Trnavské rybníky
reklama

Nájomníkov z ubytovne vyhadzujú na ulicu

AKTUALITY - Trnava | 7.5.2011, 00.00, Gabriel Kopúnek

TRNAVA – Dobrovoľne alebo nasilu. Takúto možnosť dala radnica nájomníkom bytov v ubytovni na Kollárovej ulici do 10. mája. Skončilo sa im maximálne možné obdobie nájmu.

Nájomníkov z ubytovne vyhadzujú na ulicu

Dlhoročných nájomníkov po rekonštrukcii ubytovne vystriedajú seniori. Foto: autor

Cukrovar Trnava
reklama

 

Mestské ubytovne či nájomné byty pre mladé rodiny môžu občania mesta využívať šesť rokov. „Je to dostatočne dlhý čas na to, aby si dokázali svoj problém s bývaním začať riešiť sami. Spomínaných 38 rodín to však bralo na ľahkú váhu aj napriek upozorneniam na končiaci sa nájomný vzťah a následné dvojnásobne mimoriadne predĺženie celkom o štyri mesiace,“ uviedol hovorca radnice Pavol Tomašovič. Deložované rodiny sa sťažujú, že o tom nevedeli a postupu Mesta sa bránia. Hovorca pripustil, že oznámenia o končiacom sa nájme im správca nedoručil oproti podpisu, preto im povolili bývanie o niečo dlhšie. „Že sa musia vysťahovať, však vedeli už začiatkom roka, posledný termín sa stanovil po skončení veľkonočných sviatkov,“ spresnil.
Ubytovne sú určené na prechodné, nie trvalé bývanie. Niektorí z nájomníkov v nej však žili šestnásť či dvadsať rokov. Éra, kedy sa o bývanie postaralo Mesto, už skončila. Nové bývanie približne 90 ľudí nedostane. Prvé dve rodiny odišli z ubytovne v nedeľu, ďalších deväť postupne v pondelok, bez nutnosti asistencie mestskej polície. „Niektorí požiadali odklad do 15. mája s tým, že si našli ubytovanie a tých pár dní potrebujú ešte v ubytovni zostať. Mesto im vyhovie, ak predložia relevantné dokumenty,“ spresnil hovorca.
Trnava má k dispozícii tri ubytovne pre sociálne slabších, najviac spomedzi miest na Slovensku. V nich je približne 200 izieb, z toho 117 je v ubytovni na Kollárovej ulici. Práve táto sa bude kompletne rekonštruovať, aj preto na miesto vysťahovaných rodín nových nájomníkov neprijímajú. „Postupne sa z nej vysťahujú všetci, budova sa prestavia pre potreby seniorov. Zákon totiž samosprávam od roku 2013 prikazuje vyhovieť každému žiadateľovi o domov dôchodcov či iný druh sociálneho zariadenia pre starších ľudí. Musíme sa na to pripraviť, pretože už teraz máme viac žiadostí, než dokážeme vyriešiť,“ poznamenal viceprimátor Bystrík Stanko, podľa ktorého vzniknú po rekonštrukcii v budove nielen priestory pre domov dôchodcov ale aj malometrážne byty.
Rovnaký osud čaká ubytovňu a jej obyvateľov na Coburgovej ulici, ale pravdepodobne až v budúcom roku. Z Kollárovej sa už ďalší v tomto roku sťahovať nebudú.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama