Futbalový vicemajster sveta z Čile 1962 Jozef Štibrányi oslavuje 75. narodeniny
ŠPORT - Futbal - Spartak | 11.1.2015, 12.51, prispievatelia
Na svet prišiel 11. januára 1940 vo Vlčkovciach, dedine neďaleko Trnavy. Dnes teda oslavuje významné životné jubileum. Reč je o strelcovi pamätného gólu zo zámorského svetového šampionátu spred vyše polstoročia, vtedajšom útočníkovi Spartaka Trnava Jozefovi Štibrányim.
Jozefovi Štibrányimu (vľavo) gratuloval k narodeninám už na Predsilvestrovskej futbalovej šou za Spartak generálny manažér Dušan Keketi (vpravo). Foto: Ján Král
reklama
Jediný gól úvodného súboja MS 1962, medzi Československom a Španielskom, dosiahol 31. mája 1962 na štadióne vo Viňa del Mar, keď v 81. minúte po dlhom sóle preloboval súperovho gólmana Sedruna.
„Pred MS sme dostali po päť párov kopačiek renomovanej svetovej firmy. V tých mojich najslávnejších z troch súbojov základnej skupiny (Španielsko 1:0, Brazília 0:0, Mexiko 1:3) som ešte dlho hral po návrate z Čile. Teraz sa o ne starajú moji priatelia od kormidla Trnavského olympijského klubu,“ prezradil Štibrányi.
Mimochodom, veľkú zberateľskú hodnotu má i pohľadnica s podpismi futbalových reprezentantov z vrcholného futbalového sviatku celej planéty 1962, v ktorom reprezentanti ČSSR to napokon dotiahli k strieborným medailám.
Jozef Štibrányi spolu so športovou spravodajkyňou Martou Országhovou a bývalým obrancom Spartaka Trnava Vojtechom Varadinom. Foto: jl
Jozef Štibrányi, medzi kamarátmi familiárne prezývaný Vasil, poslal spomínanú pohľadnicu svojmu vtedajšiemu spolužiakovi z Pedagogického inštitútu v Trnave Antonovi Javorkovi, neskoršiemu reprezentantovi ČSSR v cestných behoch na dlhé trate.
A kedy začal Štibrányi tušiť, že by sa jeho meno mohlo objaviť v nominácii do Čile? Na túto otázku spravodajcu portálu trnavskyhlas.sk odpovedal:
„Najskôr odleteli na prípravu do Švédska dva reprezentačné výbery a ja som vtedy nastúpil za béčko Československa. Kým A-mužstvo pohorelo 1:3, náš rezervný tím zvíťazil 1:0.“
Pretože zápas v Škandinávii sa Štibrányimu, podľa hodnotenia trénera Rudolfa Vytlačila, vydaril, spolu s obrancom Janom Lálom sa ocitol v základnej zostave na následný pražský súboj proti Uruguaju.
„Do hľadiska štadióna na Strahove vtedy prišlo 45-tisíc ľudí a tí videli výhru Československa 3:1. Krátko pred MS v Čile sa módnym stal štýl 4-2-4, namiesto dovtedajšieho rozostavenia 3-2-5. Proti Juhoameričanom sme hrali v útočnom záprahu v zložení Štibrányi, Scherer, Kadraba, Jelínek,“ pokračoval v spomínaní.
Autogramiáda nezabudnuteľných bílích andelov, sprava: Jozef Štibrányi, Stanislav Jarábek, František Kozinka, Valerián Švec. Foto: mo
Po pražskom súboji s Juhoameričanmi prišla na adresu vlčkovského rodáka ďalšia pochvala od reprezentačného kouča. Pre J. Štibrányiho dobré znamenie iba mesiac pred úvodným zápasom Čechoslovákov z programu majstrovstiev sveta 1962.
„V deň, keď vyšli noviny s nomináciou do Čile, už zaránky som sa nedočkavo ponevieral okolo novinových stánkov. S roztrasenými rukami som zapichol zrak do športovej rubriky. V osemnástke pre Čile svietilo aj moje meno. Úžasný pocit!“ interpretoval aj po rokoch nezabudnuteľnú chvíľu.
Jozef Štibrányi, pravý krídelník Spartaka Trnava, bol vôbec prvým slovenským futbalistom celej histórie, ktorý gólovo uspel v záverečnom turnaji World Cup FIFA. Tento primát z celej histórie MS mu už nik nezoberie.
Historický okamih z popoludnia 31. mája 1962 v Čile, keď reprezentanti ČSSR nastúpili vo Viňa del Mar na svoj prvý zápas v základnej skupine MS. Štibrányi takýmto lišiackym spôsobom prekonal ochrancu španielskej svätyne iba desať minút pred koncom stretnutia. "Sedrunovi som naznačil strelu, ten sa tresol na trávnik ako vrece zemiakov - a ja už som ho iba prehodil," s úsmevom opísal pravý krídelník nezabudnuteľnú chvíľu s víťaznou koncovkou. Foto: archív jš
Pripomeňme, že okrem neho skórovali na futbalových trávnikoch svetového šampionátu títo Slováci: Dolfi Scherer (Čile 1962), Laco Petráš (Mexiko 1970), Milan Luhový (Taliansko 1990), Robo Vittek (JAR 2010) a Kamil Kopúnek (JAR 2010). Teda s federálnym Štibrányim dovedna iba šesť strelcov.
„Pred odletom na juhoafrické MS 2010 som Kamilovi Kopúnkovi povedal, že dá gól. Keď Talianom ho fúkol, spomenul som si na moje proroctvo. Teší ma, že prvý aj posledný futbalista v reprezentačných výberoch Československa a Slovenska, ktorý v záverečnom turnaji majstrovstiev sveta presne namieril do súperovej siete, bol zo Spartaka Trnava,“ neskrýva 75-ročný jubilant z Križovian nad Dudváhom.
Ani v dôchodku sa nesťažuje na nečinnosť. Každý deň si cvičením udržiava fyzickú kondíciu, zapája sa do aktivít Trnavského olympijského klubu, chodí na besedy, je častým návštevníkom športových podujatí.
Dlhoročný učiteľ telocviku a brannej výchovy (1971 – 2002) v križovianskej ZDŠ sa dobre cíti predvšetkým medzi deťmi a mládežou.
Napríklad nedávno tomu tak bolo pri 2. športovom dni Fakulty sociálnych vied UCM-ky v Trnave, keď zavítal do mestskej športovej haly spolu s nemenej slávnym olympijským víťazom 1952 v boxe Jankom Zacharom z Dubnice nad Váhom.
V reprezentačnom drese A-mužstva Československa so sedmičkou na chrbte nastúpil Štibrányi do deviatich oficiálnych medzištátnych zápasov. V zbierke má aj jeden majstrovský titul z prvoligovej sezóny 1963/64, keď počas základnej vojenskej služby hral za Duklu Praha. Neskôr ho vedenie Spartaka Trnava predalo do TJ VŽKG Ostrava a ako protihodnotu zaňho dostalo oceľ na výstavbu východnej tribúny svojho futbalového štadíóna. Foto: archív jš
Krátko pred oslavou 75. narodenín som Jožka Štibrányiho stretol pri veľkom nákupe v jednom z trnavských obchodných centier. Žiaril šťastím.
„Dostalo sa mi toho najkrajšieho a najoriginálnejšieho daru k životnému jubileu. Stal som sa pradedom,“ prezradil.
Tiež tvorcovia portálu trnavskyhlas.sk sa pripájajú k širokému radu gratulantov a futbalovému velikánovi z Križovian nad Dudváhom želajú k sedemdesiatym piatym narodeninám najmä pevné zdravie a rodinnú pohodu.
Jaroslav LIESKOVSKÝ