Tomanová zaplávala žiacky plavecký rekord, Bartovičová sa kvalifikovala do Singapuru

ŠPORT - Plávanie | 27.3.2015, 08.00, prispievatelia

Plavecký klub STU Trnava usporiadal v polovici marca už 41. ročník medzinárodných plaveckých pretekov Veľká cena Trnavy. O preteky bol už tradične veľký záujem.

Barbora Tomanová zaplávala na 100 metrov znak slovenský rekord vo svojej vekovej kategórii. Foto: Peter Sukeník

V 26 disciplínach sa predstavilo 40 zahraničných pretekárov z Maďarska, Českej republiky, Poľska a 400 plavcov z 30 slovenských oddielov a klubov.

Spolu teda na pretekoch, ktoré sú najvýznamnejšie plavecké preteky na Slovensku, štartovalo rekordných 440 plavcov z 34 plaveckých klubov a oddielov.

Hlavný organizátor – plavecký klub STU Trnava privítal v bazéne Materiálovotechnologickej fakulty STU niekoľko vynikajúcich plavcov.

Ozdobou jubilejného plaveckého mítingu boli reprezentanti Slovenska Barbora Mišendová, majsterka Európy juniorov 2014 a Andrea Podmaníková, ktorá v disciplíne 200 m prsia vytvorila nový slovenský rekord žien.

Popri takejto konkurencii sa nestratili ani domáci plavci STU Trnava. Najcennejšie umiestnenie dosiahli juniorskí slovenskí reprezentanti.

Barbara Bartovičová zvíťazila v disciplíne 200 metrov polohové preteky, Tomáš Púchly obsadil v disciplíne 100 metrov voľný spôsob druhé miesto a Adam Halas a Barbora Križanová získali zhodne jednu medailu.

Tomáš Púchly s medailou. Foto: archív klubu

V žiackych kategóriách trnavskí plavci dominovali zásluhou Barbory Tomanovej, ktorá si vyplávala 3 zlaté a 1 bronzovú medailu, Tomáša Niedla, ktorý zvíťazil v disciplíne 100 metrov prsia, František Jablčník obsadil 3x druhé miesto, Patrik Kudla získal 1 bronzovú a Nina Vadovičová 1 striebornú medailu.

V kategórii najmladších žiakov obsadil Ján Žembera tretie miesto v disciplíne 100 metrov motýlik. Celkovo možno hodnotiť 41. ročník Veľkej ceny Trnavy ako veľmi úspešný s tromi novými zápismi do rekordov pretekov.

Tomanová a Bartovičová so skvelými časmi
V dňoch 20. – 22.3.2015 štartovalo 20 plavcov STU Trnava na medzinárodných plaveckých pretekoch Jarná cena Žiliny.

V konkurencii 540 plavcov z 54 klubov zo Slovenska, Čiech Poľska, Gruzínska, Maďarska, Moldavska a Slovinska sa trnavskí plavci nestratili a v medailovej štatistike obsadili prvé miesto so ziskom 24 medailí.

Medzi najúspešnejších plavcov celých pretekov sa zaradili: František Jablčník so ziskom 7 zlatých medailí a Barbora Tomanová (6 zlatých a 1 strieborná), ktorá v disciplíne 100 metrov znak vytvorila slovenský rekord 14 ročných žiačok.

Na stupeň víťazov sa opakovane prebojovali: Tomáš Púchly (1-0-0), Tomáš Niedl (1-2-1), Nina Vadovičová (1-1-1), Anna Otília Žemberová (0-1-0) a Barbara Bartovičová (0-1-0), ktorá zaplávala v disciplíne 400 metrov polohové preteky kvalifikačný B limit na majstrovstvá sveta juniorov v Singapure.