Trnavské rybníky
reklama

Spoveď neposlušného kňaza

RELAX - Rozhovory | 1.5.2011, 00.00, Vladimír Kampf

Hovorí, že katolícka cirkev zanedbala starostlivosť o chudobných a o ľudí v núdzi rovnako ako aj výchovu všetkých svojich ovečiek v rámci spoločenstva. Hierarchia zo šiesteho storočia už dnes nemôže fungovať. Anton Srholec bigotných katolíkov neteší.

Spoveď neposlušného kňaza

Anton Srholec tvrdí, že úpadok cirkvi spôsobil najmä povýšenecký prístup jej hodnostárov. Foto: Vladimír Kampf

Rotunda
reklama

 

Teológiu vyštudovať nestihol. Skončil v uránových baniach v Jáchymove ako politický väzeň. Žartom hovorí, že to bola univerzita. Kňazom sa stal za pápeža Pavla VI. Pretože nevyhovoval komunistickému režimu, nedostal žiadnu farnosť. Tú mu po revolúcii nepridelil ani vtedajší cirkevný šéf u nás, požehnaný komunistami, arcibiskup Ján Sokol. Katolíckym funkcionárom nevyhovovala Sokolova názorová otvorenosť. Napríklad keď tiahlo arcibiskupstvo do boja proti joge na školách, Anton Srholec rozprával o tom, ako ju cvičí a úžasne mu pomáha v zdraví. Joga bola pri tom len banálnym kameňom sváru.

Ste rodák zo Skalice. Aký máte vzťah k Trnave?
- Je pre mňa Malým Rímom. Sem som aj chodil na gymnázium k saleziánom na Kopánku. Boli veľmi činní. Zažil som dona Hlubíka aj biskupa Gábriša. Saleziáni sa starali o mládež, mali sme orchester a hrali sme Beethovena. Tam som dostal základy vzťahu ku klasickej hudbe. V tom čase bola Trnava najmä poľnohospodárske mesto a prevládal v nej tradičný katolicizmus.

Aj ste niečo povyvádzali?
- Ja som ani nestihol zmaturovať. Komunisti nás odvliekli do Šaštína a tam nás rozohnali. Skúšali nás aj školiť, teda povymývať nám mozgy, aby sme sa stali piatou kolónou kňazov. Vymysleli si skupinu Pacem in terris, ktorá bola určená kolaborantom s vtedajším režimom. Aj touto cestou ohlupovali ľudí. Kto sa k nim pridal, mohol ísť do seminára. V tom čase som mohol byť spolužiakom Jána Sokola. Je to paradox, cirkev zakázala komunistický seminár, ja som poslúchol a dodnes si nesiem dôsledky. Sokol neposlúchol a tiež si nesie dôsledky. :-)

reklama

Prečo vás zavreli?
- Pokúsil som sa vo veľkej skupine utiecť za prísne strážené hranice. Dostal som dvanásť rokov, z ktorých som si odsedel desať.

Ste na ten systém namrzený? Vykrútili by ste niekomu krk?
- Nie. Spočiatku to bolo ťažké. Bol som vyplašený. Ľudský život vtedy veľmi veľa nestál. Zomierali. V tom čase nebol v reholiach taký blahobyt ako dnes. Žilo sa skromne a komunisti skromnosť reholí len znásobili. Človek si musel dávať pozor, aby prežil. Vedeli človeka zničiť. Nahoršie tresty nie sú zapísané v žiadnom zozname. Chlad a hlad sú najväčšie z nich. Už patrón komunistov Lenin hlásal, že kto neposlúcha, tomu treba vziať chlieb.

Ján Sokol je váš rovesník. Keď bol vo funkcii, asi ste mu často ležali hlboko v žalúdku.
- V cirkvi sú rozličné názory a prúdy. Každý z nás má iné vzdelanie, reč a minulosť. Ja som prešiel inými školami ako on. Keby si dal poradiť a keby nemal špinu za nechtami, vedel by som s ním v pluralitnej spoločnosti spolupracovať. On však uznal iba toho, kto sa mu klaňal, a poznal iba svoju interpretáciu a cestu. On nie je jediný taký. Aj vo Vatikáne je kopa hodnostárov, ktorí chcú zachrániť katolícku cirkev pred hlbokou krízou tým, že budú hlásať a vyžadovať poslušný návrat k starým prejavom viery. Sokol chcel vyspevovať Pánu Bohu, viesť reči o jednote a pokore a uniformite. Všetci ho mali poslúchať. Žiaľ, ani rozkazovať nevedel a hovoril z cesty. Povinnosťou čestného človeka je vzdorovať nerozumným rozkazom. Nikdy sme sa spolu nedohodli. Ja som za slobodu. Kontrolovaný a vychovávaný v neslobode som už bol dosť. Sokol ma dal na ľad. Mne je dobre. Je tu so mnou osemdesiat percent kritických veriacich.

Ako je to s vami a novým arcibiskupom Bezákom?
- Pre mňa je to už neskoro. Mám osemdesiat rokov. To už sa odchádza. Ja nič nepýtam a ani nečakám. Možno by mohli voči mne urobiť nejaké gesto uznania, že v cirkvi môžu existovať aj slobodní ľudia. Veriacim, ktorí túžia po slobode musíme byť vzorom.

Verím, že politika súčasného arcibiskupa je vám bližšia.
- To sa predsa nedá porovnať. Bezák je intelektuál. Sokol mal skromné vzdelanie, dostal komunistickú školu. Viac neštudoval a na viac ani nemal.

Za Jána Pavla II. bol na Slovensku arcibiskupom Sokol a za konzervatívnejšieho Benedikta XXVI. je ním Bezák. Kde by bola slovenská cirkev, keby bol Bezák za Jána Pavla II?
- Pápež neriadi cirkev sám. Obklopujú ho ľudia. On je len šéf a reprezentant. Ani Wojtyla toho veľa nezmohol. Sokol je pre mňa človek, ktorý napáchal strašne veľa škody. Niekoľko rokov po jeho páde je ťažko znova presvedčiť ľudí, ktorých odstavil alebo im sprotivili cirkev, aby sa opäť zapojili do spoločných vecí. Cirkev nemá byť totalita ovenčená Božím menom. Sokol neukázal cirkev peknú.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Dostupný domov
reklama