve rád venuje deťom, vymyslel si spôsob, ako im učenie angličtiny uľahčiť a spríjemniť tak, aby na stretnutiach s lektorom zažili plno zábavy. Zábava nadovšetko! Aj takto by mohlo znieť jedno z hesiel tejto novej metódy. Deti sa angličtinu učia pri hre. Učia sa prostredníctvom zážitkov, pohybov, piesní a riekaniek. To všetko je našim najmenším prirodzené.

 

Video zakladateľa metódy:

 

Ako to funguje?
- Anglické slovíčka bežnej dennej komunikácie a jednoduché frázy zvládnu deti za pomerne krátky čas. Ako? Predsa jednoducho a hravo! Kvalifikovaní lektori pripravujú svoje stretnutia s deťmi naozaj detailne. Dbajú na to, aby sa deti počas hodiny nenudili. Základom metódy Wattsenglish je časté striedanie činností. Deti chvíľu sedia v kruhu pri lektorovi a rozprávajú sa, pritom sa naučia nové slovíčka a pri následnom pohybe po triede si slovíčko alebo frázu opakujú. Pri jednoduchých frázach im lektor ukáže pohyb, pomocou ktorého si frázu rýchlejšie zapamätajú. Deti si ani neuvedomia, že sa práve naučili nové slovo v angličtine. Vnímajú učenie ako hru, ako niečo príjemné a zábavné. A to je cieľom metódy Wattsenglish. Nie je to memorovanie, na aké sme zvyknutí zo škôl.

 

Ako prebieha výučba angličtiny v Your Choice?
Kurzy angličtiny s najmenšími vedú iba skúsení a vyškolení lektori, ktorí dokonale chápu princípy Wattsenglish. Sú to mladí ľudia s fantáziou. A práve ich fantázia a aktivity pomáhajú udržať pozornosť malých študentov počas celého stretnutia. Ako lektori metódy Wattsenglish pôsobia v jazykovej škole aj zahraniční lektori a native speakeri, ktorí angličtinu ovládajú na vysokej úrovni a deti tak učia aj reálie a frázy, ktoré sa v danej krajine bežne používajú.


Prečo považujete Wattsenglish za vhodnejšiu pre deti ako sú ostatné metódy výučby cudzieho jazyka?
- Cieľom novej metódy výučby angličtiny u detí v predškolskom veku je hravo ich oboznámiť s cudzím jazykom. Najjednoduchšie sa deti učia v prirodzenom prostredí, kde sa týmto jazykom rozpráva. Lektor so svojimi deťmi preto komunikuje výlučne v angličtine, aby si deti zvykli na „zvuk“ nového jazyka. Naučia sa ho počúvať a po čase ho budú vnímať celkom prirodzene. Prirodzené bilingválne prostredie odbúra u detí stres a strach z nového jazyka, ktorému zatiaľ nerozumejú. Vďaka aktivitám, piesňam, zábavným riekankám a maskotovi kurzu sa pre ne hodiny angličtiny s Wattsenglish stanú obľúbenými aktivitami, na ktoré sa budú tešiť stále viac. A priamo úmerne s ich radosťou sa bude zlepšovať aj úroveň ich angličtiny.

 

Výučba takýmto štýlom asi musí byť netradičná...
- Predstavte si, že... Aj týmito slovami začína lektor svoje stretnutie s deťmi, keď drží v ruke vranu Maggie. Lektori aj vďaka svojej kamarátke komunikujú s deťmi a tie sa veľmi tešia, keď im vrana odpovedá a učí ich nové básne, riekanky, alebo s nimi spieva veselú pesničku. Vďaka predstavivosti sa deti učia oveľa jednoduchšie ako my, dospelí. Ak deťom zhmotníte a „ukážete“ nové slovo, naučia sa ho veľmi rýchlo. Ak im ukážete jednoduché obrázky s ovocím, akej sú farby a ako chutia, deti to budú s vami opakovať a už sa učia. K tomu lektor pripojí jednoduchú a veselú pesničku, pri ktorej sa deti prechádzajú po triede a napodobňujú chute ovocia. Poviete si, aké jednoduché. Jednoduché a účinné.

 

 

Breagh Cameron, native speaker lektorka v Your Choice, ktorá pochádza zo Škótska, má vyštudovanú predškolskú výchovu a vzdelávanie a prišla na Slovensko učiť deti angličtinu napríklad aj v tejto miestnosti v jazykovej škole:

 

 

Detskú pozornosť rozptyľuje mnoho faktorov. Nestratia niť myšlienok?
- Aby lektori nestratili pozornosť detí a tie sa nezačali nudiť, metóda Wattsenglish neustále prichádza s novými aktivitami, ktoré sústredenosť malých študentov udržia. Keď sa deti s lektorom zvítajú, zaspievajú si pieseň, pri ktorej skáču do kruhu alebo sa naháňajú po triede s tým spolužiakom, ktoré má tričko rovnakej farby. Deti sa hrajú, zopakujú si pieseň z predchádzajúceho stretnutia a rozhýbu nielen svoje telá, ale aj mozgové bunky. Po krátkej rozcvičke si ich lektor usadí do kruhu a hodina sa môže začať. Ak lektor vidí, že deti sú menej pozorné, zmení „sedavú“ aktivitu na „akčnú“. Deťom sa to páči. Striedanie rôznych aktivít pomáha k ich lepšej koncentrácii.

 

Poskytujete výučbu Wattsenglish iba v priestoroch Your Choice, alebo ste otvorený aj externej spolupráci?
- Veľmi vhodné je napríklad pracovať s angličtinou v rámci materských i základných škôl. Spolu s našimi lektormi si škôlka vypracuje osobitý program, šitý na mieru filozofii danej inštitúcie a nimi preferovaných metód vzdelávania detí. V prípade záujmu zo strany rodičov, vedenia škôlky, či školy, radi urobíme ukážkovú hodinu s native speakrom.

 

Viac informácií na yourchoice.sk, trnava@wattsenglish.com alebo 0905 991 807.

 

inzercia

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama