V Trnavskom kraji sídli ohrozený druh sokola, informujú o ňom nové tabule
AKTUALITY - Región | 3.2.2015, 09.07, prispievatelia
Nainštalovali ich tam, kde sokol červenohnedý kedysi hniezdil alebo sa stále vyskytuje.

Sokol červenonohý. Zdroj: dravce.sk, Jozef Chavko
Päť nových tabúľ zameraných na ochranu kriticky ohrozeného sokola červenonohého osadila v Trnavskom a Nitrianskom kraji organizácia Ochrana dravcov na Slovensku.
Pribudli na miestach, kde tento druh kedysi hniezdil alebo sa stále vyskytuje. V Trnavskom kraji ide o obce Lehnice a Voderady, v Nitrianskom pribudli tabule v Tvrdošovciach, Dvoroch nad Žitavou a Kolárove.
,,Týchto lokalít je v súčasnosti veľmi málo. Na Slovensku máme posledné známe hniezdisko, pritom nie tak dávno tu hniezdilo niekoľko desiatok párov sokola červenonohého,“ povedal Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
Aj tieto populačné trendy obsahujú informačné tabule. Okrem základných informácií o sokolovi prinášajú aj poznatky, prečo dnes hrozí jeho vyhynutie. Sokol červenonohý momentálne zimuje na dravca netypicky v subsaharskej Afrike.
,,Snažili sme sa urobiť tabule v pozitívnom duchu a teda priniesť nielen fakty, prečo druh z mnohých miest zmizol, ale aj čo môžeme urobiť pre jeho návrat. Napríklad v Maďarsku v priebehu necelého decénia došlo k zdvojnásobeniu populácie,“ dodal Slobodník.
Optimistickou správou bola aj posledná hniezdna sezóna, keď na Slovensku bolo potvrdené zahniezdenie troch párov a vyletenie jedenástich mláďat, pričom takýto počet ornitológovia zaznamenali naposledy v roku 2007.
„Tabule sme umiestnili v lokalitách, kde je možný hniezdny návrat sokola červenonohého. Okrem toho sa v rámci projektu už nainštalovalo 270 búdok na hniezdenie, niektoré z nich práve v okolí obcí, kde boli inštalované tabule. V tomto roku k aktivitám pribudne i výsadba stromov, ktorá umožní zlepšiť stav vetrolamov a stromoradí, kde vzácny druh hniezdi,“ spresnil Slobodník.
Projekt Ochrany dravcov na Slovensku spolu s maďarskými partnermi trvá od roku 2012 a je naplánovaný do roku 2017. Partnerom na Slovensku je Štátna ochrana prírody, projekt podporuje aj Ministerstvo životného prostredia a Európska únia v rámci programu LIFE +.
Agentúru SITA informovala Martina Brinzíková Badidová z Ochrany dravcov na Slovensku.
SITA