Sčítavanie obyvateľstva: Kde sa sčítajú podnájomníci a kde ja, ak nežijem v Trnave
AKTUALITY - Trnava | 16.4.2011, 17.16, Darina Kvetanová
TRNAVA – V pondelok si od primátora Trnavy Vladimíra Butka prebralo menovacie dekréty 155 sčítavacích komisárov. Sú to komunikatívni, bezúhonní ľudia, označení preukazom a s jasnou úlohou: zistiť od Trnavčanov všetky potrebné informácie na sčítanie obyvateľstva. Už čoskoro navštívia aj vás.
Kto sme, kde žijeme a pracujeme, odhalí sčítanie obyvateľstva na prelome mája a júna. Foto: Darina Kvetanová
reklama
Presnejšie, od 13. mája do 6. júna. Každý komisár má v Trnave na starosti maximálne sto domácností, do ktorých musí priniesť formuláre osobne. Ak sa mu to nepodarí na prvýkrát, bude to skúšať dovtedy, kým si úlohu nesplní. Do vašej domácnosti príde tento obcou poverený človek aj druhýkrát, vyzdvihnúť si už vyplnené formuláre. Stále nemáte v sčítaní obyvateľov jasno? Pokojne sa ho opýtajte na postup pri vypĺňaní, určite vám poradí.
Na čo sa nás budú pýtať
Každý z nás bude vypisovať minimálne dva formuláre, o obyvateľovi a o nehnuteľnosti, v ktorej žije. Teda o dome alebo byte. V prvom prípade štatistický úrad zaujíma vaše rodisko, to, kde žijete práve teraz, kde pracujete, a ak ste pracovali v zahraničí dlhšie ako rok, kde to bolo. Vypĺňať budete tiež, či a koľko máte detí, vašu národnosť a jazyk, ktorý najčastejšie používate, ako aj vaše vierovyznanie. V druhom prípade pôjde o veľkosť nehnuteľnosti, v ktorej žijete, či ste jej vlastníkom alebo nájomcom a tiež ako je vybavená. „Ak občan vlastní viac nehnuteľností, vyplní formulár len za tú, v ktorej sa zdržiava,“ hovorí Zuzana Štukovská zo Štatistického úradu SR, ktorý sčítanie obyvateľstva riadi, koordinuje a usmerňuje. Ak druhú nehnuteľnosť prenajímate, sčítavacie formuláre nevyplníte vy, ale nájomcovia. „Nezaujíma nás totiž rozsah
majetku občanov, ale to, kde práve žijú,“ objasňuje Zuzana Štukovská. V prípade, že komisár narazí na nehnuteľnosť, v ktorej nikto nebýva, vyplní formuláre na základe informácií, ktoré o nehnuteľnosti zistí sám.
Prečo je to dôležité
Sčítanie obyvateľstva robí štatistický úrad raz za desať rokov. Nie je len o zistení počtu obyvateľov v bytoch, ale i o vzdelanostnej a kultúrnej úrovni obyvateľstva a demografických údajoch. „Sú to jedinečné informácie, ktoré sa dajú zistiť len takýmto spôsobom. Preto je potrebné, aby sa všetci ľudia do sčítania zapojili,“ pokračuje Zuzana Štukovská. Na základe výsledkov budú štát, územné celky a obce nastavovať svoje ďalšie politické záujmy. „Z veku obyvateľstva tej ktorej obce bude jasné, či treba stavať pôrodnice alebo sociálne zariadenia pre seniorov,“ uvádza jeden z príkladov využitia zistených údajov Zuzana Štukovská.
Aj cez internet
Formuláre môžete vyplniť aj elektronicky, cez internet. Ak sa ale rozhodnete pre túto možnosť, povedzte to aj sčítaciemu komisárovi, ktorý má na starosti váš obvod. Následne vám odovzdá identifikátor, teda náhodné číslo, ktoré musíte napísať do elektronického formulára. Sčítať sa takouto formou ale musíte najneskôr do 29. mája. Ak tak neurobíte, komisár od vás bude požadovať sčítanie osobne. „Je len na obyvateľovi, ktorú možnosť si vyberie. My sme pripravení na obe formy sčítania,“ dodáva Zuzana Štukovská zo štatistického úradu. Prvé výsledky sčítania obyvateľstva by podľa nej mali byť známe už na jeseň tohto roka.
Nežijem v mieste trvalého bydliska. Kde sa mám sčítať?
Ľudia, ktorí majú trvalé bydlisko napríklad v Trnave, no väčšinu roka sa zdržiavajú v inej slovenskej obci alebo v zahraničí, majú na výber, kde sa sčítajú. Vzhľadom na to, že v roku 2011 sa sčítanie po prvý raz v histórii uskutoční vo všetkých členských štátoch Európskej únie a tieto štáty budú zisťovať takmer rovnaké údaje, môžu si v takomto prípade ľudia miesto sčítania určiť sami. Ak sa budú v čase od 13. mája do 6. júna nachádzať napríklad v Anglicku, kde žijú minimálne rok a vedia, že tam budú žiť ďalších 12 mesiacov, sčítajú sa tam ako obyvatelia Slovenskej republiky s obvyklým bydliskom v Anglicku. Ak budú v čase sčítania na Slovensku, zapíšu rovnakú skutočnosť do formulára v mieste trvalého bydliska. Ak by ste sa v čase sčítania na Slovensku nenachádzali, no napriek tomu by ste sa chceli sčítať práve tu, musel by za vás prebrať identifikátor váš blízky a vy by ste sa mohli do 29. mája sčítať napríklad elektronicky.
Najjednoduchšie ale bude, ak sa v takomto prípade sčítate v krajine, kde žijete, podľa tamojších pravidiel. Čo vtedy, ak prenajímate svoj trnavský byt alebo dom? Aj v tomto prípade platí, že každý občan má právo sčítať sa tam, kde sa v čase sčítania nachádza. Komisár teda odovzdá rezervný identifikátor vaším nájomníkom a v tejto nehnuteľnosti sa sčítajú oni. Ak sa v Trnave zdržiavajú minimálne rok, je totiž ich obvyklým bydliskom. Do formulára budeme vypĺňať aj vzťah k ľuďom, ktorí s nami v domácnosti žijú. Ak prenajímate váš byt napríklad šiestim študentom, zaškrtnú vo formulári možnosť cudzia osoba, podnájomník.