V Trnave bude Veľtrh pre seniorov, poskytne dobré rady aj inšpirácie
AKTUALITY - Trnava | 12.10.2015, 10.51, prispievatelia
Počet obyvateľov nad 65 rokov bude o dvadsať rokov tvoriť až 25 percent obyvateľstva okresu.

Inšpirácie na trávenie voľného času nájdu skôr narodení Trnavčania na Veľtrhu pre seniorov, ktorý bude v stredu a vo štvrtok v Mestskej športovej hale. Odborníci im poradia, ako sa zdravo stravovať v zrelom veku, o aktívnom trávení jesene života im porozpráva čestný občan Trnavy Fedor Svatý a seniorom bude na ich otázky odpovedať primátor Peter Bročka.
Pripravené bude aj poradenstvo z oblasti zdravia a služieb pre seniorov. V Trnave žije vyše 11-tisíc obyvateľov vo veku nad 60 rokov, prognózy hovoria, že v budúcnosti ich počet bude rásť.
Podľa Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja počet obyvateľov nad 65 rokov bude v roku 2035 predstavovať až 25 percent populácie okresu.
Najväčší rast zaznamená predovšetkým veková kategória nad 80 rokov, týchto obyvateľov má do roku 2035 pribudnúť 7 000.
POZRITE SI PROGRAM VEĽTRHU PRE SENIOROV (klikni pre zobrazenie)
Zmena vekovej štruktúry obyvateľstva si bude žiadať zvýšenie kapacít ošetrovateľských, zdravotníckych a ďalších služieb vyžadovaných seniormi.
V Trnave funguje osem denných centier pre seniorov, ich služby využíva približne 1 600 ľudí v dôchodkovom veku.
Centrá okrem ponuky sociálneho poradenstva vytvárajú podmienky na záujmovú a kultúrnu činnosť seniorov a na udržiavanie ich aktivity.
Financované sú z rozpočtu Strediska sociálnej starostlivosti a vlastných zdrojov.
Mesto Trnava pripravilo už 7. ročník Veľtrhu pre seniorov, ktorý spestria ochutnávky zdravých jedál od študentov Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trnave, meranie vitálnych funkcií, ale aj jesenná výstava ovocia, zeleniny, kvetov a bylín záhradkárov z okresu Trnava a Hlohovec a ďalšie sprievodné aktivity.
SITA