Trnavskí plavci robili mestu dobré meno v zahraničí, Púchly cestoval do katarskej Dohy

ŠPORT - Plávanie | 10.12.2014, 10.53, prispievatelia

Plavci STU Trnava v predošlých týždňoch úspešne reprezentovali Trnavu na niekoľkých významných plaveckých pretekoch rôznych vekových kategórií v zahraničí.

Trnavskí plavci robili mestu dobré meno v zahraničí, Púchly cestoval do katarskej Dohy

Tím STU Trnava na pretekoch v Krakove. 4x foto: archív klubu

Vyplávané úspechy v Poľsku i Maďarsku

Juniori Barbara Bartovičová, Tomáš Púchly, Barbora Križanová, Sandra Masárová, Ondrej Machovič, Katarína Jedličková a Natália Macková (všetci ŠG J. Herdu) sa predstavili vo výbere plaveckého klubu STU Trnava na Veľkej cene Poľska v Krakove.

V silnej konkurencii 500 plavcov zo 75 poľských klubov sa trnavskí plavci nestratili a zaplávali svoje najlepšie osobné časy. Najlepšie umiestnenie sa podarilo zaplávať juniorskému reprezentantovi SR Tomášovi Púchlemu (ŠG), ktorý v disciplíne 100 metrov voľný spôsob obsadil výborné štvrté miesto.

Výborné výkony zaplávala juniorská reprezentantka Barbara Bartovičová, ktorá medzi staršími plavkyňami v disciplíne 200 metrov polohové preteky obsadila šieste miesto.

Výrazne sa na týchto pretekoch zlepšil Ondrej Machovič (ŠG), ktorý zaplával v každej disciplíne, v ktorej štartoval veľký osobný rekord.

V dňoch 8. – 9. novembra štartovali žiaci plaveckého klubu STU Trnava na Veľkej cene Szekszárdu v Maďarsku. Išlo predovšetkým o žiacke kategórie. Najväčší úspech dosiahla Alexandra Rakayová (ŠG), ktorá získala 2 bronzové medaily v disciplínach 100 a 200 metrov voľný spôsob.

Najúspešnejším žiakom sa stal Tomáš Niedl (ŠG), ktorý si vyplával striebornú medailu na 100 metrov prsia. K medailistom sa v prsiarskych disciplínach zaradili aj Barbora Lengyelová (ŠG) a Patrik Kudla, v znakových disciplínach Šimon Páleník a v kraulových disciplínach Otília Žemberová a Matej Daniš.

Medaily priviezli z Bolzana i Brna
V tom istom čase sa v juniorskom reprezentačnom družstve Slovenska predstavili Barbara Bartovičová, Barbora Tomanová a Adam Halas (obaja ŠG) na výborne obsadenom medzinárodnom mítingu v talianskom Bolzane.

Barbora Tomanová plávala opäť skvele a získala tri zlaté medaily. Kvalitné výkony ale podali aj obaja ďalší trnavskí reprezentanti.

V dňoch 15. – 16. novembra reprezentovali STU Trnava Tomáš Púchly, Barbara Bartovičová, Adam Halas, Ondrej Machovič, Sandra Masárová, Natália Macková, Barbora Tomanová a Katarína Jedličková na medzinárodných plaveckých pretekoch „Veľká cena Brna“ za účasti 550 plavcov z deviatich krajín!

V silnej konkurencii sa všetci trnavskí plavci postarali o veľmi dobré výkony. Výbornú výkonnosť potvrdila Barbara Bartovičová v polohovkových disciplínach, kde obsadila skvelé piate miesto.

Napriek účasti často aj o niekoľko rokov starších plavcov, sa aj Tomášovi Púchlemu (ŠG) podarilo veľmi slušné umiestnenie.

V kraulových disciplínach zopakoval kvalitné výkony z Poľska a na 50 a 100 metrovej trati sa prebojoval až do finále. Za plavecký klub STU Trnava úspešne štartovali na VC Brna aj juniori Adam Halas a Ondrej Machovič (obaja ŠG).

Najmladšie Trnavčanky na pretekoch boli Katarína Jedličková, Natália Macková a Barbora Tomanová. Všetky dievčatá si výrazne zlepšili osobné rekordy. Barbora Tomanová naviac prekonala slovenský rekord trinásťročných žiačok v disciplíne 200 metrov znak.

Barbara Bartovičová (vpravo) obsadila v Zlíne medailové pozície.

Aj v Zlíne a Prahe vedia o trnavských plavcoch
V závere novembra štartovali plavci STU Trnava na Veľkej cene Zlína, ktorá bola opäť kvalitne obsadená maďarskými i českými plavcami. Na týchto pretekoch sa najviac darilo Tomášovi Púchlemu (ŠG), ktorý v disciplínach 50 a 100 metrov voľný spôsob obsadil tretie miesta.

Barbara Bartovičová obsadila skvelé druhé a tretie miesto v disciplínach 100 a 200 metrov polohové preteky. Do finále na 50 metrov znak i voľný spôsob sa prebojovala najmladšia Trnavčanka Barbora Tomanová.

Na tretej pozícii v Prahe skončila Barbora Tomanová.

Od 5. do 7. decembra sa v juniorskom reprezentačnom výbere Slovenska predstavili Adam Halas a Barbora Tomanová (obaja ŠG) na multistretnutí osem štátov v Prahe.

V silnej konkurencii 200 plavcov z Maďarska, Poľska, Srbska, Slovinska, Rumunska, Macedónska, Česka a Slovenska obaja trnavskí reprezentanti podali výborné výkony.

Barbora Tomanová patrila k oporám slovenského tímu, dvakrát sa prebojovala na stupne víťazov a hoci bola o rok mladšia, získala 2 bronzové medaily. V disciplínach 50 a 100 metrov voľný spôsob a 100 metrov znak prekonala kvalitnými časmi slovenské rekordy 13 ročných žiačok!

Zverenci Tatiany Bergmannovej, Ingrid Remišovej, Rastislava a Ladislava Hlavatého tak potvrdili pred vrcholom zimnej sezóny dobrú formu.

Púchleho pozvali do katarskej Dohy
Veľkým úspechom plaveckého klubu STU Trnava je účasť Tomáša Púchleho v  programe pre mládež v rámci Majstrovstiev sveta v plávaní v katarskej Dohe.

Svetová plavecká federácia (FINA) v spolupráci s olympijským výborom Kataru a organizačným výborom MS 2014 usporiadala vôbec prvý program pre mládež.

Tomáš Púchly (vpravo) sa v Dohe stretol aj so svojím vzorom Cesarom Cielom.

Viac ako 230 plavcov, vybraných najlepších juniorov zo všetkých piatich kontinentov zo 130 krajín, sa zúčastnilo na programe, ktorý sa konal v priebehu Majstrovstiev sveta v plávaní v krátkom bazéne od 3. do 7. decembra

Program viedol uznávaný plavecký tréner Todd Schmitz (USA). Cieľom programu bolo inšpirovať mladé nádeje, ktoré budú tvoriť budúcnosť plávania.

Program zahŕňal teoretické vzdelávanie, tréningy v bazéne a účasť na finálovom programe. Tomáš mal možnosť sa osobne stretnúť so svetovými rekordérmi, zažiť atmosféru vrcholných svetových pretekov, čo mu isto dodá ďalšiu energiu do tvrdej tréningovej práce.