Trnavské rybníky
reklama

V prírode našli sklo, odpadky, no i zabalenú mŕtvolu

AKTUALITY - Región | 19.4.2011, 00.00, Darina Kvetanová

Sú ľudia, ktorých nekalé úmysly nezastaví ani značka chránenej krajinnej oblasti. Kilá odpadu sypú medzi stromy, na lúky, do hôr a ohrozujú tak lesnú zver. No sú i takí, ktorým výsledok konania tých prvých nie je ľahostajný.

V prírode našli sklo, odpadky, no i zabalenú mŕtvolu

V Smoleniciach upratovalo asi 80 ľudí od šesť do 50 rokov. Foto: Vladimír Novák

Cukrovar
reklama

Okolie štátnej cesty, ktorá prechádza Dolnou Krupou, si zobralo na mušku miestne poľovnícke združenie Tri háje. Vyzbierali odpadky, ktoré tam z auta vyhadzujú šoféri, a potom sa vrhli na poľovný revír. V ňom je znečistenie katastrofálne. „Keď začnú poľovačky, pravidelne sa nám doráňajú psi na skle, ktorého je tu neúrekom. Ľudia do prírody vyhadzujú priam celé okná. Neuvedomujú si, že takto vážne ohrozujú zver, ktorá tu žije,“ povedal predseda poľovníckeho združenia Vladimír Kubovčík. Tridsať poľovníkov z Dolnej
Krupej počas jarného upratovania narazilo na odpady od výmyslu sveta, v igelitovom vreci našli dokonca aj mŕtveho psa.
 

Nečakajú na Godota
Aj seniori v Kátlovciach odmietajú čakať na to, kedy sa obec uprace sama. Tridsiatka z nich v rámci jarného upratovania urobila poriadok v okolí kostola, cintorína a školy. „Rovnaké aktivity robíme v lete aj na jeseň,“ povedala predsedníčka jednoty dôchodcov Eva Kubišová. „Nie sme len starí ušomraní dedkovia a babky, ktorí osočujú mládež, chceme byť užitoční. Ľudia si náš osoh vážia a my máme zase dobrý pocit, že sme niečo pre dedinu urobili,“ povedala Kubišová. Aktivitu kátlovských seniorov si váži aj starosta Pavol Johanes. „Som veľmi rád, že pre svoju obec robia takýto skutok celkom dobrovoľne,“ povedal pre Trnavský hlas.


Starostka tiež
Pri vyhadzovaní odpadov do prírody nezastaví darebákov ani značka Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty. Znečistené sú potom aj také krásne miesta, ako okolie Smolenického zámku. Našťastie, aj tu sa nájdu ľudia, ktorým neporiadok medzi stromami nie je ľahostajný. „V sobotu sme upratali najčastejšie navštevované miesta v okolí zámku. Vždy tu býva veľa odpadu,“ povedal organizátor akcie Vladimír Novák. Dobrovoľníci sa rozdelili do tímov a každý išiel iným smerom. „To by ste sa čudovali, čo všetko človek nájde. Pneumatiku z traktora, kovošrot, plasty aj čierne skládky, ktoré nedokážeme odstrániť úplne, no robíme, čo sa dá,“ povedal Vladimír. Čo sa týka upratovania, v Smoleniciach sú aktívni takmer všetci obyvatelia. „Teším sa, že po vyhlásení v rozhlase sa takmer všetci obyvatelia dali do čistenia potokov. Nezaháľali sme však ani my na obecnom úrade,“ povedala starostka obce Paulína Hornáčková. „S kolegyňami sme vyčistili okolie obecného úradu. Pomôcť so zbieraním prišli do Smoleníc aj bratislavskí skauti,“ dodala.

Dni zdravia
reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama