Skvelá sezóna spartakovca Erika Saba: Strelil už devätnásť gólov
ŠPORT - Futbal - Spartak | 27.5.2015, 16.51, Ján Král
Erikovi Sabovi ide karta. V tejto sezóne strelil jedenásť ligových gólov, čím už kolo pred koncom súťaže prekonal svoj výkon z predošlej sezóny, keď napol sieť súperových brankárov v najvyššej súťaži desaťkrát. Celkovo však má čísla ešte lepšia, než ukazujú štatistiky Fortuna ligy.

Erik Sabo (v bielom) zažíva výbornú sezónu. Foto: Ján Král
reklama
Sabo zaznamenal v sezóne dovedna už 19 presných zásahov. Okrem jedenástich ligových sa zapísal do listiny strelcov päťkrát v Európskej lige a trikrát v slovenskom pohári Slovnaft Cupe.
Ak by teda skóroval aj v Žiline, zaokrúhli svoj strelecký účet na rovnú dvadsiatku.
"V sobotu v Žiline hráme o tretie miesto. Keď uspejeme, budeme bronzoví, ideme preto na duel s cieľom neprehrať. Súper má mladých, šikovných a rýchlych hráčov, sú vedení k útočnému futbalu, majú rýchle kontry. Hlavne si treba dať pozor na krídla, na hrote majú zatiaľ jedného z dvoch najlepších strelcov ligy Jeliča," povedal k zápasu trnavský strelec z druhej línie Erik Sabo.
V novodobej ére samostanej slovenskej je už teraz najlepším strelcom Spartaka. Za jednu sezónu nik z červeno-čiernych viac gólov nedal. Nezabudnuteľná bola sezóna 1997/98, keď Ľubomír Luhový zaznamenal dovedna osemnásť presný zásahov (16 v lige, 1 v slovenskom pohári, 1 v pohári UEFA).
"Priznám sa, že túto štatistiku som si doposiaľ ani nevšimol. Viem, že spolu s Janom Vlaskom sme skórovali v lige jedenásťkrát, ani mi nenapadlo, že by gólov mohlo byť už devätnásť," neskrýval prekvapenie Erik Sabo.
Pravda, rodák zo Šúroviec mal oproti strelcom Spartaka z predošlých ročníkov jednu veľkú výhodu. Slovenský pohár sa hral v aktuálnom ročníku v novom modeli, ktorý spôsobil, že fortunaligisti sa konfrontovali s viacerými tímami z nižších súťaží a mohli si tak nahnať gólové štatistitiky.
Až tri duely odohrali andeli s celkami z tretích resp. štvrtých líg (Teplička, Brusno, Trenčianske Teplice). Každopádne, história sa bude pýtať na štatistické údaje a tie Sabovi už nikto nevezme.
Mimochodom, pre 23-ročného univerzála je tento ročník plodný nielen strelecky. S priateľkou Eliškou čakajú potomka.
"Momentálne je v štvrtom mesiaci. Pohlavie ešte nepoznáme. Určite by ma potešilo, ak by sa dieťa venovalo futbalu, nútiť ho však do ničoho nebudem," dodal.
Predbehne ho v lige Vlasko?
Inak, Vlasko napol sieť v sezóne dovedna päťnástkrát. K ligovým zásahom pridal tri v Európskej lige a jeden v Slovnaft Cupe. V hre o "kanoniera" sezóny je aj Martin Mikovič, ktorý v lige strelil desať gólov. |
Top strelci Spartaka za posledných 10 rokov
2014/15: ?
2013/14: Erik Sabo – 13 gólov (10 liga + 3 slovenský pohár)
2012/13: Martin Vyskočil – 6 gólov (všetky v lige)
2011/12: Martin Vyskočil – 9 gólov (všetky v lige) / Ladislav Tomaček – 13 gólov (6 v lige, 6 v Európskej lige, 1 v slovenskom pohári)
2010/11: Koro Kone – 14 gólov (10 v lige, 4 v SP)
2009/10: Peter Doležaj – 12 gólov (9 v lige, 1 v EL, 2 v SP)
2008/09: Martin Hruška, Vladimír Kožuch – 8 gólov (všetky v lige)
2007/08: Ľubomír Bernáth – 9 gólov (všetky v lige)
2006/07: Miroslav Kriss – 7 gólov (všetky v lige)
2005/06: Miroslav Kriss – 15 gólov (13 v lige, 2 v SP)