Trnavské rybníky
reklama

Padnú deťom mestské školy na hlavy?

AKTUALITY - Trnava | 24.4.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek

TRNAVA – Od marca platná novela zákona v oblasti financovania súkromného a cirkevného školstva hlboko siahne do mestského rozpočtu. Zmenou výšky dotácie na prevádzku a mzdy je Mesto povinné v období rokov 2011 až 2013 poskytnúť týmto zariadeniam dotáciu najmenej vo výške 88 % zo sumy určenej na mzdy a prevádzku mestských. Štát na to nedá ani euro.

Padnú deťom mestské školy na hlavy?

Zmenu financovania môžu časom pocítiť aj deti v mestských škôlkach a školách. Foto: autor

Cukrovar
reklama

 

V praxi to znamená, že si prilepšia. „Napríklad u súkromné predškolské zariadenia po novom dostanú približne 1600 eur na žiaka na rok, pričom ešte od rodičov vyberajú mesačné školné na dieťa v minimálnej výške 230 eur. Mestské škôlky dostávajú dotáciu vyše 1800 eur ročne na žiaka, no školné je iba 11,79 eura mesačne,“ ozrejmila financovanie po novom vedúca odboru vzdelávania mestského úradu Ružena Maková.
Hoci je novela zákona podľa poslancov zastupiteľstva diskriminačná voči mestským školským zariadeniam, tieto úpravy v utorok museli schváliť. „Automaticky teraz bude na žiaka v súkromnom zariadení oveľa vyššia dotácia ako na žiaka v mestskom. Potom si treba položiť otázku, do akej miery dotovania Mestom sú ešte súkromné školy súkromnými,“ poznamenal hovorca Mesta Pavol Tomašovič, podľa ktorého by mohol nastať odliv kvalitných pedagógov z mestských školských zariadení, pretože im súkromné poskytnú lepšie finančné ohodnotenie.
Navýšenie dotácii sa odzrkadlí aj v rozpočte Mesta na tento rok. „Vznikol deficit vo výške 98 180 eur, ktorý budeme musieť vykryť z peňazí určených na opravy mestských školských zariadení. Teda aj v tomto smere budú súkromné na tom lepšie,“ konštatovala Ružena Maková.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama