Trnavské rybníky
reklama

Trakovické vrčanie levíc

RELAX - Reportáže | 9.5.2011, 00.00, Vladimír Kampf

Trnavská rovina sa mení na africkú savanu. Nie je to len globálnym otepľovaním, ale aj kráľmi zvierat. K levej oáze v Hrnčiarovciach pribudli dve krásavice na trakovickom družstve.

Trakovické vrčanie levíc

Šelmy z Trakovíc časom presťahujú do vonkajšieho výbehu. Foto: Vladimír Kampf

reklama

 

Zatiaľ sú za pletivom. V priestoroch tropikária v objekte trakovického družstva však podľa jeho majiteľa Juraja Popluhára vybudujú výbeh. K dvom slečnám narodeným v Hrnčiarovciach časom pribudne aj nejaký samec, aby bolo levov ešte viac. Na Slovensku oficiálne chová veľké šelmy niekoľko ľudí. Ďalší ich majú doma načierno. Znalci odhadujú, že je to tak pol na pol. Polovica legálnych, polovica nelegálnych. Nie je to len zábavka bohatých a mafiánov.


Vysnívaná robota
Mať aspoň malú zoologickú záhradu bolo snom Juraja Popluhára. „Chcem sa venovať tomu, čo ma baví a čo by mohlo potešiť aj iných ľudí. Chcel by som, aby ma takáto vysnívaná robota aj živila. Hádam to časom pôjde,“ hovorí.
Trakovické tropikárium je trochu od ruky. Treba vojsť do areálu družstva a keď je po daždi, lepí sa ľuďom na topánky blato. „Zatiaľ nemáme lepší priestor, ale prenajímatelia nám vychádzajú v ústrety,“ vysvetľuje Popluhár. Ďalší pozemok a budovu upravia postupne. „Sme otvorení hlavne v sobotu a v nedeľu. V okolí Trnavy nie je príliš kam ísť, takže najmä v nedeľu sem prichádza dosť ľudí. Cez týždeň sa venujeme predovšetkým škôlkam a školám. Vstupné je u nás dobrovoľné.“

 

reklama

Okrem zvieracích princezien je súčasťou tropikária aj kolekcia hadov. Foto: Vladimír Kampf


Pol na pol
V Hrnčiarovciach je päť dospelých levov a zostala tam aj Suri – malá sestrička levíc z Trakovíc. Nina a Kira zožerú denne každá od troch do piatich kilogramov mäsa. Dostávajú čokoľvek okrem bravčového. Občas sa im ešte ujde aj mlieko. „Sem-tam nám spôsobia návštevníci problém. Ktosi im raz hodil žuvacie cukríky. Našťastie sme ich stihli vybrať skôr, ako ich levice zožrali,“ vysvetľuje gazda od exotických zvierat.
Okrem levov sú medzi oficiálnymi i neoficiálnymi chovateľmi v obľube aj tigre alebo menšie šelmy, ako napríklad oceloty. Levy a tigre sa však najlepšie množia. Cena mladého leva je najmenej tisícpäťsto eur. Čím je zviera staršie a v lepšej kondícii, tým jeho cena rastie. Záleží napríklad aj na tom, či bol lev odchovaný na fľaške, alebo spolu s rodičmi. V Trakoviciach žijú spolu s levicami aj mangusty žíhané, oceloty, korytnačky, hady – jedovaté aj škrtiče, jaštery aj pavúky a v skleníku rastie kopa exotických rastlín. To všetko strážia dve zvieracie princezné.
Viete, že lev reve, nie preto lebo je hladný? Skôr naopak. Hladný lev čuší a hľadá, čo by ulovil. Bol by hlúpy, keby pritom reval. Hrozivým zvukom si značkuje teritórium. Jednoducho dáva na vedomie, že je pánom priestoru, kam až ho počuť. Za priaznivých okolností, keby utíchol civilizačný šum a nastalo ticho, by pravdepodobne bolo počuť ozývajúceho sa hrnčiarovského samca až do Trakovíc.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama