Blog Róberta Ovada: Schopnosti trénera zohrávajú v zimnej príprave dôležitú úlohu
BLOG - Futbalová téma | 18.1.2015, 09.00, prispievatelia
Zmenou klimatických podmienok v našich zemepisných šírkach je futbal donútený preladiť na inú nôtu. Kolotoč súťažných zápasov vystrieda zimná príprava.
Ilustračné foto: jkr
reklama
Pre trénerov a hráčov prichádza relatívne pokojné obdobie bez tlaku na víťazstvá a body. Vačší priestor ako zvyčajne dostáva kondičná príprava, ktorej cieľom je zvýšiť fyzickú pripravenosť hráčov.
Je to však klamlivý pohľad, pretože toto prípravné obdobie je veľmi špecifické a zradné. Jeho nástrahy spočívajú vo viacerých faktoroch.
Jedným z nich je zmena tréningových podmienok. Na rozdiel od ostatných období futbalového roka, keď sú podmienky v podstate konštantné, počas zimnej prípravy prší, sneží, oteplí sa, potom mrzne, tréningové plochy sú mäkké, potom tvrdé.
reklama
Tieto zmeny vplývajú na kvalitu tréningového procesu, pohybový aparát hráčov. Tréner musí reagovať a neraz improvizovať.
Na základe vyššie uvedeného sa ako absolútna nevyhnutnosť javí kvalitná umelá tráva, ktorá by zabezpečila konštantnosť tréningových podmienok počas tohto obdobia v našich klimatických podmienkach.
V tomto období najviac strácame oproti futbalovo vyspelým krajinám v kvalite a v množstve práce s loptou.
Z tohto pohľadu ma mrzí, že v takom futbalovom meste ako je Trnava, doteraz na plochu s kvalitnou umelou trávou čakáme a v porovnaní s ostatnými klubmi veľa strácame.
Ďalšou nástrahou je dlžka prípravného obdobia. Zimné trvá takmer dva mesiace, čo určite vplýva na psychiku hráčov, ktorá je nastavená na týždenný cyklus majstrovských zápasov a zvýšený adrenalín počas nich.
Je náročné udržať si mentálnu pripravenosť na tréningový proces a prípravné zápasy počas tak dlhého obdobia.
Tu zohráva veľkú úlohu osobnosť trénera, jeho skúsenosti a hlavne cit pre zaťaženie. Mal by vedieť vycítiť, kedy je menej viac, kedy napriek plánu urobiť zmenu, aby priniesol nový impulz do tréningovej driny. Nemal by ani počas prípravy zabúdať na hernosť a hravosť, pretože to je podstata futbalu.
Pri tejto príležitosti si spomínam na rozhovor s Jozefom Valachovičom počas jeho pôsobenia v Liberci pod trénerom Csaplárom, keď uviedol, že takú zimnú prípravu ešte nezažil.
Počas celej prípravy trénovali len raz denne, ale veľmi intenzívne a gro tréningu tvoril herný tréning. Na konci sezony sa stali majstrami ligy...
Najvačšia nástraha zimnej prípravy však spočíva v sebauspokojení. Vždy treba mať na zreteli, že napriek naplnenému plánu tréningových jednotiek a vyhratých prípravných zápasoch je to stále len príprava, ktorá nič nezaručuje, ale len vytvára určitý predpoklad na úspešné zvládnutie jarnej časti.
A jarnou časťou sa vlastne všetko len začína...
Tu dávam opať do popredia cit trénera, ktorý by mal prípravu naplánovať a viesť tak, aby hráči boli pripravení nielen kondične, herne , ale hlavne mentálne. Aby z nej neboli unavení, uspokojení, ale aby gradovala a hráči mali hlad po súťažných zápasoch.
Prajem všetkým trénerom a futbalistom v našom regióne, aby mali vydarenú zimnú prípravu, aby zvládli všetky jej úskalia a pretavili ju do úspešnej jarnej časti sezony.
RÓBERT OVAD
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Autor je futbalový tréner a bývalý prvoligový futbalista. Narodil sa 28. februára 1971, žije v Trnave.
Vo svojej kariére hrával za Banskú Bystricu, Inter Bratislava, Spartak Trnava, Ružomberok a Púchov. V roku 2003 hral za Púchov zápas proti Barcelone, ktorý sa skončil remízou 1:1. Tri štarty má v reprezentácii Slovenska.
Ako tréner viedol Jaslovské Bohunice, je držiteľom trénerskej kvalifikácie UEFA A, ktorá je druhou najvyššou kvalifikáciou dosiahnuteľnou na Slovensku. Oprávňuje ho trénovať všetky súťaže na Slovensku až po Fortuna ligu, kde môže byť vedený ako druhý asistent.