Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Na vajcia si lepí hrady zo slamy

RELAX - Hobby | 24.4.2011, 00.00, Katarína Rosinová

Emíliu Sitárovú dobre poznajú nielen doma v Smoleniciach. Jej krasličiarske umenie obdivujú mnohí. So smiechom tvrdí, že vďaka svojej záľube je tak trochu regionálnou celebritou.

VIDEO: Na vajcia si lepí hrady zo slamy

Emília Sitárová za dvadsať rokov vyrobila mnoho kraslíc. Spočítať ich dnes nevie. Foto: Michal Hlavatovič

reklama

 

Ľudia ako ona prispievajú k tomu, aby ľudové tradície tak skoro nezanikli. Stretnutie s ňou často ľudí nakopne k tomu, aby začali robiť niečo tvorivé. Napríklad zdobiť kraslice. Zaoblený povrch vaječnej škrupiny je ako malé plátno, ktoré sa dá vyzdobiť najrozličnejšími spôsobmi a technikami.

 

Zlatisté ornamenty
„Obľúbila som si techniku lepenia slamy. Robila ju už moja babka, ale ona sa s tvarmi príliš nehrala. Ja zo slamy vystrihujem malé srdiečka, kvapôčky, trojuholníky, štvorce a kolieska a lepením z nich vytváram ornamenty, ktoré som odpozerala z krojov z regiónu,“ približuje svoju unikátnu techniku. Slama musí byť správne dozretá a vysušená, aby mala krásnu zlatistú farbu. Zásoby materiálu si treba urobiť ešte pred žatvou. „Slamu narežem, očistím, uvarím v slanej vode a rozžehlím, alebo nožom ručne vyhladím. Z takto rozpracovanej slamy nožničkami vystrihujem rôzne miniatúrne tvary, ktoré lepím pomocou špáradla.“ Posledné roky na jej krasliciach vyrastajú aj dominanty miest a obcí. Najčastejšie Smolenický zámok – kraslica s týmto motívom vyrobená rukami Smoleničanky je skvelým suvenírom. No vytvorila už aj vajíčko s trnavskou Mestskou vežou, Hrubým kostolom či Bratislavským hradom aj s Novým mostom.

 

Na veľkosti záleží
Zdobenie kraslíc je náročné nielen na čas, hoci mať ho je základný predpoklad, aby ste s tým vôbec mohli začať. Oblepiť jedno slepačie vajce trvá skúsenej krasličiarke dve až tri hodiny. A to nerátame prípravu materiálu, očistenie, odmastenie a nafarbenie vajec základnou farbou. Ešte dobre, že výdušky si nemusí robiť sama, ale nosia jej ich kamarátky. „Nech sa páči, vyskúšajte aj vy,“ podala mi už začaté vajíčko. Priznávam, za minútu som horko-ťažko nalepila dve slzičky. Aj to nakrivo. „Na lepenie drobných kúskov treba mať dobrý zrak, mne našťastie zatiaľ slúži. Ale krčná chrbtica ma už tak neposlúcha. Musím si robiť častejšie prestávky.“ Emília Sitárová zdobí vajcia rôznych veľkostí. Najmenšie majú asi polovičnú veľkosť ako klasické slepačie a pochádzajú od sliepok liliputiek. Väčšie od klasických sú dvojžĺtkové alebo husacie vajcia. Najväčšiu plochu na zdobenie má pštrosie vajce. „Na tomto je nalepených asi tritisíc komponentov a jeho výzdoba mi trvala týždeň,“ ukazuje mi hrdo červený monument s ornamentmi a zámočkom. Zohnať pštrosie vajce sa dá najjednoduchšie cez internet, no nie je to žiadny lacný špás. Za výdušok si pýtajú približne osem eur.
Aj v zdobení kraslíc existujú trendy. Momentálne sú najviac v móde vyrezávané zubárskou vŕtačkou a dozdobené voskom. „Vyskúšala som už všelijaké techniky, ale vždy som sa vrátila k mojej slame. Obľúbila som si aj zdobenie servítkovou technikou – dekupážou, ktorú tiež kombinujem so slamou,“ ukazuje na košíček kraslíc s motívom ruže.
Emília Sitárová sa svojej záľube nevenuje len pred Veľkou nocou, ale po celý rok. Jej kraslice väčšinou nekončia v rukách šibačov, ale daruje ich blízkym, vystavuje, vymieňa s kamarátkami a čo-to popredá. Bývalá knihovníčka je už na dôchodku. Výrobe kraslíc venuje každú voľnú chvíľu, ktorú má popri práci v záhrade a okolo domu. „Ak práve nevyrábam košíky zo starých novín,“ spomenie so šibalským úsmevom svoj koníček číslo dva. „Zdobenie kraslíc je riadna piplačka, ale ja si pri tom oddýchnem. Už dvadsať rokov.“
 

reklama

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama