Trnavské rybníky
reklama

Kostoly vykrádajú za bieleho dňa

AKTUALITY - Trnava | 12.5.2011, 11.50, Darina Kvetanová

Trnavským kostolom začala hlavná sezóna. Mesto v spolupráci s farskými a rehoľnými úradmi väčšinu z nich do konca septembra pre turistov otvorí cez týždeň i víkend. Čo im tento krok prinesie a prečo nemôžu byť kostoly otvorené počas celého roka?

Kostoly vykrádajú za bieleho dňa

V Trnavskom informačnom stredisku (TINS) nám potvrdili, že drvivá väčšina turistov prichádza do Trnavy práve pre kostoly. Ide zväčša o Rakúšanov, Nemcov i Talianov.

Cukrovar Trnava
reklama

Odchádzajú s dlhým nosom
V minulosti boli všetky chrámy nekompromisne zatvorené. „My i turisti sme privítali, že teraz sú aspoň počas leta pre verejnosť prístupné,“ hovorí Simona Kristová z TINS-u. Dodáva, že i napriek tomuto kroku sa nájdu ľudia, ktorí z Trnavy odchádzajú s dlhým nosom. Pondelok, január, február, marec, apríl. Zatvorené sú galérie, múzeá, kostoly. „Čo máme vtedy ľuďom povedať? Je smutné, že mimo piatich mesiacov je najväčšie lákadlo mesta neprístupné,“ objasňuje Kristová. Kto ich ustráži Väčšina správcov svätostánkov sa zhoduje, že voľný prístup do trnavských kostolov stojí a padá na ich strážení. Práve v ich okolí sa totiž zdržiavajú asociáli. Tí naposledy úradovali v Kostole svätej Heleny, sviatosť oltárnu takmer ukradol muž v kostole u františkánov. „V spolupráci s radnicou sme hľadali ľudí, ktorí by náš kostol nepretržite strážili. Nepodarilo sa. Dohodli sme sa preto, že ho sprístupníme až od júla. Zatiaľ bude otvorený len cez víkendy,“ hovorí správca františkánskeho Kostola sv. Jakuba František Olbert. Myšlienka sprístupnenia je podľa neho pekná, prichádzajú s ňou však i riziká. „Znesvätenie eucharistie, aj materiálne škody,“ potvrdzuje Olbert. Problém by vyriešilo spoplatnenie vstupu do chrámov. Našli by sa tak peniaze na mzdu strážnikov. „Je otázne, za akých podmienok by sme k tomuto kroku pristúpili. Ja osobne si ale myslím, že platiť za kostol je nevhodné,“ dodáva Olbert.

Bazilika otvorená

Jediným chrámom, ktorý v Trnave nezatvárajú ani mimo sezóny, je Bazilika svätého Mikuláša. Samotný názov naznačuje dôvod. „Je pútnickým miestom, a to musí byť prístupné,“ hovorí dekan Marcel Kubinec.
Problém s krádežami vyriešili v tomto chráme elegantne. Na poriadok dohliadajú dobrovoľníci. Hovorca radnice Pavol Tomašovič hovorí, že zavedenie vstupného do kostolov je zatiaľ len víziou. „Návštevník
by si za symbolickú cenu napríklad kúpil pohľadnicu. Polovica zo zisku by išla na správu kostola, druhá na mzdu strážcu. Mali by sme zároveň väčší prehľad o návštevnosti historických pamiatok,“ vysvetľuje Tomašovič. Ak sa však správcovia kostolov s touto víziou nestotožnia, Mesto ich do nej tlačiť nebude.

Dni zdravia
reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama