Trnavské rybníky
reklama

Krvavý príbeh rodiny z Hornej Krupej

AKTUALITY - Trnava | 4.5.2011, 16.25, Darina Kvetanová

HORNÁ KRUPÁ – Päťčlenná rodina, každý z nich je darcom. Ktovie, koľkým ľuďom pomohlo šesťdesiat litrov krvi, ktoré im v trnavskej nemocnici dodnes odobrali. Partelovcov z Hornej Krupej už sestričky dôverne poznajú, zdravia ich aj na ulici.

Krvavý príbeh rodiny z Hornej Krupej

Ľuboš, Anna, Milan, Michal a Marcela darovali spolu šesťdesiat litrov krvi. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar
reklama

Darcovský maratón rozbehol otec Milan (49). Pre myšlienku sa tak nadchol, že má dnes za sebou 62 odberov a do zbierky mu chýba už len diamantová plaketa. Raz ale na odber ísť nemohol. Aby krv niekomu nechýbala, išla za neho manželka Anna (50). Zobrala aj dcéru Marcelu (27). „A tak sme sa postupne zapojili všetci,“ hovorí mama. Raduje sa, lebo ich krv prechádza pred odberom rozborom, a tak vie, že všetci sú zdraví. „Pre peniaze to nerobíme, z darcovstva nie sú žiadne výhody. Kedysi za krv znižovali dane, tie časy sú dávno preč,“ objasňuje otec Milan.
Syn Ľuboš (28) dáva krv každé tri mesiace. So svojimi 21 odbermi o chvíľu dobehne aj mamu. V rodičoch videl vzor. Myšlienku teraz šíri ďalej. „Zlákal som už aj kamarátov, páči sa im, že takto majú na deň od roboty pokoj,“ priznáva výhody. Jeho sestra Marcela sa najskôr bála, že pri odbere odpadne. „Je silná ako tato,“ konštatuje hrdo hlava rodiny. Najmladší Michal (20) bol naposledy s kamarátmi na Valentínskej kvapke krvi. Prvýkrát krv daroval len mesiac po svojej osemnástke. Dievčatá vraj na dobrovoľníctvo
neletia, pri srdci ho namiesto lásky hreje dobrý pocit. Z Partelovcov by si mohli brať príklad mnohé rodiny. Trebárs aj z Hornej a Dolnej Krupej. Odtiaľto totiž kedysi pravidelne vychádzal autobus plný darcov. „Organizácie padli, teraz je to slabota,“ konštatuje Milan. Keď sa ale raz nahnevá, tradíciu darcovstva v obciach obnoví.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama