Veľkolepé Bradlo a rozprávkový Branč
RELAX - Tipy na výlet | 12.5.2011, 00.00, prispievatelia
Hokejové majstrovstvá vo všetkých prebudili pocit spolupatričnosti a hrdosti, že sme Slováci. Mne na takéto prebudenie stačil jeden malý výlet do rozprávkovej krajiny. Slová o mojej rodnej zemi dostávajú zmysel, keď mi kúsok z nej zostane v srdci. Ako tentoraz.

Branč. Osemsto rokov staré hradné múry.
Cestou krútiacou sa ako had sa naše auto vyplazilo k vrcholu. Pár krokov a stáli sme na Bradle, pri mohyle generála Milana Rastislava Štefánika. Nad jeho rodnými Košariskami, na najvyššom vrchu Myjavskej pahorkatiny vo výške 543 metrov stojí už osemdesiattri rokov.
Cyklisti, motorkári, turisti využili krásny slnečný deň a spojili spomienku na Štefánika s rodinným výletom. Vychutnali sme si zážitok nielen z výhľadu, ale aj krásy a dôstojnosti kameňa, z ktorého je mohyla postavená.
Bradlo stojí na rozhraní Záhoria a Považia. Z jednej strany sme dovideli na Čachtický hrad, z druhej na hrad Branč. To bol ďalší cieľ našej jazdy.
Rozprávkový Hobitín pod Brančom ako na dlani.
Podzámok v Podbranči
Uzučká asfaltka nás zaviedla kopaničiarskymi dedinkami do Podbranča. Vjazd do obce je z kopca s klesaním 17 stupňov. Vpadli sme dolu ako na kolotoči. Zaparkovali sme v miestnej časti Podzámok. Odtiaľ sme vyšli na vrch Branč vysoký 473 metrov k čiastočne zakonzervovaným zrúcaninám pomerne rozľahlého stredovekého hradu.
Z histórie
Hrad nechal postaviť magister Aba z Hlohovca po roku 1251. Patril k pohraničným hradom strážiacim cesty cez Malé Karpaty na Moravu. Bol rozdelený na dve časti – dolný a stredný, ktoré sú oddelené suchou priekopou. Hradných pánov sa na ňom vystriedalo asi štyridsať, posledný bol František Nyáry.
V tesnom susedstve sa nachádza aj jedno z najstarších veľkomoravských hradísk na Záhorí, Starý hrad. Hlinený val, ktorým bolo hradisko obohnané, je i dnes viditeľný, dosahuje výšku tri – štyri metre. Prvá písomná zmienka o obci Podbranč je z roku 1394. Obec dnes pozostáva z 37 osád, samôt a usadlostí.
Mohyla na Bradle ako pomník a vyhliadka súčasne.
Iný svet
Čaro tohto kraja spočíva aj v tom, že napriek činnosti človeka je tu príroda takmer v pôvodnej kráse. Z Bradla sme išli na Branč okľukou, samé hore kopcom, dolu kopcom cestami takými úzkymi, že nimi určite neprejdú kamióny. Aj preto sme sa mohli kochať prírodnou scenériou, ktorá sa úplne odlišuje od trnavskej roviny. Tento kút sveta ležiaci iba kúsok bokom od výdobytkov civilizácie je ideálnym miestom na turistiku. A výhľad na malebné kopce, ktoré sa rozprestierajú na všetkých svetových stranách, to len potvrdzuje.
Ako sa tam dostať?
Cez Trstín, Jablonicu do Brezovej pod Bradlom. Z Bradla vedie cesta na Branč cez Žriedlovú dolinu, Bašnárovcov až do Podzámku. My sme si cestu predĺžili, išli sme cez Prietržskú cestu, Bukovec, Horný Deberník, Prietrž, okolo Kunovskej priehrady a cez Majerníčky.
TEXT A FOTO: JÚLIA KAMPFOVÁ