Polícia vysvetľovala študentkám, čo je násilie na ženách a na koho sa obrátiť
AKTUALITY - Región | 28.11.2014, 14.49, prispievatelia
Každý má právo na život bez násilia a nikto nemá právo týrať iného bolo heslo kampane, v rámci ktorej tento týždeň poskytli policajtky vyše dvesto študentkám v Trnavskom kraji informácie o formách a prevencii násilia na ženách.

Foto: KR PZ Trnava
Zdôraznili im, že ide nielen o fyzické a psychické týranie, ale aj o sexualizované násilie, ktoré zahŕňa sexuálne činy, s ktorými žena nesúhlasí.
Študentkám poradili, ako sa v týchto prípadoch zachovať a kde vyhľadať pomoc. Zároveň im pripomenuli, že násilie na ženách sa netýka len obetí.
Pomôcť môže každý a ak má niekto podozrenie, že dochádza k násiliu, má to oznámiť.
Ako uviedla hovorkyňa trnavskej krajskej polície Mária Linkešová, polícia posudzuje každý prípad individuálne.
Násilné konanie môže byť kvalifikované ako trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby, ublíženia na zdraví, znásilnenia, osobnej slobody. Polícia má právo na 48 hodín vykázať násilníka zo spoločného obydlia.
Vlani zaznamenali v kraji 31 prípadov týrania blízkej a zverenej osoby, od začiatku tohto roka do konca októbra prijali 18 trestných oznámení. Evidujú tri znásilnenia a šesť prípadov sexuálneho násilia.
Ak viete o násilí vo svojom okolí, oznámte to na linke 158, alebo anonymne prokuratúre, súdu alebo príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ženy môžu nájsť pomoc aj v občianskych združeniach Žena v tiesni, Pomoc obetiam násilia, Aliancia žien Slovenska, Náruč – pomoc deťom v kríze.
Anonymná poradňa Linky detskej istoty UNICEF funguje pre deti nonstop na čísle 116 11, pre rodičov každú stredu od 14:00 do 20:00.
SITA