Trnavské rybníky
reklama

V Jarnej nechcú pomôcť ľuďom v núdzi

AKTUALITY - Región | 2.5.2011, 19.46, Darina Kvetanová

CÍFER – V miestnej časti Jarná by malo vzniknúť sociálne zariadenie pre ženy a rodiny, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Dom na polceste tu plánuje zriadiť Občianske združenie Dobrota svätej Alžbety.

V Jarnej nechcú pomôcť ľuďom v núdzi

Charita je fajn, nie však v našej blízkosti, hovoria občania z Jarnej. Prítomnosť ľudí odkázaných na niečiu pomoc v tejto budove rázne odmietajú. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar Trnava
reklama

Združenie už dva roky prevádzkuje zariadenie núdzového bývania Jozefínum v Dolnej Krupej. Práve klientky z tohto zariadenia by mohli nájsť ešte na určitý čas útočisko v Jarnej. Ide o ženy na úteku, týrané matky s deťmi alebo ženy, ktoré vyšli z detských domov. OZ chce pre tento účel časť budovy Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. „Je to jedna z našich mnohých charitatívnych akcií, kde ponúkame ľuďom šancu zmeniť svoj život,“ povedal pre Trnavský hlas rektor školy Vladimír Krčméry. Odhadol, že zariadenie by v spolupráci s OZ mohli otvoriť na jeseň v tomto roku. Predtým však chcú verejnosť o zámere informovať. Práve preto prišli na stretnutie, ktoré iniciovali obyvatelia. „Prekvapilo nás, že zámer prijali veľmi negatívne,“ povedala štatutárka OZ Dobrota sv. Alžbety Mária Syneková. „Vystrašili ich dezinformácie, že tam chceme nasťahovať pätnásť rómskych rodín, čo vôbec nie je pravda. Všade, kde žijú ľudia odkázaní na niečiu pomoc, sa môžu vyskytnúť problémy. Predísť im nevieme, vieme ich však riešiť,“ objasnila Syneková. Dodala, že cieľom projektu nie je narúšať prostredie v obci, ale vzájomne s obyvateľmi pomáhať tým, ktorí to potrebujú.

Proti zámeru občianskeho združenia sa razantne postavili miestne mamičky. Tvrdia, že deti a matky, ktoré do zariadenia prídu, by ich potomkom mohli ublížiť alebo narušiť ich výchovu. „Naša obec je malá, aj detí je tu len zopár,“ povedala jedna z mamičiek s tým, že ak by prichodilci počtovo prerásli miestnych, zámer socialozovať ich by sa minul účinku. „Sme proti a žiadnych takých ľudí tu nechceme,“ dodala za matky.

Rektor Vladimír Krčméry verí, že negatívny postoj ľudí zmenia vzájomné diskusie. „Prevádzkujeme aj nízkoprahové zariadenia pre bezdomovcov, a polícia do nich nemusela nikdy vstúpiť. Títo ľudia nie sú zlí, ale nešťastní,“ vysvetlil Krčméry. „Ak ale ani naše stretnutia s obyvateľmi Jarnej neprispejú k dohode, ďalší nátlak na nich vyvíjať nebudeme,“ dodal na margo veci rektor vysokej školy.

Dni zdravia
reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama