Trnavské rybníky
reklama

Vojakovi život zachránila hnačka

AKTUALITY - Región | 8.5.2011, 09.08, Rastislav Piovarči

NAHÁČ –Po prechode frontu v apríli 1945 zostali v priekope za dedinou traja Nemci. Obsluhovali poľnú kuchyňu a chystali sa na odchod. Jeden z nich si náhle musel odskočiť. Vybehol k lesu a kým čupel, počul nezrozumiteľné hlasy. Dorazili Rusi.

Vojakovi život zachránila hnačka

 Naháčan Michal Krajač spomína na prežitý týždeň v horách. foto: ras

Cukrovar bývanie
reklama

Mladý muž v strachu vyčkával ukrytý v kríkoch. Zbraň už nemal, vedel, že čokoľvek sa udeje, kamarátom už nepomôže. Až po dlhom čase sa odvážil zísť dolu. Oboch vojakov našiel s prestrelenými hlavami. Schmatol konzervy a utekal späť k lesu. „Tieto konzervy ho zachránili. A májovky. Neďaleko jeho úkrytu rástla čerešňa, vždy po zotmení sa tam chodil najesť. Takto tu prežil až do polovice mája,“ spomína deväťdesiatdvaročný Naháčan Michal Krajač. Za tie roky už vraj takmer všetko pozabúdal, ale tento nezvyčajný príbeh mu utkvel v pamäti. „V hlbokom výmole si vykopal tunel, kde sa skrýval. Keď v chotári hľadali ľudia mŕtvoly, dnes už nebohý kamarát Slávo Smtuný ho prichytil, ako trhá čerešne. Nerozumel mu ani slovo, tak ho vzal k hájnikovi, ktorý nemecky vedel. A tak mu vlastne zachránil život,“ hovorí. Vtedy sa už veci pohli. Vojak pochádzal z Rakúska, chlapi sa spojili s jeho rodinou a nakoniec sa vojak mohol vrátiť. Vziať si ho prišli do Trnavy a vraj sa všetci divili, že je vôbec živý.
Jeho dvoch kamarátov pochovali na miestom cintoríne. Čo bolo s naháčskym Robinsonom ďalej, však už nikto nesledoval. V tom čase mali ľudia svojich starostí dosť. Celá obec prežila totiž prechod frontu v horách. Utekali sem neočakávane. Narýchlo si pobrali veci z domu, kone, voly aj potravu. Z lesa pozorovali záblesky bômb a počúvali nepretržitý rachot. „U nás v porovnaní s inými dedinami veľa škôd nebolo. Nám mína poškodila strechu, ale tú sme rýchlo opravili. Jeden chlap ale skončil veľmi zle,“ hovorí. Zbehol do dediny skorej, ako mal. Ľudia aj počuli výbuch, ale ničomu zvláštnemu to nepripisovali. Až po týždni, keď sa vrátili domov, našli chlapa pri potoku s dierou hlave. Neďaleko bola obrovská jama po míne.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama