Trnavské rybníky
reklama

Primátor Trnavy potvrdil: Nový futbalový štadión nebude

AKTUALITY - Trnava | 28.4.2011, 13.40, Darina Kvetanová

Odvtedy, ako najvyššie funkcie v meste prebrali novozvolení zástupcovia, uplynul štvrťrok. Čo sa za tento čas v Trnave zmenilo a ako bude radnica postupovať v rámci najdiskutovanejších tém dneška? Aj s týmito otázkami sme prišli na radnicu za primátorom Trnavy Vladimírom Butkom.

Primátor Trnavy potvrdil: Nový futbalový štadión nebude

Vladimír Butko nechcel prezradiť, čo sa exprimátorovi na zmluve švajčiarskeho investora nepáčilo a prečo ju nepodpísal. „Stav, ktorý nastal, nepovažujem za zlý,“ povedal na margo veci. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar Trnava
reklama

Ako nastupujúci primátor hovoril o pravidelnom osobnom kontakte s Trnavčanmi. Dnes tvrdí, že je napriek kope povinností intenzívny. Ľuďom sa nevyhýba, môžu ho osloviť aj na ulici. Zvažuje zaviesť posedenia na káve s primátorom. My sme s ním tento raz sedeli za stolom viac ako hodinu a pol.
 

Začnime najhorúcejšou témou. V júni mal švajčiarsky investor začať s dlho očakávaným megaprojektom rekonštrukcie futbalového štadióna. Rozruch okolo tejto témy však zrazu utíchol. Čo sa stalo?
- Bývalý primátor Štefan Bošnák zmluvu predloženú investorom nepodpísal, pretože sme voči nej mali výhrady. Potenciálny investor sa potom prestal o vec zaujímať a my necítime potrebu iniciovať ďalšie rozhovory.
Aké výhrady ste mali voči zmluve?
- Zmluvu sme starostlivo posudzovali. Zvážili sme situáciu a primátor ju nepodpísal.
Ktorá časť projektu sa mu nepáčila? V čom bol problém?
- Pán primátor sa tak rozhodol a investor sa viac o vec nezaujímal.
Musíte to pociťovať osobne, vo veci ste sa dosť angažovali.
- Stav, ktorý nastal, nepovažujem za zlý.
Znamená to, že Mesto má už ďalšiu ponuku na rekonštrukciu štadióna od iného investora?
- Nevylučujem túto možnosť.
Prezraďte, ako sa vec vyvíja, ľudí to zaujíma, čakajú, čo bude ďalej.
- Nevylučujem iné riešenie, ako bolo to švajčiarske.
Švajčiarsky projekt považujete teda za definitívne uzavretý?
- Myslím si, že áno.
Čo odkážete ľuďom, ktorí sa tešili na novú, špičkovú podobu štadióna?
- Myslím, že na slovenské pomery je náš štadión špičkový. Mnohé kluby majú štadióny, ktoré nespĺňajú základné kritériá.
Trnave unikla možnosť mať ešte lepší štadión.
- Vo švajčiarskej podobe áno. Život však ide ďalej.
Rokujete momentálne s inými investormi ohľadom rekonštrukcie štadióna?
- Nie.
Očakávala som, že sa budete k tejto veci viac vyjadrovať, vyvíjali ste veľké úsilie, aby projekt prešiel.
- Budem tak robiť naďalej.
 

Mestská polícia môže od mája zasahovať aj v iných obciach.
- Prečo by to mali robiť?
Umožňuje im to zákon. Odrazí sa to nejako v Trnave?
- Záleží mi na tom, aby mestská polícia pracovala v Trnave v prospech jej obyvateľov, pretože ju financujeme z nášho rozpočtu. Je otázne, za akých podmienok by pôsobila na území inej obce. Netúžim po tejto predstave, ak sa však naplní, tak len za podmienok výhodných pre Mesto.
Máme dnes v Trnave dostatok mestských policajtov?
- Momentálny stav zodpovedná rozpočtovým možnostiam mesta. I keď si viem predstaviť vyšší počet príslušníkov mestskej polície, je dostatočný. Náklady sa každoročne zvyšujú o infláciu. Dnes financujeme
mestskú políciu sumou jeden a štvrť milióna eur.

Dni zdravia
reklama

Ďalšou aktuálnou témou pred prichádzajúcim letom je rekreácia v Trnave. Avizovali ste revitalizáciu Kamenného mlyna.
- Pred letom chceme stihnúť rekonštrukciu budovy, kde boli toalety, a obnoviť detské ihrisko.
Dlhé roky čaká v zásuvke megaprojekt revitalizácie Kamenáča. Výzvy z ministerstiev nevychádzajú, viete si predstaviť, že by Mesto zaplatilo oživenie z rozpočtu?
- Vieme, no nie v rozsahu pripravených projektov, ktoré počítali s takmer 5 miliónmi eur. Prioritne chceme opraviť chodník pre cyklistov vedľa Kamennej cesty, chodci by potom nerušene prechádzali lesoparkom. Ďalej zvýšiť počet parkovacích miest a opraviť amfiteáter. Rekonštrukciu potrebuje aj kúpalisko, kedy do nej pôjdeme, však tiež záleží od európskych peňazí.
Pokiaľ ich mesto nezíska, zostane v rovnakej podobe?
- Zatiaľ áno. Pre zníženie podielových daní nedokážeme tento stav zmeniť.
Keď už hovoríme o kúpaliskách, ľudia v Trnave by uvítali nové, atraktívne.
- Bolo by skvelé, ak by pribudla napríklad päťdesiatmetrová plaváreň. Stála by však 5 – 6 miliónov eur a tie z rozpočtu zobrať nemôžeme. Keď sme prebrali od štátu základné školy, boli v katastrofálnom stave. Každý rok do nich investujeme nemalé peniaze. Ak nebudeme mať problém so školami, bude dostatok zelene, ak budeme spokojní s čistotou mesta, mestskou políciou, budeme mať vynovené centrum mesta, potom príde čas na výstavbu nového kúpaliska.
Trnavská karta. Ľudia na ňu čakajú už tri roky. Ocenil ju aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy. Prečo ešte nie je v obehu?
- Do projektu sme chceli dať desať miliónov korún, prišla však hospodárska kríza, klesali podielové dane, pribúdali kompetencie v oblasti školstva a sociálnych vecí. Dohodli sme sa, že s projektom ešte počkáme. Na Trnavskú kartu máme veľké nároky. Mala by zvýhodňovať Trnavčana pri využívaní MHD, pri vstupe do kultúrnych a rekreačných zariadení mesta a priniesť zľavy v rámci komerčných aktivít.
Kedy teda predpokladáte jej príchod? A čo v konečnej podobe prinesie?
- V tomto volebnom období ju určite uvedieme do života za takých podmienok, aby sme s ňou boli spokojní my na radnici i ľudia. Jej mottom bude Trnavčanom sa byť oplatí. V prípade zimného štadióna, plavární i amfiteátra dnes straty vykrýva Mesto z rozpočtu. Situáciu budeme riešiť zvýšením cien za tieto služby, ktoré Trnavčania práve vďaka karte nepocítia.

Prejdime rovno na letné kultúrne podujatia a päťdesiatkrát zaplnené Trojičné námestie, o ktorom ste hovorili vo volebnom programe.
- S kolegami si myslíme, že ponuka podujatí by v meste mala byť väčšia. Najbližšie sa ľudia môžu tešiť na veľké pódium na námestí počas hokejových majstrovstiev.
S touto myšlienkou ale prišli miestni podnikatelia.
- Áno. A Mesto im nehádže pod nohy polená, ale spolu s nimi vytvára podmienky pre príjemné strávenie voľného času. Toto je tá správna cesta. Dominovať nemôže len Mesto a prezentovať to, čo sa ľuďom na radnici páči, ale pomôcť rozumným myšlienkam, s ktorými prídu podnikatelia.
A čo ostatné kultúrne akcie? Bude ich viac?
- Ponuka dnes nie je slabá, preto chceme v prvom rade podporovať spestrenie už existujúcich podujatí ako Ekofest, Kultúrne leto či Fotopark. Prezradím tiež, že v spolupráci s Peugeot Citroën pripravujeme na Dni zdravia inline okruh po hlavných cestách v meste.
Ako po štyroch mesiacoch hodnotíte spoluprácu poslaneckých klubov? Viete nájsť pri rozhodovaní o chode mesta spoločnú reč?
- Na zasadnutiach zastupiteľstva hlasujú poslanci za všetky materiály takmer jednomyseľne, predchádzajú im však dlhé diskusie v kluboch, komisiách a v mestskej rade. Nájsť čo najlepšie riešenie nie je v mnohých prípadoch jednoduché, môžem však povedať, že sa nám darí spájať skúsenosť s novým pohľadom na vec. Verím, že veci sa pre Trnavu a jej obyvateľov vyvíjajú správnym smerom a po dobrej ceste.
Aké zmeny tento rok čakajú Trnavu?
- Asi najväčšou bude nové smerovanie autobusov MHD. ktoré odľahčí najfrekventovanejšie ulice mesta. Pôjde o veľký zásah, už teraz vieme, že nie všetci budú spokojní. Optimalizáciu však pripravujeme starostlivo. Definitívny termín sme zatiaľ nestanovili, ak o nej poslanci v júni rozhodnú, nabehneme na ňu už cez prázdniny alebo v septembri.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama