Trnavské rybníky
reklama

Trnavčan Filip Praj sa stal juniorským majstrom sveta v streľbe z brokových zbraní

ŠPORT - Športová streľba | 14.9.2015, 06.30, prispievatelia

V talianskom Lonate sa slovenským strelcom darilo.

Trnavčan Filip Praj sa stal juniorským majstrom sveta v streľbe z brokových zbraní

Filip Praj. Foto: Tatiana Čuperková

Púpavy pri aleji
reklama

 

Druhý súťažný deň na majstrovstvách sveta v streľbe z brokových zbraní 2015 v talianskom Lonate priniesol už aj slovenskú medailovú radosť, a to hneď až štvornásobnú.

 

Slovenský reprezentant Erik Varga obhájil svoj minuloročný titul v trape mužov.

 

Šampión zo španielskej Granady, kde si zároveň zaistil aj účasť na olympijských hrách 2016 v brazílskom Riu de Janeiro, dosiahol v dvojdňovej kvalifikácii dovedna 120 terčov (24-25-24-23-24) a ako piaty v poradí si zabezpečil postup do vyraďovacej časti, v ktorej sa v sobotu popoludní začalo od nuly.

ŠUPA technika
reklama

 

V semifinále prišli zaváhania člena Športového centra polície na 4., 8. a 12. terči, ale keďže Belgičan Maxime Mottet neuspel pri poslednom výstrele, dal aj Vargovi šancu ešte na finále.

 

V následnom rozstrele o účasť v ňom Slovák ako jediný trafil, takže cenný kov a zároveň aj účasť v záverečných pretekoch Svetového pohára mal už isté.

 

Finále sa pre zverenca Branislava Slamku nevyvíjalo priaznivo, keď po deviatom terči mal na konte už tri chyby (2., 5. a 9.). Jeho súper majúc zlato na dosah však zrejme psychicky neuniesol ťarchu.

 

Tri terče pred koncom viedol o dva body, ale potom netrafil trinásteho, a ani posledného pätnásteho "holuba", čo znamenalo, že obaja finalisti dosiahli zhodný výkon (12 terčov) a musel nasledovať dodatočný k.o. rozstrel.

 

V ňom sa presadil Varga v pomere 2:1, tešil sa teda tretíkrát v kariére, z toho druhý raz medzi mužmi, zo zisku titulu majstra sveta.

 

"Som veľmi šťastný, nemôžem uveriť, že som druhý rok za sebou svetovým šampiónom. Strelnica v Lonate je náročná, už som tu v minulosti súťažil viackrát, no dnes som si na nej utvoril v kvalifikácii osobný rekord. Pred finále som bol dosť nervózny. Pellielo je totiž jeden z najlepších strelcov v trape na svete a vedel som, že to bude ťažké. Priznám sa, o priebežný stav som sa nezaujímal, bral som to terč po terči až do konca," uviedol pre stránku Medzinárodnej federácie športovej streľby (ISSF) 39-ročný E. Varga.

 

Ďalší dvaja Slováci usilujúci sa využiť poslednú šancu na zisk olympijskej miestenky neuspeli. Marián Kovačócy si síce v porovnaní s piatkom polepšil, ale jeho 115 terčov stačilo na 39. miesto.

 

Roman Čavara sa dlho držal v prvej dvadsiatke poradia, no štyri chyby v poslednej položke ho v konkurencii 169 mužov zosunuli na 59. priečku so 114 terčmi.

 

V súťaži tímov slovenské trio dlho živilo medailovú šancu, napokon z toho však bola spomedzi 43 družstiev siedma pozícia so súčtom 349 bodov. Od bronzu ich delili tri terče. Slováci si oproti vlaňajším MS, keď namiesto Čavaru strieľal Benjamín Jurkovič, pohoršili o dva stupienky.

 

 

Úspech mladého trnavského strelca

Úspešné vystúpenie slovenských trapistov zvýraznili juniori, ktorí sa postarali dokonca o tri cenné kovy.

 

Cestu za kompletnou medailovou zbierkou začali striebrom, keď v spomedzi 18 družstiev boli so súčtom 337 terčov druhí najlepší za víťaznými Rusmi (342).

 

V pretekoch jednotlivcov sa až dvaja - Adrián Drobný a Filip Praj - prebojovali do vyraďovacej časti, keď zhodne dosiahli po 115 terčov a v poradí kvalifikácie im patrilo tretie, resp. piate miesto. Následne však obaja využili šancu dostať sa na stupeň víťazov.

 

Praj v semifinále i finále (zdolal v ňom Taliana Lucu Miotta 13:12) minul po dva terče, čo mu premiérovo vynieslo titul majstra sveta v kategórii juniorov (z Mníchova 2010 mal už bronz v dvojitom trape).

 

Dvadsaťročný Trnavčan, zverenec svojej mamy Vanessy Prajovej, skvele zvládol oba tohtoročné šampionáty, keď v júli v slovinskom Pragersku získal zlato v tejto disciplíne aj na MEJ.

 

"Cítim sa skvele. Na tento úspech som tvrdo trénoval. Víťazstvo sa rodilo ťažko, keďže Miotto strieľal tiež veľmi dobre, ale ja som zúročil moje skúsenosti," poznamenal Praj, ktorý sa tým najlepším spôsobom rozlúčil s juniorskou kategóriou.

 

Najvýraznejší úspech doterajšej kariéry dosiahol aj Drobný, keď po semifinále (10) zvládol rozstrel a následne aj súboj o tretie miesto proti Španielovi Davidovi Barquerovi (12:9). Tretí do partie Michal Slamka skončil v 82-člennom štartovom poli 35. so 107 terčmi.

 


Výsledky - trap:
muži (konečné poradie): 1. Erik Varga (SR) 120 - semifinále 12+1, finále 12+2, 2. Giovanni Pellielo (Tal.) 120 - semifinále 13, finále 12+1, 3. Maxime Mottet (Belg.) 120 - semifinále 12+0, o 3. miesto 13, 4. Alberto Fernández (Šp.) 123 - semifinále 12+0, o 3. miesto 11, ... 39. Marián Kovačócy 115, 59. Roman Čavara (obaja SR) 114
družstvá (konečné poradie): 1. Rusko 356, 2. Taliansko 354, 3. San Maríno 352, ... 7. Slovensko 349

 

juniori (konečné poradie): 1. Filip Praj (SR) 115 - semifinále 13, finále 13, 2. Luca Miotto (Tal.) 117 - semifinále 15, finále 12, 3. Adrián Drobný (SR) 115 - semifinále 10+4, o 3. miesto 12, 4. David Barquero (Šp.) 115 - semifinále 11, o 3. miesto 9, , ...35. Michal Slamka (SR) 107
družstvá (konečné poradie): 1. Rusko 342, 2. Slovensko 337, 3. Austrália 333

 

SITA

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama