V Piešťanoch ako vo Viedni? Po meste bude ľudí voziť koč ťahaný koňmi
AKTUALITY - Piešťany | 20.5.2015, 15.53, prispievatelia
Ulice by nemal znečisťovať, konský záprah bude vybavený vrecami na zachytávanie trusu.

Vo Viedni je turistická preprava na koňoch už bežnou atrakciou. Foto: Marianna Wolfová
Parádny koč ťahaný párom koní by sa mal stať bežnou súčasťou ulíc v Piešťanoch. Profesionálny kočiš bude po meste voziť záujemcov o takmer zabudnutý spôsob prepravy.
Atrakciu pripravuje spoločnosť, ktorá už má vybavené potrebné povolenia na prepravu kočom s konským záprahom po meste. S koňmi nemá problém ani samospráva.
Koč bude premávať cez centrum mesta a Kolonádový most na Kúpeľný ostrov a späť, fungovať má celoročne.
Ak by sa myšlienka uchytila, generálny riaditeľ spoločnosti Horezza Stanislav Brečka nevylučuje, že ich bude v meste premávať aj viac.
,,Chceli by sme v Piešťanoch zaviesť niečo také, ako má Viedeň. Teraz nás čaká verejné obstarávanie na dodávateľa koča a výberové konanie na profesionálneho kočiša. Výrobcov vhodných kočov je v blízkosti Slovenska viac,“ povedal pre agentúru SITA Brečka.
Spoločnosť ráta s celoročnou prevádzkou, samozrejmosťou bude dodržiavanie zákona o cestnej premávke. Konský záprah bude vybavený vrecami na zachytávanie trusu, ktorý bude končiť v komposte.
Kone budú mať počas dňa stanovisko v Kúpeľnom ústave F. E. Scherera, cez noc budú ustajnené v prenajatých stajniach, kde bude zabezpečená profesionálna starostlivosť o ne.
Brečka predpokladá, že vzhľadom na termíny verejného obstarávania sa koč do ulíc dostane až v septembri.
Piešťany boli známe unikátnym spôsobom prepravy kúpeľných hostí už v minulosti.
V druhej polovici 19. a v prvej polovici 20. storočia v meste vo veľkom fungovali dvojkolesové infanteristické vozíčky – kočiare ťahané človekom.
Vtedy však nešlo o turistickú atrakciu, ale o praktické, tiché a ekologické vozidlá pre pacientov s pohybovými problémami.
Ťahačov vozíkov nazývali infanteristi, čo je pomenovanie prevzaté z vojenskej terminológie, kde označuje pešiaka.
Predpokladá sa, že tento spôsob prepravy zaviedol lekár František E. Scherer, po ktorom je v meste pomenovaný kúpeľný ústav.
SITA