Trnavské rybníky
reklama

NÁZORY: Slovenskej futbalovej lige by prospel model so šestnástimi účastníkmi

BLOG - Dušan Radolský | 20.2.2015, 07.00, prispievatelia

Prednedávnom sa ozvali hlasy volajúce po zúžení najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku z dvanásť na desať účastníkov. Toto nie je prvá zmena, ktorú chceme robiť, zase hľadáme niečo nové, opäť je na stole iné riešenie ligy.

NÁZORY: Slovenskej futbalovej lige by prospel model so šestnástimi účastníkmi

Ilustračné foto: Juraj Cisár

Nový Hlohovec
reklama


Osobne patrím k zástancom klasického modelu so šestnástimi účastníkmi. A som presvedčený, že tento tradičný systém by pasoval aj slovenskému futbalu.


Počítajme spolu. Koľko máme teraz mužstiev v najvyššej súťaži? Dvanásť. Koľko v druhej lige? Dvanásť vo východnej a dvanásť v západnej časti. To je spolu 36 mančaftov.


Ak by sme spravili dve súťaže po šestnásť, koľko by sme mali mužstiev? Správne - 32. Počet tímov by sa ešte znížil, no kvalita neubudla a mohli by sme prejsť na zaužívaný počet šestnásť tímov v prvej aj druhej lige.

reklama


Hralo by sa tridsať kôl, dvaja by vypadávali, bola by jedna druhá liga a štyri tretie. Podľa mňa sú to zaujímavé počty. Myslím si, že kluby schopné zvládnuť takúto súťaž by sa našli.


Áno, niekto môže argumentovať, že aj v Rakúsku, Švajčiarsku či Dánsku hrá len desať resp. dvanásť tímov.


Tiež neustále hovoríme o problémoch s peniazmi v kluboch. Rozdelili sme z tohto dôvodu celoštátnú druhú ligu na dve skupiny. Na jar však opäť čaká mužstvá cestovanie zo západu na východ... Čo ušetria?


Nevymýšľajme už, hrajme konečne so šestnástimi celkami! V ostatných rokoch vyskočili zdanlivo malé družstvá ako Zlaté Moravce, Myjava či Podbrezová, ktoré postúpili do ligy a hrajú v nej dôstojnú úlohu, majú solídne zázemie. Okrem toho je tu Skalica či Michalovce, ktoré sa hlásia o postup.


Z východného Slovenska jednoznačne potrebujeme v súťaži viac mužstiev, Košice a okolie sú pre slovenský futbal prínosom a zásobárňou hráčov. Niekto by tiež mohol vysvetliť, ako je možné, že v Bratislave nezostali aspoň dve ligové mužstvá...


Byť na mieste kompetentných, vôbec by som sa nebál pri reorganizácii ísť na model so šestnástimi účastníkmi.

 

DUŠAN RADOLSKÝ

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Autor je futbalovým trénerom, pôsobil vo viacerých slovenských kluboch, najvýznamnejšími štáciami boli 1.FC Košice, Slovan Bratislava, MŠK Žilina a Spartak Trnava.

 

Viedol úspešnú slovenskú dvadsaťjednotku, ktorá skončila na majstrovstvách Európy na štvrtom mieste a kvalifikovala sa na olympijské hry v Sydney.

 

Figuroval ako asistent pri poslednom federálnom výbere Československa.


Trénoval aj v Dubaji, výraznú stopu zanechal v tímoch z Českej republiky (Cheb, Olomouc, Hradec Králové, Slovácko) a v meno si urobil aj v Poľsku, kde viedol Dyskoboliu Grodzisk, Ruch Chorzów, Poloniu Varšava či LKS Nieciecza.


Rodený Trnavčan oslávil 13. novembra 64 rokov.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama