Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Vajcia vyžadujú sústredenie a pevnú ruku

AKTUALITY - Trnava | 19.4.2011, 23.53, Darina Kvetanová

TRNAVA – Zdá sa vám, že zanikajú tradičné veľkonočné zvyky? A ženy že sú lenivé zdobiť pred jarnými sviatkami vajíčka? Ste na omyle. Do Západoslovenského múzea sa ich prišlo novým technikám vajičkárstva priučiť desiatky. Manželov pritom v sobotu nenechali sedieť pred televízorom.

VIDEO: Vajcia vyžadujú sústredenie a pevnú ruku

Zdobiť vajíčka prišla v sobotu do múzea aj Anna Barteková s jej vnúčikom Jakubom. Aby farba rýchlejšie vyschla, použili fén. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar Trnava
reklama

Čudovali by ste sa, akí sú niektorí páni v tomto smere zruční. Príkladom bol manžel pani Ľudmily Horňákovej. Techniku zdobenia voskom si vyskúšal prvýkrát, išlo mu to však krásne od ruky. „Ja som už raz taký,“ zavtipkoval. Horňákovci spolu vytvorili koprodukčné dielo, v mužských rukách bolo zdobenie voskom, ženské potom vajíčko dofarbili.
Nové skúsenosti v zdobení vajíčok voskom naberala v múzeu aj Anna Kyselicová. Nazačiatku bolo pre ňu ťažké spraviť rovnú čiarku, výsledkom bola samá machuľa a škrabanec. Teraz, po roku, je z nej takmer profíčka.

Anna Kyselicová má zo zdobenia vajíčok radosť, preto sa v technikách zdokonaľuje.

Munipolis
reklama

Lektorka Zuzana Brisudová predviedla ľuďom niekoľko techník. Spomínané zdobenie voskom, batikovanie i techniku rišelie, ktorá je určená veľmi zručným „umelcom“. „Vyžaduje sústredenie a pevnú ruku,“ povedala Brestovančanka. Tvary si na vajíčko najskôr musíme nakresliť ceruzkou a potom prichádza sólo pre vŕtačku, ak máte manžela zubára, môžete si ju potajomky požičať od neho. Zuzana sa vajičkárstvu venuje už dvadsať rokov, ľudové umenie predvádza aj v zahraničí. „Nemyslím si, že mu hrozí zánik. Všade sa stretávam s obdivom a veľkým záujmom ľudí,“ povedala nám s úsmevom. Ak ešte nemáte veľkonočnú výzdobu a zároveň výslužku, veríme, že ste sa práve nechali inšpirovať. Tak teda do toho, aj v tomto prípade platí, že fantázii sa hranice nekladú. 
 

 

 Foto: Darina Kvetanová

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama